Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Rohové sedačky – velkorysé sezení pro všechny

Rohové sedačky – velkorysé sezení pro všechny

14. 12. 2022, SCONTO Nábytek
Rohová sedačka ve tvaru písmene L nebo U je snem mnoha majitelů bytů i domů. Má řadu výhod, není ale ideálním řešením do každého prostoru. Co byste ještě před koupí měli o rohových sedačkách vědět?

Výhody rohových sedaček

Přestože míváme obavy, že bude velká rohová sedačka v místnosti působit jako „slon v porcelánu“, mnozí designéři poukazují na to, že právě tento typ dokáže perfektně sjednotit prostor a vymezit zónu pro samotné posezení. Dnes máme k dispozici obrovskou škálu rohových sedacích souprav, které mají nejen rozličné barevné a materiálové provedení, ale také tvary a styly. K jejich společným výhodám patří:
 • Poskytují více místa k sezení, nejčastěji pro 5 až 7 osob.
 • Působí kompaktněji než obyčejné pohovky se dvěma samostatnými křesly.
 • Vytváří přirozený dělící prvek v otevřených dispozicích, například mezi kuchyní a obývacím pokojem.
 • Jsou ideální právě pro problémová místa, jako jsou rohy místností.
 • Udržují spolusedící v družnější konverzaci díky „uzavřenému“ sezení.
 • Jsou perfektní pro rodiny, které rády tráví čas společně.
 • Často nabízí více skrytého úložného prostoru.
 • V případě, že je lze rozkládat, nabízejí velkorysejší ložnou plochu.
Co se týče rozměrů, přestože jde o prostornější kus nábytku, i rohové sedačky lze pořídit v kompaktnějších, respektive subtilnějších provedeních, která dobře zapadnou i do menších prostor. Na výběr je z řady designů – od jednoduchých, čistých tvarů až po detailně propracované modely.

Skládání sedačky

Pokud se obáváte toho, že velký designový solitér nebudete mít jak dostat do bytu, můžete se uklidnit. V současnosti se už takové kousky prodávají v demontovaném stavu – doma si tedy jednotlivé díly „skládačky“ snadno složíte do své vysněné sedačky. Některé lze navíc smontovat i zrcadlově, sami si tak můžete zvolit, zda vám bude více vyhovovat pravé, nebo levé řešení. Výrobci počítají také s tím, že uživatelé budou rohové sedací soupravy umísťovat volně v prostoru, proto častěji věnují pozornost pěkně vypracované zádové části.
Věděli jste, že...?

Za určitých okolností můžete i rohovou sedačku umístit k francouzskému oknu, resp. k zasklené fasádě, která je řešena od podlahy až po strop. Volte ale raději řešení s otomanem, který má nízkou opěrku zad nebo ji nemá vůbec; nebude tak u okna překážet a nezkazí celkový dojem z místnosti.

Minusy rohových sedaček

Touhu po rohové sedačce může zmařit několik překážek. Takové sezení se například nehodí do velmi úzkých prostor nebo stísněných místností, kde by mohla souprava zcela omezit přístup ke dveřím, oknu nebo zakrýt topné těleso místnosti. Před její koupí si proto vše důkladně přeměřte. Je také třeba zmínit, že rohová sedačka je méně variabilní v prostoru než klasická pohovka. V případě, že se vám tedy bude žádat nějaká změna, může být zejména v menších místnostech obtížnější najít její nové místo. Jelikož rohová sedací souprava představuje obvykle spíše ležérnější sezení, nehodí se do příliš formálních prostor.
Věděli jste, že?

Mnohé sedačky můžete přizpůsobit přesně vašemu vkusu a požadavkům místnosti. Stačí si vybrat model z plánovaných sedacích souprav. Dají se u nich zvolit různé parametry, jako například počet různých elementů, materiál a barva čalounění, tuhost sedáku, hloubka sedu, polohování podhlavníků a opěrek rukou, úložné místo, tvar a materiál nožiček a podobně. Možnosti úprav závisí vždy na konkrétním modelu.

Sedací soupravy ve tvaru písmene L

Často představují jakousi nástavbu klasické dvoumístné nebo třímístné sedačky, která je plynule spojena s otomanem bez opěrky. Ve srovnání s běžným sofa jsou tedy sedačky ve tvaru písmene L mnohem flexibilnější, neboť uživatelům nabízejí širší možnosti k sezení nebo relaxaci. Rozšířená část hravě poslouží k natažení nohou, zdřímnutí nebo k usazení většího počtu lidí. Patří k preferovanějším modelům sedaček také proto, že nemají tak náročné prostorové požadavky jako sezení ve tvaru písmene U – z jedné strany vždy zůstávají otevřené do prostoru.

Sedací soupravy ve tvaru písmene U

Patří k nejluxusnějším modelům sedaček, nabízí minimálně dvojnásobnou sedací plochu oproti klasické pohovce a dva prostory pro ležení nebo natažení nohou. Designéři si při návrhu sedaček do U často hrají s variabilitou – jedna prodloužená část může být například bez opěrky, zatímco druhá nabízí i opěrku zad. Sedačka tehdy působí jako plnohodnotná rohová sedací souprava s doplněným otomanem.
Některé modely jsou pro změnu řešené asymetricky – jednu rozšířenou část mají delší, zatímco druhá je kratší a funguje pouze jako nenucené pomyslné „uzavření“ komunikačního půlkruhu. Takový typ působí mnohem vzdušnějším dojmem. Případně se můžete setkat i s modely, kde má jedno z „křídel“ sedačky standardní hloubku, zatímco druhé je rozšířené a funguje jako taburet. Otoman, který uzavírá křídlo soupravy, může být řešen rovnými liniemi, nebo může mít zaoblený tvar.
Tip pro vás

U vybraných luxusnějších modelů sedaček se můžete setkat s doplňkovou výbavou, která zvyšuje komfort sedícího, jako např. elektricky ovládaná hloubka sedu, motorizované relaxační funkce, integrovaná nabíjecí stanice USB nebo zabudovaný stolek.

Pár tipů na závěr

 • Modely s oblými liniemi prostor opticky zjemní.
 • Součástí rohových sedacích souprav bývají také sladěné zádové a dekorační polštáře. Sedačku ale můžete doplnit nejrůznějšími textiliemi a polštáři podle svého gusta či sezóny.
 • Na velkých sedačkách krásně vynikne výrazně strukturovaná tkanina, výrazné štepování nebo kontrastní plochy rozličných materiálů a barev. Nikdy ale nekombinujte všechno současně.
 • Pokud nechcete, aby prostorově náročné sezení působilo příliš masivně, volte modely s nízkou opěrkou zad – oporu zde tvoří ležérní nízké zádové polštáře.
 • Pokud toužíte po dokonalém pohodlí, hledejte modely s polohovatelnou nebo sklápěcí opěrkou hlavy. Každý člen rodiny si tak může nastavit sezení podle svých vlastních představ.
 • Určité typy souprav nabízí polohovatelné podložky nohou, které se vysouvají ze spodní části sezení.
 • Někdy i vaše lokty potřebují více komfortu – na otomanech vybraných modelů proto zajisté oceníte praktické polohovatelné područky.
 • Skvělou kombinaci představuje spojení sedačky L spolu s taburetem nebo samostatným křeslem ve zcela jiném stylu. Křeslo nebo měkký „puf“ stačí přehodit kožešinou nebo pletenou dekou a máte postaráno o úžasnou hygge atmosféru.
 • Velkou sedačku nemusíte za každou cenu doplnit klasickým konferenčním stolkem. Můžete použít také velký taburet, na který položíte podnos. Skvělý dojem udělá i skupinka menších příručních stolků, které rozložíte po obvodu sedačky.

Čtěte také

Ukázat další články

Populární truhlice – naházet, zavřít a je uklizeno

Kdo by si nepamatoval starodávné truhlice, které na půdě mívali naši prarodiče? Myslíte si, že jim už odzvonilo? Právě naopak. Truhly se znovu těší velké popularitě,…

Komoda do ložnice. Jak vyberete tu pravou?

Potřebujete v ložnici úložný prostor, který nezabere moc plochy? Vsaďte na komodu. Je k dostání v nejrůznějších rozměrech a vždy vám poskytne dostatek místa na věci,…