Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Odpočinek v zahradě

Odpočinek v zahradě

27. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Zahrada je pro mnohé synonymem odpočinku. Pohupování v síti, opalování se na lehátku, lenošení u zahradního jezírka nebo večeře v exteriéru vyžadují i kvalitní a odolný nábytek, který s vámi přežije více než jen jednu letní sezónu. Co všechno nám může v zahradě posloužit, abychom si vychutnali čas, který v ní trávíme?
Odpočinek v zahradě se nám spojuje především s příjemným lenošením. Při výběru nábytku myslete na to, že by kousky v exteriéru měly odolat vlivu slunečních paprsků, vlhkosti, větru i různým nečistotám. Přesunout nevyužité kousky z interiéru na terasu proto není dobrý nápad. Dřevo, které není určeno a speciálně ošetřeno pro použití v exteriéru, by časem začalo degradovat. Kromě toho dnes výrobci nabízejí krásné kousky nábytku z odolných materiálů, které jsou určeny speciálně pro exteriér a designem se vyrovnají i interiérovému nábytku.

Lenošení v zahradě

Ranní kávu na terase nebo večerní lenošení s výhledem na západ slunce si vychutnáte ze zahradních souprav a křesel. Extrémně pohodlné jsou i závěsná křesla a houpačky, které vytvářejí pocit, jako byste se vznášeli nad zemí. Na trhu dokonce najdete modely závěsných křesel pro více než jednu osobu, relax si tedy tímto způsobem můžete vychutnat i ve dvojici. Při jejich výběru si všímejte materiálu, nosnosti a také hmotnosti, abyste v případě potřeby uměli s nábytkem snadno manipulovat a přenášet jej. U houpaček je důležitá i výška a hloubka sedu, aby se vám z nich pohodlně vstávalo. Velké oblibě se kromě zahradních lehátek těší i zahradní postele. Mají je rádi malí i velcí, skvěle se hodí k bazénům, poskytují ochranu před sluncem a zároveň mohou být i modulární – díky výsuvné části fungují jako lůžko nebo jako křeslo s opěrkou, podle potřeby.

Ochranu před sluncem zajistí slunečníky

Před horkým sluncem vás v létě ochrání stínění, zahradní slunečníky mohou mít podobu klasického skládacího slunečníku, speciálního půlkruhového modelu nebo stylové sluneční clony a plachty. Kromě ochrany před poledním sluncem ochrání nábytek před lehkým deštěm. Netradičním, ale vizuálně poutavým řešením budou přírodní slunečníky z korun stromů. Podle odborníků na exteriér ze slovenské firmy Račických zahrady jsou v kurzu přírodní slunečníky z javoru nebo platanu. „Rádi je v našem zahradnictví vysazujeme do obrovských květináčů a korunu pak stříháme na plocho. Koruna po čase zhoustne a vytvoří krásný zelený slunečník. Květináč se dá v tomto případě vždy přemístit podle potřeby, aby za horkých dnů vrhal v zahradě příjemný stín.“ Takové řešení má i jiný benefit, je totiž prokázáno, že lidé, kteří žijí v blízkosti stromů, v sobě mají méně stresových hormonů a jejich krevní buňky se obnovují rychleji.

Zahrada jako jídelna

S rostoucím trendem vnějších obytných místností získávají na popularitě exteriérové ​​kuchyně a jídelní prostory na terase. Někomu na takové alfresco postačí malý stolek, jednoduché židle a jídlo na dřevěných prkýnkách; pro jiné alfresco symbolizuje velký venkovní stůl a pohoštění pro rodinu i přátele na krásné jídelní soupravě. Pokud chcete, aby byla jídelní část terasy a zahrady perfektní, prostřete stůl jako v nejlepší restaurací – chybět nesmějí talíře, misky, příbory, skleněné poháry a různé druhy váz s živými květinami ze zahrady – vizuálně dodají výšku i hloubku. Prostor terasy pěkně doplní i obrovské květináče a zajímavé stojany na květiny s výsadbou trvalek nebo letniček. S pohoštěním v zahradě se neodmyslitelně pojí i grilovačka nebo příprava masa na ohni v zahradním krbu. Fenoménem posledních let se dokonce stala zimní grilovačka, která si našla příznivce i v našich zemích.

Vodní prvky v zahradě

Zahradní trendy naznačují i ​​návrat k nadčasovým bio koupacím jezírkům, jejichž prvotní investice je možná vyšší, ale postupem času, díky jejich samoúdržbě, i návratná. Vyhnete se totiž dalším nákladům na chemii a udržování bazénu. Alternativou ke klasickým bazénům mohou být i bazény se slanou vodou. „Podle nás jsou však největší vychytávkou vodní prvky jako spády nebo potůček s různými vodními mlýny a aktivitami na hru s vodou. Oba prvky vřele doporučujeme doplnit o absolutní „nadčasovky“ jako CORTEN, dřevo či nerezové doplňky. Zajímavě působí i vodní spády, které potěší nejen vizuálně, ale i zvukem. Zároveň je vhodné umístit je na zahradě tam, kde chcete eliminovat zvuk od silnice nebo od souseda“, radí odborníci z Račických zahrady.

Doplňky vytvoří atmosféru

Ať už má váš pozemek takovou rozlohu, že do některého z jeho zákoutí můžete umístit zahradní pavilon či altán, nebo máte jen maličkou městskou zahradu, která si vystačí s jednoduchou zahradní lavičkou, nezapomínejte, že celkovou atmosféru tvoří doplňky. Kolem místa k sezení umístěte na zem zahradní svítilny, které se večer postarají o příjemnou atmosféru, na konstrukci altánu zase můžete pověsit dekorační girlandu se světýlky. Chybět nesmí ani různé dekorační polštáře, teplé deky pro chladnější letní večery a dekorace, které vytvoří tu správnou kulisu pro odpočinek v zahradě.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…