Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Populární jsou dřevěné i kovové postele

Populární jsou dřevěné i kovové postele

14. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Výběr postele podléhá mnoha atributům, nevyjímaje ani samotný materiál. Velké oblibě se už několik desetiletí těší hlavně dřevo a kov. Otázkou však zůstává, který z nich si zvolit.

POSTEL NA DLOUHÁ LÉTA

Dřevo je nadčasový materiál, a pokud je kvalitní, výrobky z něj dokážou sloužit několika generacím. Postele z dřevěného masivu jsou pevné a stabilní, spolehnout se však můžete i na rámy postelí z lacinějšího dřevěného materiálu. Dřevo je přírodní materiál, a díky tomu působí nábytek v interiéru měkce a hřejivě. Je příjemné na dotek, hygienické i bezpečné – v případě potřeby je ho možné opracovat do oblých hran.  

Výhodou dřevěných postelí je široký výběr tvarů a stylů stejně jako nespočetné množství dekorů. Lehko ho přizpůsobíte jakémukoli trendu. Nabízí totiž výraznou i nenápadnější kresbu a desítky odstínů. Jestliže chcete dosáhnout dramatického vzhledu, sáhněte po tmavém dřevě, jako jsou třešeň nebo ořech, případně tmavé odstíny dubu. Světlé tóny, například buk nebo jasan, zase prostor opticky rozjasní. Dřevo je často povrchově upravené lakem, který má ozdobnou i ochrannou funkci. Výhodou je i to, že tento materiál může vypadat moderně i tradičně, historicky i minimalisticky.
Postel REBECA
Populární jsou dřevěné i kovové postele
Minusem může být cena, kvalitní výrobky z dřevěného masivu jsou totiž dražší a je třeba jim věnovat náležitou péči. Počítejte i s tím, že dřevěná postel z tvrdších druhů dřeva (například z dubu) bude robustnější, a tedy i těžší. Lehčí a lacinější alternativou mohou být postele z dřevěného materiálu, všechno však závisí na provedení konkrétního modelu postele.

INDUSTRIÁLNĚ I ROMANTICKY

Když se řekne kovová postel, mnozí si představí vojenské lůžko v kasárnách. V tomto prostředí se kov využíval především proto, že je relativně lehký, nenáročný na údržbu, trvanlivý a zároveň pevný. Uvedené vlastnosti si tento odolný materiál samozřejmě zachoval dodnes, avšak jeho uplatnění je mnohem širší. Se stoupající oblibou industriálního stylu dokonce hlásí velký návrat do interiéru. Výhodou je, že rám i detaily kovového nábytku je možné zhotovit v subtilních tvarech, přitom si zachovají svoji pevnost. Kovová postel tedy bude působit vzdušně a lehce i při větší hmotnosti. 

Kov vůbec nemusí působit „syrově“, výrobci totiž rádi odhalují jeho skrytou romantickou povahu – kovový rám formují do podoby rozličných ozdobných ornamentů, květin či dalších motivů, které podtrhují celkovou jemnost nábytkového solitéru. Umělečtí kováři dokážou vytvořit opravdu mistrovské filigránské detaily, na kterých vynikne ložní prádlo s květinovým vzorem, krajka nebo transparentní textilní baldachýn.

Postel MARIANA
Postel DARJA
Nevýhodou kovových postelí jsou spoje, které mohou časem po dlouhodobém namáhání začít vrzat. Takže čím bude postel starší, tím intenzivnější zvuky může vydávat, hlavně při převracení se na lůžku. Vybírejte si proto modely od osvědčených výrobců, které si zachovávají pevnost i s přibývajícím věkem.


 

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…