Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Stojací lampa – tichý společník v domácnosti

Stojací lampa – tichý společník v domácnosti

01. 03. 2021, SCONTO Nábytek
Vybrat si dokonalé svítidlo je umění. V mnohých případech totiž nejde jen o potřebu osvětlení nějakého prostoru, ale o snahu vytvořit určitou atmosféru. A právě zde se hlásí o slovo stojací lampa.
Interiéroví designéři jsou přesvědčeni, že v domácnosti by měl mít zastoupení každý typ svítidla. Jednak vám to poskytne více možností světelného režimu, například podle aktuální činnosti nebo chuti, jednak to podpoří designové řešení samotné místnosti. Světlo v různém rozsahu, rozličné výšce a kombinaci totiž vytváří celou škálu interiérových nálad. A stojací lampa je toho důkazem.

Příjemný i funkční doplněk

Stojací lampy (někdy označované i jako podlahové) fungují jako doplňkový zdroj světla, sloužící ke zjemnění celkové osvětlenosti, zpříjemnění nálady, prohloubení intimity prostoru nebo k funkčnímu prosvětlení malé části pokoje, například koutku, v kterém si rádi čtete. Díky nim nemusíte rozsvěcovat lustry – na určité činnosti vám jednoduše postačí méně světla.

Věděli jste, že...?
První „stojací lampy“, nebo spíše jejich předchůdci, vznikly už koncem 17. století. Nazývaly se torchère (čtěte „toršér“), což v překladu znamená pochodeň. Ve skutečnosti opravdu připomínaly pochodeň, měly vysokou podstavu z kovu nebo dřeva a byly zakončeny jednou svící, později i dvěma či třemi. Po objevení elektřiny je nahradily žárovky, přezdívka  torchère jim však zůstala.

Vysoká, nebo nízká?

Většina stojacích lamp má výšku nižšího člověka, takže v interiéru je rozhodně jen tak nepřehlédnete. Existují však i modely, které nemají ani metr a koncentrují světlo buď ve výšce očí sedící osoby, nebo u podlahy. Velikost a tvar lampy jsou důležité i kvůli jejímu umístění v prostoru. Nejvhodnější je kout místnosti, prostor vedle sedačky, volná plocha vedle obývací stěny, komody nebo televizního stolku.
 
Mohou být situovány i za sedačkou nebo za postelí, která stojí uprostřed místnosti. Pokud vedle samotné pohovky nemáte volné místo pro stolek se stolní nebo noční lampou, ale chcete nějaké doplňkové osvětlení, stojací lampa je ideální.
Sedačka Java
Sedačka Frido
Věděli jste, že...?
Stojací lampy vám mohou pomoci také po zdravotní stránce. V podvečer jim zkuste dát přednost před jasným „denním“ světlem lustru. Osvětlí totiž jen nutné plochy a zachovají v místnosti příjemné přítmí. Pokud v nich navíc použijete žárovky s teplou barvou světla, dáte svému tělu šanci lépe se „přepnout“ do spánkového režimu.

Design, ale i funkčnost

Před výběrem lampy si ujasněte, zda má plnit jen dekorační funkci někde v málo využívaném rohu, nebo potřebujete praktické osvětlení prostoru, například u manželské postele. Kromě designu proto věnujte pozornost i technickým stránkám, jako:
 • možnost natáčení těla lampy, případně samotného svítidla nebo svítidel,
 • možnost měnit barvu světla z chladné na teplou (při práci je lepší mít studenější světlo, ve večerních hodinách se však doporučuje přepnout ho do teplejšího módu),
 • možnost měnit intenzitu osvětlení (stmívatelná stojací lampa),
 • způsob zapínání a vypínání – některé lampy mají spínač umístěn na podstavci, takže na něj stačí jemně zatlačit nohou, jiné na trupu, což je výhodnější pro ruční ovládání,
 • možnost propojit lampu s inteligentním systémem zařízení domácnosti, díky čemuž se dá ovládat pohodlně i dálkovým ovladačem, případně přes tablet nebo mobil.
Výhodou stojací lampy je, že (podobně jako stolní lampa) není fixní, můžete ji proto v interiéru snadno přesouvat. Samozřejmě máme na mysli menší a lehčí modely. Její posun je závislý prakticky jen na délce kabelu nebo umístění elektrické zásuvky.
Výklopná postel Concept Pro
Ložnicový program Nathan
Některé stojací lampy samozřejmě mohou dosahovat mnohem větších rozměrů a náročnějších tvarů, proto vyžadují mnohem více místa v interiéru. K takovým patří například stojací svítidla s robustní podstavou a tělem ve tvaru oblouku, které mohou do jisté míry plnit i roli stropního svítidla. Taková lampa se často umisťuje tak, aby stínidlo bylo nad sedací soupravou nebo pracovním či jídelním stolem. Je to skvělé, rychlé a čisté řešení pro ty, kteří by kvůli stropnímu osvětlení museli řešit náročné elektroinstalační práce.
Velká elegantní oblouková lampa u sedačky Lazy
Kouzlo stojací lampy spočívá v tom, že neplní jen úlohu svítidla, ale také dekorační skulptury. Na trhu dnes najdete stovky nádherných designových stojacích lamp, které připomínají spíše umělecká díla než svítidla. Mohou mít rozličnou podstavu, tvar těla, originální stínidla, například ve formě zářivých LED pásů, nebo i větší počet svítidel. Bývají robustní i subtilní, klasické, moderní nebo futuristické, takže se lehko přizpůsobí každému interiérovému stylu.

„Posviťte si“ na materiál

Při výběru stojací lampy často rozhodne i to, z čeho je vyrobeno tělo a podstava. Většina z nich je kovová, ale vsadit můžete i na originální dřevěné stojací lampy. V případě kovového nosného prvku je důležité, zda je jeho povrchová úprava matná, nebo lesklá – vaše stojací lampa by se měla přizpůsobit ostatním povrchům v místnosti.

V současnosti jsou velmi populární lampy s trojnožkou, které mohou v interiéru vytvářet dojem osvětleného věšáku. Pokud jsou nožičky takového svítidla dřevěné, je dobré sladit je s dřevěným dekorem vašeho nábytku. Některé modely na stínidlo využívají  proutěný materiál, takže výplet vrhá po místnosti zajímavé stíny. Pozor ale, pokud se chystáte koupit si stojací lampu s papírovým stínidlem – měla by být opravdu kvalitní a splňovat potřebné protipožární standardy.
TV stolek Bianco 1

Pár tipů na závěr

 • Svítidly, hlavně temi doplňkovými, šetřit nemusíte. Fígl je v tom, že pokud je nerozsvítíte, fungují čistě jako dekorace.
 • Stojací lampa dokáže vytvořit skvělý tandem se stropní, ale i se stolní lampou. Například když na jednu stranu pohovky postavíte odkládací stolek s malou lampou, druhou stranu můžete vyvážit efektní stojací lampou.
 • Skvělou dvojici mohou vytvořit i dvě stojací lampy s různou výškou, například trojnožka spolu s proutěným drobným svítidlem u země.
 • Pokud si nejste jistí, jak svítidla kombinovat, u prodejců najdete stojací lampy, které vytvářejí kolekci se stropními svítidly nebo stolními lampami.
 • Stojací lampa s výraznými nohami nebo lampa navržená jako svítící „socha“ si zaslouží být viditelná celá, nesnažte se ji proto zastrčit kamsi do kouta.
 • Do čtenářského koutku se hodí hlavně modely, které mají hlavní vrchní svítidlo i boční zdroj světla, který je možné natáčet podle potřeby.

Stojací lampa sladěná se závěsnými svítidly
Stojací lampa sladěná se závěsnými svítidly. Zdroj: Sconto/postel Saga

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…