Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Nábytkové sestavy a stěny – zařiďte si domov stylově a rychle

Nábytkové sestavy a stěny – zařiďte si domov stylově a rychle

30. 01. 2021, SCONTO Nábytek
Dnešní doba je náročná a hektická. Mnozí z nás proto sahají po jednoduchých a ověřených řešeních i při zařizování bytu nebo domu. Nábytkové stěny a sestavy jsou často nejsnadnější cestou, jak si vytvořit pohodlné a příjemné bydlení.

9 předností nábytkového systému

 • Hotové sestavy jsou určené lidem, kteří vyžadují v první řadě funkční a praktická řešení – nabízejí nábytkové prvky v konkrétním stylu a zároveň dostatek úložné kapacity.
 • Obvykle nevyžadují konzultaci s designérem – jsou navrženy jako kompletní řešení v nejrozličnějších stylech, které odpovídají všeobecnému vkusu i aktuálním trendům.
 • Na rozdíl od nábytku na míru nemusíte podstoupit komplikovaný proces od návrhu až po výrobu a osazení, což může trvat týdny až měsíce. Nábytkové sestavy šetří váš čas i finance.
 • Mnohé programy nabízejí jednotný nábytek pro více místností, jako předsíň, obývák, jídelnu, pracovnu nebo ložnici – jsou proto skvělou volbou pro garsonky a open-space interiéry, kde se jednotlivé funkční zóny vzájemně prolínají.
 • Některé díly jedné sestavy, například skříňky a komody, můžete využít univerzálně ve více místnostech domu – když se tedy přestěhujete, hravě jim najdete jiný účel.
 • Vycházejí z dlouholetých zkušeností výrobců, kteří vědí, co kupující od konkrétní místnosti vyžadují – mají standardizované typy nábytku i rozměry, takže je zakomponujete do každého interiéru. Jsou lego skládankou pro dospělé.
 • Jedna nábytková sestava může být dostupná v několika barevných variantách nebo povrchových úpravách, což rozšiřuje vaše možnosti výběru.
 • Jelikož jednotlivé komponenty obsahují opakující se designové prvky, vzájemně spolu dokonale ladí, jakkoliv je poskládáte a zkombinujete.
 • Dávají poměrně velkou volnost při výběru doplňků a dalších akcentů.

Nábytkový program Jasmin
Nábytkový program Jasmin
Díky některým nábytkovým sestavám zařídíte i celý byt. Příkladem je nábytkový program Jasmin ve dvou barevných variantách, který kromě jiného obsahuje třídveřovou komodu se zásuvkami, vitrínu, šatní skříň, postel, polici i TV stolek. Zdroj: Sconto

Zvažte i případná negativa

Nábytkové sestavy a stěny mají samozřejmě i své stinné stránky, s kterými je třeba před koupí počítat:
 • Neřeší atypické problémy prostoru – v tomto případě je lepší volbou nábytek vyrobený na míru.
 • Nejsou úplným ideálem pro lidi, kteří milují osobitost a originalitu (ačkoliv i v takovéto soustavě najdete kousky, které se dají využít samostatně a snadno je zkombinujete s jinými unikátními solitéry).
 • V případě, že vám konkrétní kus sestavy po více letech doslouží nebo se poškodí, bude shánění adekvátní náhrady složitější, jelikož výrobní program v té době už nemusí být v prodeji – majitele to nejednou vede k výměně celé nábytkové sestavy.
Náš tip
Pokud chcete, aby vám nábytková sestava sloužila dlouhá léta a jednotlivé kousky byly snadno nahraditelné, vybírejte si spíše programy v nadčasovém minimalistickém stylu. Pokud se vám jeden díl po letech znehodnotí, snadno ho nahradíte novým kouskem v podobném designu.

Obývací sestava City

Nábytkové sestavy pro společenskou zónu

Takovéto nábytkové sestavy bývají poměrně široké a sestávají z více kousků typických pro tuto část obytného prostoru. Ta začíná už v předsíni, kde standardní systém tvoří hlavně věšáky, panely, skříně na oblečení a boty, zrcadla, lavice nebo taburety. Vzhledem k propojenosti dispozičních řešení je často žádané, aby vstupní hala harmonizovala s hlavní obytnou zónou, a právě nábytkové sestavy jsou skvělým řešením této otázky.
Předsíňová sestava Golf
Předsíňová sestava Antwerpen
Obývací stěny pak obvykle zahrnují TV stolek, skříňky, komody, vitríny, knihovny, police, regály a konferenční stolky, jejich součástí však může být i bar nebo jídelní stůl. V případě obýváků sehrává důležitou úlohu i sedací souprava, její velikost a tvar, ale i barva a struktura materiálu. Nezapomeňte to zohlednit při výběru nábytkového programu.

Obývací sestava Manhattan
Nesmírnou výhodou obývacích sestav jsou různé varianty jednoho typizovaného prvku, třeba několik velikostí, šířek a vyhotovení skříněk. Snadno si tedy poskládáte nábytkovou stěnu přesně podle vašeho gusta. Pokud máte k dispozici velký nebo náročně řešený prostor, hledejte co nejkomplexnější nábytkové programy, které vám dají na výběr co nejvíc možností a kombinací.
Nábytkový program Yoga
Nábytkový program Guru
Náš tip
Obývací pokoje se často prolínají s jídelnou, proto výrobci v rámci svých programů nabízejí i jídelní stoly, případně lavice a židle v jedné linii s obývací stěnou. V blízkosti stolu je také dobré umístit vitrínu nebo regál na jídelní servis, který hravě zkombinujete s televizní sestavou.

Jídelní a obývací sestava Futura

Sestava Bombay s jídelním stolem
Typizovaný nábytek vám pomůže i při zařizování pracovny nebo kanceláře. Součástí takových programů bývají psací a pracovní stoly, skříně, regály, kontejnery nebo mobilní prvky na kolečkách. Nábytkové sestavy pro kanceláře umožňují vybírat různé varianty úložných řešení s otevřenými policemi, zasklenými nebo plnými dvířky. Některé pracovny jsou dokonce součástí ložnicové nebo obývací sestavy, takže je stejně lehce zakomponujete do širšího obytného prostoru.
Kancelářský program Sonata
Obývací program Sonata

Nábytkové sestavy pro intimní zónu

Ložnice, dětské pokoje a koupelny jsou obvykle oddělené od společenské části bytu nebo domu, proto se často prodávají jako samostatné nábytkové programy. Základní kousky zde představují manželské postele, dětské postele a šatní skříně, které doplňují komody se zásuvkami, noční stolky, případně psací a toaletní stolky, police, regály, nebo dokonce zrcadla. Manželská postel sladěná se zbytkem nábytku v místnosti určené k oddychu navodí potřebnou harmonii a pořádek. Více pozornosti pak můžete věnovat výběru textilních doplňků, od závěsů přes koberečky až po ložní povlečení a dekorační polštáře.

Ložnicová sestava Merwin

Ložnicová sestava Dreano
V případě nábytkové sestavy do dětského pokoje je hlavním plusem to, že nabízí kompletní vybavení speciálně pro nejmenší, školáky nebo teenagery, od vhodného lůžka a psacího stolu až po úložné prostory na hračky a školní potřeby. Součástí dětského programu pro batolata bývají i dětské postýlky nebo praktické přebalovací komody – když vám doslouží, snadno je prodáte nebo darujete někomu jinému. Hlavní dilema ale bývá výběr nábytku do dětského pokoje, který bude určen více sourozencům, případně bratrovi a sestře. Nábytkové sestavy zde opět podávají pomocnou ruku, protože poskytují i univerzální nebo „unisexová“ řešení, která vyhovují dívkám i chlapcům.
Náš tip
Při výběru programu do dětského pokoje myslete hlavně na to, že vaše ratolesti rychle vyrostou. Pokud nechcete nábytkové sestavy často vyměňovat, zvolte raději takzvaný  „rostoucí“ nábytek, který bude vašim dětem dělat společnost až do dospělosti.
Univerzální sestava do dětského pokoje Replay pro dívky i chlapce
Univerzální sestava do dětského pokoje Replay

Jak postupovat při výběru nábytkové sestavy?

 1. V první řadě si udělejte seznam nábytkových dílů, které v interiéru nutně potřebujete.
 2. Nejlépe uděláte, když si jednotlivé díly rozkreslíte do dispozice na papíru.
 3. Podívejte se na nabídku nábytkových programů a sestav a rozhodněte se, v jakém stylu, barevném ladění a materiálovém vyhotovení by se měl nést váš interiér.
 4. Podle rozměrů místnosti si určete parametry, které by měly jednotlivé nábytkové kousky splňovat a kde by měly být umístěny.
 5. Pro zachování rytmu v prostoru je dobré, když jsou některé díly výš a jiné zase níž.
 6. Pokud potřebujete více úložného místa, soustřeďte hlavní „hmotu“ nábytkové sestavy jen na jednu stěnu a zbylé nechte volně „dýchat“.
 7. Čím je sestava větší a masivnější, tím jednodušší design a světlejší barvy by měla mít – díky tomu nebude působit těžkopádně.
Tip na závěr
Chcete zařídit více místností jedním typem nábytku, případně potřebujete nábytek do otevřené dispozice, ale jste zastánci řešení na míru? Zajímavou možností pro vás může být program Více než kuchyň. V kuchyňském studiu Sconto si můžete kromě kuchyňské linky naplánovat a dát vyrobit i jiné kousky nábytku – například do koupelny, chodby nebo obýváku. Tak bude ve vašem příbytku ladit vše, co si přejete.

Kuchyňská linka a obývací stěna Flash z programu Více než kuchyň
Kuchyňská linka a obývací stěna Flash z programu Více než kuchyň. Zdroj: Sconto
Koupelnový nábytek Inline z programu Více než kuchyň
 
Předsíňový nábytek Inline z programu Více než kuchyň
Koupelnový a předsíňový nábytek Inline z programu Více než kuchyň. Zdroj: Sconto

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…