Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Máte malý byt? Při zařizování vsaďte na těchto 7 praktických tipů!

Máte malý byt? Při zařizování vsaďte na těchto 7 praktických tipů!

04. 01. 2022, SCONTO Nábytek
Pořídili jste si menší byt, než jste původně plánovali? Vejít do něj celý svůj svět může být někdy náročné. Existuje ovšem pár triků, jak z malého prostoru vytvořit krásný domov, kde budete mít navíc vše, co potřebujete. Jak zařídit malý byt, aby výsledek stál za to a cítili jste se v něm příjemně?

1. Světlo a světlé odstíny dělají zázraky

Světlo dokáže opravdové divy, proto ho využijte v nejvyšší možné míře. Neschovávejte okna za těžké závěsy a neprůhledné záclony. Místnost prosvětlete důmyslným umístěním svítidel. Centrální zdroj osvětlení je dobré doplnit menšími lokálními v podobě bodových světel a lamp s různou intenzitou a dosahem. Pomůže také instalace zrcadel, která nejenže odrážejí světlo, ale i opticky zvětšují místnosti.

Při designu menšího bytu vám může výrazně pomoct světlá barevná paleta. Díky světlým tónům a neutrálnímu základu můžete snadno vytvořit iluzi většího prostoru. Vhodné mohou být bílé, krémové a pastelové barvy nebo tlumené odstíny, které navíc lépe odrážejí přirozené světlo. Výrazné a tmavé barvy můžete do místnosti zakomponovat pomocí jednotlivých kusů nábytku, případně doplňků včetně pokojových rostlin nebo zajímavých detailů a dekorací.
Tip: Záclony a závěsy zavěste co nejblíž ke stropu. Zároveň se ujistěte, že sahají až na podlahu. Vytvoříte tak iluzi většího okna, čímž se zvětší i vnímaná velikost místnosti.

2. Zapomeňte na příčky a dveře

Otevřená dispozice je moderní a přispívá k pocitu vzdušnosti a prostornosti. Vždy je lepší mít jednu velkou a dobře prosvětlenou místnost než dvě malé a tmavé. Pokud chcete malý interiér zvětšit, snažte se ho co nejvíc otevřít. Pomyslné dělení zkuste řešit posuvnými stěnami, paravány, knihovnami šikovně naaranžovanými do prostoru, textilními zástěnami, roletami nebo jen pomocí barev. Ideální jsou také prosklené stěny, kterými světlo přechází do dalších částí bytu. Dveře mohou být v malém interiéru také velký oříšek. Klasické otočné překážejí a snižují komfort užívání prostoru. V posledních letech jsou oblíbené posuvné dveře, které vůbec nepřekážejí.
Tip: Do otevřených dispozic je vhodné vybírat zařízení z nábytkových programů, které se skládají z kusů nábytku vhodných do různých místností. Tak můžete snadno sladit jednotlivé funkční části otevřeného prostoru.

3. Vyvarujte sa mohutného nábytku a vsaďte na multifunkčnost

Poctivý masivní nábytek je krásný a  do bydlení vnáší příjemnou atmosféru, ale v malém bytě by vás robustní řešení doslova dusilo. Vyberte si subtilnější kusy nábytku, které jsou úměrné velikosti vašeho pokoje – příliš velké skříňky, pohovky a židle mohou způsobit, že vám nezbude moc prostoru pro volný pohyb a místnost bude působit přeplněně.
 
Do obývacího pokoje je lepší pořídit si nízké otevřené skříňky či poličky ve světlých odstínech, které jde vyplnit barevnými krabicemi nebo proutěnými košíky, kam se schovají rozličné drobnosti. Nábytek na nožičkách prostor odlehčuje, a jelikož je vidět i pod něj, opticky zvětšuje.
Při řešení malého prostoru se počítá každý centimetr. Poohlédněte se proto po multifunkčním nábytku, který zvládá více úkolů najednou. Tak ušetříte místo a získáte vše, co potřebujete k pohodlnému bydlení. Rozkládací pohovky, které vám nabídnou lůžko navíc v případě, že u vás přespí host, šatníky s posuvnými dveřmi, u kterých nemusíte myslet na místo potřebné pro otevírání dveří, vyklápěcí postele, předsíňové lavice s úložnými prostory na boty, barové stoly s policemi a barovými stoličkami do malých kuchyní, nízké komody využitelné jako příruční či noční stolky a stojany, rozkládací stoly – to vše a mnohem více je k dispozici pro všechny majitele malých obydlí, kteří touží po stylovém bydlení a komfortu, ale zároveň potřebují praktická řešení odpovídající dispozici bytu.
Rozkládací psací stůl Work Concept. Zdroj: Sconto
Výklopná postel Bed Concept 1. Zdroj Sconto
Tip: Lesklý nábytek světlých barev zvětší prostor a místnost doslova rozzáří. Obzvlášť vhodný je do malých prostorů, které nemají dostatek přirozeného denního světla.

4. Využijte prostor na stěnách nebo na dveřích

Pokud bydlíte v menším bytě, rozhodně byste měli využít i stěny, díky kterým získáte nemalé množství úložného prostoru. Vkusné uspořádání doplňků navíc může dodat vašemu prostoru osobitost a hloubku.
 
Můžete si vybrat zavěšení jednoho velkého kusu nebo kombinaci několika menších poliček. Při výběru dekorativních doplňků do polic se zaměřte spíše na velké tvary než na drobnosti, abyste se vyhnuli zbytečnému nepořádku. S policemi to ale nepřežeňte. Pokud jich do bytu umístíte příliš mnoho, mohou opticky zmenšit prostor, který bude následně působit skličujícím dojmem.
 
Využijte efektivně i prostor, který nabízejí dveře spíže nebo koupelny. Na zadní část dveří ve spíži zavěste například stojany na umístění potravin, na koupelnové dveře zase umístěte věšák, který poslouží k odkládání oblečení nebo ručníků.
Nástěnný regál Part a sada polic Rave. Zdroj Sconto

5. Dejte si záležet i na podlaze

Správně zvolená podlaha pomůže malý interiér opticky zvětšit. Zaměřte se spíše na velkoplošnou souvislou podlahu a odolejte drobným vzorům nebo mozaikám. Plochu nerozdělujte použitím různých krytin. Jako u malby stěn platí i zde pravidlo, že světlá barva je tím nejlepším řešením. Pokud si nemůžete dovolit vyměnit podlahu, pořiďte si koberec světlé barvy.

6. Využijte rohy a zákoutí

Koutek, který byste ve větším prostoru klidně nechali prázdný, může v malém bytě skvěle posloužit. Rohové skříně, regály, stolky se dnes dělají v mnoha stylech, a tak je využijete nejen prakticky, ale mohou být také designovým doplňkem interiéru. Zkuste tedy popřemýšlet nad kreativními způsoby, jak využít často nedostatečně využívaná zákoutí a rohy, místo abyste je orazítkovali jako zbytečný prostor.
Rohový regál Parkano a rohová šatní skříň Arianna. Zdroj: Sconto

7. Zbavte se zbytečností a nepořádku

Člověk za život nashromáždí až neuvěřitelné množství věcí. Většinou máme někde v hlavě ukrytou myšlenku, že bychom své věci měli podrobit nemilosrdné revizi, ale teprve stěhování do nového bytu bývá tím spouštěcím mechanismem. Berte stěhování jako výzvu nadobro se rozloučit s tím, co vám už nijak neslouží. A ano, i ty kalhoty, do kterých se snažíte zhubnout už pár let, nebo dekorace, které jste už dlouho nevystavili na odiv, protože máte nové a krásnější – se vším pryč.
 
Jednou nebo dvakrát do roka se pokuste projít svůj majetek a přehodnotit, co byste si měli ponechat. Budete překvapeni, kolik toho ve skutečnosti vůbec nepotřebujete a o kolik čistší a vzdušnější bude váš domov, když skončíte. A nezapomínejte, že ani nepořádek malému bytu nesvědčí. Všechno by mělo mít své místo. Ledabyle rozházené věci totiž přispívají k dojmu „přeplněnosti“ a stísněnosti prostoru.

Malé, ale pěkné bydlení

Přestože jsme v malém bytě v mnohém omezení, neznamená na to, že krása musí ustoupit funkčnosti. Stačí se držet základních pravidel a i menší prostory můžete rázem proměnit ve stylové království, v kterém budete mít zároveň vše, co potřebujete pro každodenní život a své pohodlí. Věříme, že i naše tipy vám k tomu pomohou.
Co si zapamatovat:
  • Vneste do domácnosti co nejvíce světla pomocí světlých odstínů.
  • Upřednostňujte otevřené dispozice – nerozdělujte zbytečně prostor příčkami.
  • Volte subtilní nábytek na nožičkách.
  • Instalujte zrcadla – vhodné jsou také skříně, které je již mají zabudovaná.
  • Vyberte si multifunkční nábytek, který může posloužit vícero způsoby.
  • Využijte prostor, který vám nabízejí stěny a dveře, ale také rohy místností.
  • Udržujte si pořádek a nebojte se zbavit toho, co k životu nepotřebujete.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…