Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jaký pán, takový konferenční stolek

Jaký pán, takový konferenční stolek

15. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Jaký by to byl obývák bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný však může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkci a současně zohledňovat specifika domácnosti a jejích členů. Co byste měli zohlednit při výběru konferenčního stolku?

POHODLNÝ PŘÍSTUP K SEDAČCE

Konferenční stolek esteticky doplňuje sedačku. Jeho délka by měla představovat třetinu až polovinu délky sedačky. Výška stolku by měla odpovídat poloze vašich kolen při sedu na sedačce, přibližně 40 cm. Šířka stolku je podle vašich preferencí, ale ideálně byste měli mít dostatek prostoru na pohodlný průchod mezi stolkem a sedačkou. Stolek by měl být umístěný ve vzdálenosti 30–50 cm od sedací soupravy.

NA VÝBĚR JSOU RŮZNÉ TVARY


Tvarem stolku dokážete optimalizovat prostor v obývacím pokoji. K masivnější sedací soupravě se hodí stolek čtvercových rozměrů. V malém prostoru zas vyniknou oblé tvary a stolky okrouhlých tvarů. Hranaté obdélníkové stolky jsou zase sázka na jistotu. Při výběru tvaru se zaměřte na celkový design interiéru.
Jaký pán, takový konferenční stolek

JEDNODUCHÁ ELEGANCE I PROPRACOVANÁ ÚLOŽNÁ MÍSTA

Konferenční stolky se dnes nabízejí v rozličných provedeních, i tady záleží na vkusu a potřebách majitele. Stolky na vyšších nožkách bez úložných prostorů poskytují místo pro natáhnutí nohou, nižší stolky s různými typy zásuvek, přihrádek, polic zase místo na odkládání předmětů, které chcete mít po ruce vždy, když sedíte na sedačce.
Jaký pán, takový konferenční stolek

Náš tip: Potřebujete stolek přisouvat při různých příležitostech blíž k sedačce? Zajímavé řešení nabízí moderní konferenční stolek v minimalistickém designu. Horní desku je možné otáček o 360 °, čímž si přiblížíte danou plochu k sobě bez toho, že byste museli posouvat celý stolek.

Z JAKÉHO MATERIÁLU

K nejoblíbenějším patří konferenční stolky ze dřeva nebo dřevěných materiálů. Díky různým povrchovým úpravám, barevné a tvarové škále je možné z tohoto materiálu vybrat stolek, který bude perfektně ladit do interiéru různých stylů. Za nevýhodu materiálu může být považována náchylnost na vznik škrábanců. Také je třeba si dávat pozor na kontakt materiálu s vodou, zvlášť když není stolek nalakovaný. 

Stolky ze skla, resp. se skleněnými horními deskami mohou být efektním doplňkem například v moderně zařízených obývácích. Používají se čirá, ale i zabarvená skla (například bílá, černá). Horní desky stolků bývají často z tvrzeného bezpečnostního skla, aby se nerozbily při prvním větším nárazu. Stále  je však třeba mít na paměti, že je to sklo a takový stolek si vyžaduje určitě víc opatrnosti při manipulaci než dřevěný. Výhodou oproti dřevu je odolnost skla vůči běžným tekutinám a chemikáliím.  

Kovový stolek se podobně jako dřevo hodí do různých stylů interiérů, závisí hlavně na povrchové úpravě a celkovém designovém provedení. Dobře tak může zapadnout jak do moderně, tak též industriálně nebo venkovsky laděného bytu. Často se kombinuje s jinými materiály, jako jsou dřevo nebo sklo. Jen těžko ho něčím poškodíte, resp. zdeformujete, a pokud má dobrou povrchovou úpravu, neublíží mu ani případné rozlité tekutiny. 

Netradičním materiálem, ale přece používaným, je kámen. Mramor, břidlice či jiný druh kamene může působit opravdu luxusně. Jejich nevýhodou je však vysoká hmotnost, a tedy ztížená manipulace s nimi.

Jaký pán, takový konferenční stolek
Jaký pán, takový konferenční stolek
Jaký pán, takový konferenční stolek

ŽIVOT OKOLO STOLKU

Kromě stylu interiéru je vhodné zvážit při výběru konferenčního stolku i to, co se okolo něj a na něm bude dít. To závisí na vašich zvycích a na tom, jací členové rodiny tvoří domácnost. Tady je pár příkladů, na co myslet při výběru správného modelu či materiálu:

  • Když máte malé děti, které si rády hrají v obýváku, je dost možné, že se ze stolku stává místo, na kterém probíhají souboje hraček, první malířské pokusy a vylité nápoje či převržené mističky s jídlem jsou pravidelností. To všechno může velmi lehce vést k poškození stolku škrábanci, nežádoucímu zabarvení a podobně. Vhodné je proto sáhnout po materiálech odolných, neporézních, s hladkým snadno čistitelným povrchem. Také nemusí být ideální bohaté zdobení nebo členění jednotlivých částí stolku (například vyřezávané nohy, různé zásuvky), jejich čištění od případných zatečených nápojů může být zdlouhavé a složité.
  • Stejně mohou být vhodnější stolky se zaoblenými hranami nebo oválného tvaru. Pokud se vám do interiéru přece jen nejvíc hodí stolek s ostrými hranami, zvažte aspoň pro nejmenší děti ochranu rohů stolu.
  • Laky, odlakovače, ostré předměty. Hotová pohroma pro konferenční stolek! Jestli si rádi děláte manikúru nebo pedikúru právě na konferenčním stolku, vyberte si stolek, který se může čistit chemikáliemi. Asi ani není potřeba psát, že stačí kapka odlakovače na nehty a povrch lakovaného dřevěného stolku může být nevratně poškozený. Tomu skleněnému však odlakovač určitě neublíží.
  • Jste pořádkumilovný a potřebujete mít vše vždy tip top? Na skle je vidět každá šmouha a otisk prstu, takže budete mít o zábavu postaráno. Na tmavých, matných kovových a neleštěných površích nejsou naopak podobné nečistoty ani zdaleka tak viditelné.
  • Rádi hostíte rodinu či přátele? Malý, decentní stolek může být pěkný, ale dát na něj větší množství sklenic a drobností na pohoštění asi nebude jednoduché. Větší rozměry stolku vám budou určitě víc vyhovovat.
  • Pokud máte malý byt, ve kterém potřebujete využít každý čtvereční centimetr, zvolte stolek s úložným prostorem – stolek tak splní nejen svůj hlavní účel, ale bude i užitečnou skříňkou.
  • Natáhnout si nohy na stolek patří ke „zlozvykům“ mnohých členů domácnosti. Jestli je tomu tak i u vás, vhodnější bude masivní, těžký stolek než nestabilní kousek, který se může lehko převrhnout.
 

PÉČE O NÁBYTEK

Bez ohledu na to, jaký konferenční stolek si vyberete, stejně jako u veškerého nábytku platí, že správná údržba a péče jsou základem dlouhotrvající životnosti a pěkného vzhledu. Vybírejte uváženě, nejde sice o velký kus nábytku, ale může se výrazně podílet na celkovém dojmu z obýváku a přispět k vašemu pohodlí tím, že bude splňovat nároky na funkčnost a praktičnost.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…