Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

Jak vybírat pracovní stůl?

Pracovní stůl je velmi důležitý nástroj, který musíte vybírat opravdu pečlivě. Pokud totiž uděláte chybu a vyberete nesprávný stůl, negativně to ovlivní vaši práci. Před koupí je tedy nutné promyslet, k čemu přesně stůl potřebujete, kde bude stát, zda na něm budete mít počítač a jestli od něj očekáváte nějaké další výhody, např. úložný prostor na šanony.

PARAMETRY PSACÍHO STOLU

Psací stůl musí sedět vám a vaší postavě. Obecně vzato by vám měla kolena, kyčle a lokty svírat pravý úhel, když sedíte u stolu, a další prvky stolu by vám neměly bránit v přirozeném pohybu. Pohodlí ovšem nezáleží pouze na stole, ale i na kvalitní polohovací židli, proto se doporučuje vybírat stůl společně se židlí. V obchodě se tedy bez problémů posaďte ke stolu, vyzkoušejte si sezení, psaní či zkuste otevřít několik zásuvek – jen tak skutečně zjistíte, zda se vám u stolu bude sedět pohodlně.

Pracovní plocha by vám měla dovolit rozložit si všechny pracovní pomůcky, ale měla by vám zůstat i trocha osobního manévrovacího prostoru. Stejně pohodlně by se měly cítit i vaše nohy – neměly by být omezovány nevhodně umístěnými šuplíky nebo jinými doplňky.

PŘI VÝBĚRU TVARU ZOHLEDNĚTE UMÍSTĚNÍ STOLU

Umístění stolu je velmi individuální, protože vychází z prostorových možností místnosti. Určitě by však měl být umístěn co nejblíže přirozenému nebo umělému osvětlení, což vám zajistí optimální světelné podmínky. Obvyklý tvar stolu je obdélník, v případě potřeby si nicméně můžete pořídit třeba i rohový stůl.

Stůl může být umístěn volně v prostoru, připojen na jednu stěnu nebo může být součástí nábytkové soupravy.

Jak vybírat pracovní stůl?

NEPODCEŇTE MATERIÁL PRACOVNÍHO STOLU

Většina z nás si představí krásný pracovní stůl z masivního dřeva, ale za ten si budete muset připlatit. Pokud hledáte levnější alternativu, běžně se vyrábějí stoly z laminované dřevotřísky nebo z kombinace různých materiálů. Odstín samozřejmě záleží na vašem vkusu, ale světlejší barvy opticky zvětšují místnost. A nezapomeňte, že stůl by měl být také dobře omyvatelný!

Pro představu se můžete podívat na jednotlivé materiály stolů:
Masivní dřevo
Psací stůl MONACO 175
Rohový psací stůl QUADRO 39Laminovaný dřevěný materiálKombinace kovu a skla
Psací stůl MAJA 9552

JAKÉ DALŠÍ DRUHY STOLŮ SI MŮŽETE POŘÍDIT?

Pokud už teď víte, že budete stůl používat s klasickým počítačem, je dobré to zohlednit ve výběru. Budete potřebovat místo na monitor ve výšce očí a ve vzdálenosti přibližně 60 cm od očí. Pod stolem by měl být dostatek místa na umístění počítače a pod pracovní plochou vysunovací šuplík na klávesnici.

Novinkou v oblasti psacích stolů je možnost využívání stolů s posuvnými lištami, které vám umožní i práci ve stoje. To je skvělá vychytávka pro jedince, kteří u stolu musí sedět výraznou část dne a jejich záda tím neméně trpí. Možnost měnit polohy při práci rovněž zlepšuje koncentraci a krevní oběh a je celkově prospěšná z fyzického i psychického hlediska. 

Dětský psací stůl bude největším pomocníkem vašeho malého školáka, proto by měl jít vybírat stůl s vámi. Takový stůl může mít pevnou výšku (pak platí stejné principy vybírání stolu jako u dospělých), nebo to může být rostoucí stůl, u kterého lze nastavovat výšku stolu nebo naklonění pracovní plochy.
Psací stůl LILO

STŮL PRO KAŽDODENNÍ PRÁCI VERSUS STŮL NA OBČASNÉ POUŽITÍ

Pokud si nenosíte práci domů a potřebujete na stole jen občas podepsat nějaké dokumenty, pak pro vás bude nejlepší menší stolek (pravděpodobně bez úložného prostoru). Co se týče jeho umístění, říká se, že v ložnici by neměl být počítač ani televize. V tomto případě si ale můžete dovolit stůl umístit do ložnice, protože u něj nebudete trávit tolik času.
Pokud však u stolu strávíte větší množství času, pak byste ho do ložnice rozhodně dávat neměli. Jeho parametry budou muset být větší a měl by disponovat i úložnými prostory. Pokud přesto z nějakého důvodu nechcete velký pracovní stůl, můžete na zeď kolem něj přidělat poličky, na které budete moci ukládat věci.
Jak vybírat pracovní stůl?
Psací stůl SONATA
Jak již bylo řečeno, výběr pracovního stolu je velice individuální záležitost, kterou ovlivňuje řada faktorů, jakými jsou cena, velikost a styl interiéru, zamýšlené využití atp. Co ještě k pracovním stolům na závěr dodat? Pokud se řídíte principy feng-šuej, umístěte stůl jako středobod pracovny. Zaoblené stoly jsou vhodné pro kreativní práci, velké stoly zase vyzařují sebevědomí. Měli byste také sedět zády k plné stěně a mít výhled na místnost a na dveře, popř. nad stůl zavěsit zrcadlo. Je tedy hodně o čem přemýšlet, nemyslíte?

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
5 tipů, jak relaxovat doma

5 tipů, jak relaxovat doma

Existuje celá řada výzkumů, které dokazují, že relax pozitivně ovlivňuje nejen naši náladu, ale i produktivitu. Jednoduše lidé, kteří umí oddychovat, se cítí šťastně…
Číst dál
Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Jsou to maličkosti, na které často zapomínáme nebo s nimi nepočítáme. V konečném důsledku vedou ke snížení komfortu bydlení nebo k nespokojenosti se zařízeným interi…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací