Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jakých parametrů si všímat při koupi kancelářského křesla?

Jakých parametrů si všímat při koupi kancelářského křesla?

18. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Doba, v které žijeme, se někdy s úsměvem označuje i jako doba sedavá. Je pravda, že mnoho profesí vyžaduje dlouhé hodiny sezení a práce s počítačem. Jelikož dlouhodobé sezení není pro lidský organismus ideální, je důležité kompenzovat ho jiným pohybem (hlavně chůzí) a snažit se, aby to nezanechalo následky na našem zdraví. Současný trh naštěstí nabízí široký výběr precizně zkonstruovaných kancelářských křesel, která poskytují našim pracovitým tělům dostatečnou oporu. Podívejme se spolu na to, jakých parametrů je potřeba si všímat při výběru a koupi kancelářského křesla nebo židle.

NOSNOST A ROZMĚRY

Mnohé z nás láká vybírat každý kus nábytku v první řadě podle designu. Ten by však určitě neměl při koupi kancelářského křesla být prvořadý. K nejzásadnějším věcem, na které je třeba hledět při výběru, je dostačující nosnost a vhodné rozměry. Jelikož předpokládáme, že v křesle strávíme 8 a často i více hodin denně, je důležité, aby bylo kompatibilní s naší tělesnou konstrukcí. Hlavně u lidí s vyšší hmotností a výškou by podcenění nosnosti nebo rozměrů kancelářského křesla mohlo znamenat značný problém. Na trhu už existují křesla, která mají nosnost více než 200 kg. Taková křesla bývají zpravidla i rozměrově přizpůsobena tělesně robustnějším uživatelům.

MATERIÁL A KONSTRUKCE

Neméně důležité jsou materiál a konstrukce. Z materiálového hlediska je třeba pozornost zaměřit na to, zda je dostatečně pevný a odolný – jestli je například pavouk (dolní konstrukce, na které jsou upevněná kolečka) vyroben z kovu nebo tvrzeného plastu, nebo jen z běžného, málo odolného plastu. Je třeba se dívat i na to, z čeho jsou kolečka vyrobena. Pokud bude křeslo stát na tvrdém povrchu, jako je například dlažba nebo dřevěná podlaha, pak by mělo mít měkká kolečka, pokud bude na koberci, pak bude lepší sáhnout po křesle s tvrdými kolečky. Pokud budete používat křeslo na různých typech povrchů, ideální budou univerzální kolečka s tvrdými okraji a měkkým středem.
Jakých parametrů si všímat při koupi kancelářského křesla?
Jakých parametrů si všímat při koupi kancelářského křesla?
U potahů máme na výběr z dobře známých materiálů, jakými jsou kůže, syntetická kůže nebo textilie. Často se používají i jejich kombinace. Při rozhodování se o tom nebo onom materiálu sehrávají úlohu hlavně osobní preference. Kůže vypadá luxusně, má dlouhou životnost, lehko se udržuje, ale na dotyk nemusí vyhovovat každému a její cena je poměrně vysoká. Podobné vlastnosti, ale nižší cenu a kvalitu nabízí potah ze syntetické kůže. Vlastnosti látkového potahu závisí na konkrétní textilii – zde je potřeba být obzvláště obezřetní, hlavně levnější křesla a židle bývají potaženy látkami, které se mohou častým používáním rychle znehodnotit. K oblíbeným a kvalitním se řadí například mikrovlákno, které je příjemné na dotek a lehko se čistí. Velmi často se na kancelářská křesla používá i síťovina, která se vyznačuje prodyšností, což je výhodou v teplých letních měsících, avšak v zimě to může uživateli přinášet jistou dávku diskomfortu.
Jakých parametrů si všímat při koupi kancelářského křesla?
Kancelářské křeslo KIEL
Kromě potahu je při výběru potřeba zohlednit i jeho výplň – některým lidem více vyhovují měkčí křesla, jiným zase tvrdší. V každém případě by kancelářské křeslo mělo disponovat alespoň mírnou výztuží, protože sedět dlouhé hodiny na tvrdém povrchu je nejen nepohodlné, ale i nezdravé pro klouby a cévní zásobení dolních končetin. Pro pohodlí horních končetin se obvykle vyztužují i područky. Z hlediska konstrukce by kancelářské křeslo mělo splňovat nejnovější požadavky kladené na ergonomii této kategorie nábytku. V tomto bodě jsou důležité funkce, o kterých si řekneme více v dalším textu.

FUNKCE ZABEZPEČUJÍCÍ KOMFORT

Mezi základní, ale zároveň i zásadní funkce kvalitní kancelářské stoličky a křesla patří nastavitelnost výšky sedu, možnost polohování opěrek rukou nebo zad. Čím více času v křesle trávíte, tím více byste se při výběru křesla na tyto funkce měli zaměřit. Nastavitelná výška sedu nebo opěrek rukou totiž nejsou samozřejmostí. Na výběr máte z křesel, při kterých je vzájemný sklon sedadla a zádové opěrky pevný (nedá se regulovat), a z křesel, u kterých je možné zvlášť nastavit sklon opěradla. Pro zvýšení pohodlí se už mnohá křesla dělají dokonce i s hlavovou opěrkou.
Kancelářské křeslo DANIEL
Kancelářské křeslo ESTEBAN

Ergonomická konstrukce křesla a možnost přizpůsobení jeho jednotlivých částí potřebám uživatelů zabezpečují, aby bylo dosaženo co nejzdravější a nejpřirozenější polohy lidského těla během dlouhodobého sezení. Základní pravidla zdravého sezení říkají, že by nohy měly být chodidly opřené o zem, přičemž kotníky, kolena, bedra a lokty by měly při pohodlném sezení svírat 90stupňový úhel. Hlava by měla být v takové výšce k pracovnímu nástroji (nejčastěji monitoru), abyste se na plochu zobrazovacího zařízení dívali přímo, tedy neohýbali se, neměli potřebu zvedat, předklánět nebo zaklánět hlavu a podobně.

Moderní křesla jsou navržena tak, aby kopírovala přirozený tvar páteře a poskytovala jí dostatečnou oporu. Při nastavitelných funkcionalitách kancelářského křesla a židle je velmi důležité i to, aby se dala nastavovat bez potřeby využití jakéhokoliv speciálního nářadí. Všechna nastavení byste tedy měli být schopni vykonat jen pomocí rukou.

DESIGN

V pestré paletě kancelářských křesel, která jsou v současnosti dostupná na trhu, si skutečně vybere každý. Většinou jsou kancelářská křesla designována v tlumenějších a neutrálních barvách a vzorech, přičemž převládá černá, odstíny šedé a hnědé, ale není problém najít ani křesla různých pestrých barev. Stejně tak tvarově, samozřejmě přihlížejíc na ergonomii sezení, si designeři dovolili pohrát s možnostmi, které tento žádaný kus nábytku nabízí. Není proto problém vybrat si do kanceláře takové křeslo, které bude odpovídat jak funkčním požadavkům, tak i vašemu vkusu a celkovému designu kanceláře.
Kancelářské židle, křesla

JAK POZNÁM, ŽE POTŘEBUJI NOVÉ NEBO JINÉ KANCELÁŘSKÉ KŘESLO?

Nejčastějším (a zároveň nejméně příjemným) signálem pro výměnu pracovní židle je bolest zad, obzvláště v oblasti lopatek (kvůli nesprávné poloze horních končetin), kříže (kvůli nesprávné poloze dolních končetin), bolesti hlavy nebo ztuhlost svalů, hlavně v oblasti krční páteře – trapézů a krku. Dalšími znaky může být nervozita během práce spojená s častým střídáním poloh, pocit, že si „neumím najít polohu“. Čas na výměnu židle nastává přirozeně i tehdy, kdy ta předchozí, ačkoliv sloužila dobře, je již opotřebovaná a dále neplní své funkce.

Vzhledem k tomu, že každý člověk se sedavým zaměstnáním stráví sezením během práce průměrně 35–50 hodin týdně, což je až 1820–2600 hodin ročně (tedy více než 100 dní z roku) je v zájmu zdraví investovat do kvalitního kancelářského křesla, které bude kompatibilní s vaším typem postavy. V kombinaci s aktivním pohybem takto můžete předcházet mnohým zdravotním komplikacím, které dokážou do značné míry znepříjemnit život a v budoucnosti snížit jeho kvalitu.


 

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…