Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Chcete jít s dobou? Poznejte nové trendy v moderních kuchyních

Chcete jít s dobou? Poznejte nové trendy v moderních kuchyních

02. 02. 2023, SCONTO Nábytek
Módní trendy mají vrtkavou povahu. Zatímco dříve na vás z moderních kuchyní zářila červená dvířka ve vysokém lesku, dnes se design ubírá spíše přírodní cestou. Chystáte se zařizovat? Inspirujte se kuchyněmi současnosti.

Přírodní materiály a dekory v centru pozornosti

V posledních letech se v domovech zabydlela příroda a neočekává se, že by tomu v budoucnu bylo jinak. Moderním kuchyním budou vévodit kamenné, mramorové a masivní desky. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně drahé materiály, které mohou být náchylné na čištění drogistickými přípravky, je nejjistější sáhnout po MDF materiálu. Je k dostání v mnoha dekorech a mnohdy jsou na pohled nerozeznatelné od originálu.

Mramorová deska by měla mít výrazné žilky. Právě tento materiál je symbolem luxusu. Kromě mramoru je v centru pozornosti také kvarcit, brazilská žula nebo onyx, případně kameny s výraznými zelenými odstíny.
Skříňky moderních kuchyní se vyrábí v dekoru dřeva, a to jak světlého, tak tmavého. Ozvláštňujícím prvkem mohou být výraznější kovové úchytky. Ostatně kov je dalším přírodním materiálem, který zapadá do konceptu kuchyně v přírodním designu. Trendy jsou kovy v barevných odstínech mědi a zlata, které patří mezi teplé tóny. Chybu neuděláte ani s tlumenějším cínem nebo broušenou mosazí, jež působí přirozeněji. Efektně může působit i černá barva, která bývá použita jako akcent i na svítidlech a doplňcích.

Přivítejte v kuchyni světlo

Světlo přináší pozitivní naladění a dobrou náladu. Právě proto se dbá na to, aby moderní kuchyně byly jasné a byla v nich spousta světla. Celkovou prozářenost kuchyni dodá kuchyně v bílé barvě, navíc je její výhodou nadčasovost a univerzálnost. Čím více světlých odstínů a reflexních materiálů, tím lépe. Chybět by neměla ani velká okna.

S prosvětlenou místností úzce souvisí také volba osvětlení. Podle posledních trendů by kuchyňská pracovní deska měla být osvětlena barvou denního světla. Příjemným designovým zpestřením je i její decentní podsvícení. Své místo si v kuchyni najdou také osobité lustry, které mohou být lineární, ale i asymetrické.

Netradiční zástěna

V moderních kuchyních se nosným prvkem stává zástěna. Stále je v kurzu provedení, které barevně koresponduje s pracovní deskou. Na paty jí však šlapou méně tradiční řešení, při kterých zástěna vystupuje spíše jako dekorační doplněk, ladící s nějakým zařízením nebo výmalbou kuchyně. Zástěna nejen za sporákem může být vysoká až ke stropu. Navíc se neobjevuje jen v klasickém geometrickém zpracování v podobě čtverce či obdélníku. K vidění je i obloukové nebo asymetrické obložení. Oblíbeným řešením je i zádová deska stejná jako pracovní. Zástěna navíc může být reliéfní, ale také obrazová či s abstraktními motivy.

Minimalismus s bezúchytkovým otevíráním

V moderních kuchyních je často k vidění kombinování minimalistického provedení s výraznějšími prvky. Minimalismus v kuchyni se odráží především na celkové jednolitosti, kdy sestava skříněk působí jako hladká stěna. Čistého vzhledu je dosaženo okleštěním všeho rušivého, například úchytek. Moderní kuchyňské linky řeší otevírání skříněk a zásuvek třeba pomocí vyfrézovaných madel nebo systémem push-open.
Společně s minimalistickým uchopením jde ruku v ruce volba chytrých kuchyňských spotřebičů, které můžete ovládat dálkově pomocí chytrého telefonu. Mnohdy je možná jejich integrace do ekosystému chytré domácnosti. Například ráno můžete vstát a v kuchyni na vás bude čekat zapnutý a nahřátý kávovar.

Potravinová skříň se postará o pořádek, police o odlehčení

Stále častěji se v konceptu kuchyní objevují potravinové skříně. Mají stejný dekor jako ostatní skříně, takže se stávají nedílnou součástí kuchyně. Jejich nespornou výhodou je přehlednost a pořádek. Populární jsou ale také police a otevřené regály, které odlehčují design kuchyně, dodávají jí vzdušnost a efekt obývacích pokojů. Ruku v ruce s tím jdou dekorace, včetně uměleckých obrazů, které dotvářejí celkovou atmosféru prostoru.

Multifunkční kuchyňské ostrůvky

Kuchyňské ostrůvky klasických obdélníkových tvarů jsou sice nadčasovou záležitostí, ale v současnosti jim konkurují ostrůvky zaoblené nebo doplněné o praktické i estetické prvky. Zvláště v multifunkčních prostorách, které spojují kuchyň a obývací pokoj, působí takové ostrůvky jako stěžejní bod, který elegantně odděluje dva zmiňované prostory. Ostrůvky mají atypické tvary, jelikož jsou do nich nezřídka zakomponovány jídelní stoly a regály.

Přírodní doplňky

Dřevěné mísy nebo kuchyňské pomůcky na vaření, jako například krájecí prkénka, proutěné koše, utěrky z lněných nebo bavlněných textilií, dotvářejí celkovou atmosféru prostoru. V současnosti je v kuchyních možné hojně vidět květiny a bylinky, které evokují čerstvost a zároveň zjemňují a harmonizují prostor.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Koupelna dvakrát jinak

Každý obytný prostor obsahuje v rámci své dispozice koupelnu. Jedná se o nedílnou složku bydlení, nezbytnou pro osobní hygienu. Sice se nezařazuje do hlavních obytný…

Očima designéra: Jak zařídit menší kuchyni

Kuchyně je považována za jednu z nejdůležitějších místností v domácnosti. Nejenže slouží k vaření a stolování, ale často je i hlavním centrem dění celé domácnosti. P…