Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Byt s nádechem Orientu

Byt s nádechem Orientu

20. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Přemýšlíte, zda trochu neoživit interiér? Pak zvažte trochu exotiky – nebo spíše Orientu. Slovo Orient představuje Dálný východ a tento styl je obzvláště oblíbený mezi dobrodruhy, milovníky čajoven, nebo prostě obyčejnými lidmi, kteří rádi sní.
Orientální interiérové doplňky jsou typicky tkané koberce, taburety, nábytek z masivu, ornamentální doplňky a mnoho dalšího. Pokud stále ještě váháte, pak vězte, že Orient se táhne od Turecka až po Japonsko – jde o doplňky tolika stylů a barev, že si některé z nich určitě zamilujete.

SKUTEČNÝ ORIENTÁLNÍ KOUTEK

Pokud si doma chcete udělat skutečný orientální koutek, pak počítejte s tím, že vás to bude stát trochu námahy v kolenou, protože od Maroka po Japonsko si lidé na kus řeči sedají na zem. Budete tedy potřebovat nízký stolek, v ideálním případě z tmavého dřeva či z kombinace dřeva a kovu. Ke stolku nepatří židle, ale tkané sedací polštáře nebo taburety. Takové sezení se bude skvěle hodit v blízkosti okna.

Jestli vám imponuje asijský orient, pak byste měli dodržet jednoduché a čisté linie ve znamení feng-šuej. Pokud ovšem tajně obdivujete arabský styl, pak se nedržte při zemi s barvami a pod stolek i polštáře umístěte ručně tkaný koberec.

Byt s nádechem Orientu
 

PARÁDNÍ NÁDOBÍ NEJEN NA PARÁDU

Byt s nádechem Orientu

Možná se vám kvůli orientálním choutkám nechce přestavovat obývací pokoj. Proto můžete začít s menšími, ale stejně zajímavými doplňky, které navíc v praktickém životě využijete.

Na Dálném východě se například pití čaje považuje za důležitý společenský rituál, proto na trhu můžete najít množství zajímavých konviček a šálků na čaj, které rozhodně podtrhnou váš exotický vkus. Pořídit si můžete například jemné porcelánové konvičky s čajovými mističkami, turecké skleněné šálky s dlouhými lžičkami nebo hliněné nádobí s asijskou kaligrafií.

 

DALŠÍ TYPICKÉ DOPLŇKY

Je zde ale mnoho dalších doplňků, které mohou domácnost orientálně ozvláštnit, například tepané lucerny marockého stylu, aroma lampičky s esenciálními oleji či vonné tyčinky na podstavci. Dalšími vychytávkami mohou být kovové lampy, porcelánové či ratanové doplňky nebo třeba dřevěný paraván.

BARVY A MATERIÁLY, Z NICHŽ VÁM BUDE PŘECHÁZET ZRAK

Nic nereprezentuje Orient s takovou elegancí jako perský/indický/marocký nebo jiný tkaný koberec. Tyto kvalitní koberce z vlny existují ve všech představitelných barvách a se složitými motivy. Ty pravé kousky nejsou levnou záležitostí, ale zase vám vydrží celé generace.
Byt s nádechem Orientu
Byt s nádechem Orientu
Jakékoli textilní doplňky se do orientálně laděného bytu vysloveně hodí. Textilie jako kašmír, satén nebo hedvábí vám mohou posloužit jako přehozy přes postel nebo křeslo či jako dečky nebo ubrusy. Nemusíte mít obavy ani z třásní, batiky nebo korálků – to k tomu prostě patří.
Syté barvy jako oranžová, červená, zelená, tyrkysová či vínová se vám v bytě budou vyjímat. I přes to, že se s barvami můžete vyřádit, vždy myslete na to, aby byt působil příjemně a harmonicky.

Pokud se chystáte oživit svůj byt orientálními prvky, nejlépe je tam vnášejte postupně. Vyberte si jeden koutek, pořiďte několik přehozů či menší kusy tmavého nábytku. Pozvolna tak můžete zjistit, jaký orientální typ se vám nejvíce zamlouvá a potom již s přesnou vizí vnést do svého domova svěží, veselé a orientální kouzlo.
Byt s nádechem Orientu

Čtěte také

Ukázat další články

Černá barva v interiéru – dramatická i elegantní

Chcete se s černou trefit do černého? Tato barva vyžaduje odvahu, na druhou stranu je tak univerzální, že se hodí do interiérů všech stylů. Musíte ji ale umět použít…

5 tipů do kuchyně ve venkovském stylu

Venkovská kuchyně nepatří jen na chalupy nebo vesnice – suverénně si vydobyla své místo všude tam, kde se očekává útulnost spojená s funkčností. Venkovský styl přiná…