Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Letní tipy pro vaše bydlení

Letní tipy pro vaše bydlení

31. 05. 2021, SCONTO Nábytek
Chcete si v bytě nebo domě navodit atmosféru léta? Co by vám v něm nemělo chybět? Inspirujte se našimi pěti tipy na léto. Nevyžadují velký rozpočet a vaše bydlení připraví na dny plné slunce a pohody.

Atmosféra léta

Jak připravit interiér na léto? V první řadě z něj odstraňte všechny nepotřebné objekty, abyste podtrhli jeho strohost a čistotu. Schovejte do skříní hrubé a opticky těžké tkaniny, kožešinové polštáře, závěsy a koberce, které připomínají zimní měsíce. Místo nich upřednostněte lehčí textilie světlých barev ze lnu nebo bavlny. Místnosti rozzáří i bledší barva stěn. Čistotu domova podtrhne příjemná vůně, volte osvěžující kombinace připomínající vůni moře nebo letních květin. Při výběru doplňků volte ty, které vám léto v interiéru nejvíce připomínají – například s motivy a v barvách písku, azurového moře, palmových listů nebo slámy.

Fauna a flóra v interiéru

K létu a teplu patří i exotika. Ať už ta skutečná, nebo v podobě tropické atmosféry díky potisku fauny a flóry džungle. Exotické rostliny a vzory najdou své uplatnění především v jednoduše zařízených interiérech a jsou výborným tipem na léto. Zvolit si můžete tapetu s tropickým vzorem, talíře s motivem papoušků, polštáře se zajímavým potiskem nebo plakáty květin na stěnu. Případně investuje do živé rostliny – velké monstery, fíkusu lyrovitého nebo filodendronu. Péče o ně není až tak náročná. Bohatší tón takové zelené džungli dodají mosazné doplňky a měděné odstíny.

Vázy s názorem

Léto je časem lučního kvítí, trvalek i letniček, které kvetou průběžně celé léto. Řezané květiny vnesou do interiéru svěžest, barevnost, vůni a čerstvost. Kyticím dodají neformálnost okrasné trávy. Mimochodem, samotné trávy (zejména speciální pampová) ve vázách jsou dalším velkým hitem. Jsou nenáročné, postačí je postříkat lakem na vlasy a jednou za čas otočit a vytřást od prachu. Vybírejte pro ně „statement vases“, tedy jedinečné vázy, které zaujmou netradičním tvarem nebo zpracováním. A hlavně, ať mají nějaké křivky!

Vyplétané léto

Proutí, bambus a ratan jsou materiály, které patří k bydlení v přírodním duchu a výrobky z nich se dobře kombinují s florálními motivy i neutrálními barvami. Mohou mít podobu různých úložných košů (hodí se prakticky do každé místnosti), svítidel, dekorací na stěnu nebo výpletu nábytku. Příjemně doplní letní interiér v tónech smetanové, béžové, bílé a hnědé, nebudou v něm zbytečně vyčnívat. Pokud byste si měli vybrat jedinou věc, která vám přinese letní náladu, zvolte stínidlo. Vyrobit si ho můžete i sami z vyplétaného proutěného koše.

Pozitivní žlutá

Barvou roku podle společnosti Pantone je kombinace šedé a žluté. Žlutý odstín s názvem Illuminating vnese do domácnosti pozitivitu a sluneční paprsky. Intenzivní žlutou barvu bychom našli i v kolekcích módních značek na jaro/léto 2021, nebály se jí značky jako Gucci, Balmain, Prada či Givenchy. Jak se se žlutou poprat v interiéru? Použít jde na polštářích, prostírání, ložním prádle. Zkuste ji zkombinovat s geometrickým vzorem nebo florálními motivy tak, aby tyto vzory obsahovaly i prvek žluté.

Tip na terasu: Friluftsliv – venku chutná nejlépe

Norský koncept Friluftsliv, v našem jazyce doslova „život na volném vzduchu“, poukazuje na lidskou potřebu interakce s přírodou. Tento specifický pojem se nepřekládá do jiných jazyků a má své kořeny v minulosti sahající až do polární expedice Fridtjof Nansen. V duchu této severské filozofie můžete svou domácnost doplnit o piknikové deky, venkovní nábytek, nářadí na barbecue, nádobí na stolování na terase či balkoně nebo různé doplňky na zkrášlení vašeho koutku na čerstvém vzduchu. Vždyť venku nám chutná nejlépe, především v létě.

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné a stojanové věšáky – šikovní pomocníci do každého bytu

Dnes se blíže podíváme na užitečné, ale často opomíjené pomocníky v domácnosti – nástěnné a stojanové věšáky. Jsou vítané na více místech v domácnosti, nejen v předs…

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…