Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Stolní lampy – zázrak v interiéru na počkání

Stolní lampy – zázrak v interiéru na počkání

06. 05. 2021, SCONTO Nábytek
Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i ten nejméně zajímavý interiér získal nový šmrnc. Kouskem, který vám vždy pomůže zvednout atmosféru, jsou i stolní lampy.
Stolní lampy sice fungují primárně jako doplňkové světlo, mají však zvláštní moc proměnit každý tmavý kout v příjemné a útulné místečko. Často si je kupujeme právě pro vytvoření pohodové atmosféry. Jako plnohodnotné funkční svítidlo doplňují obvykle kancelářské a psací stoly, případně čtenářské koutky. Na co myslet při jejich výběru do interiéru?

Správná výška

Kdekoliv ji postavíte, ať už na noční, psací, nebo příruční stolek, případně komodu, vrchní část stínidla by neměla být výš než 150–160 cm od podlahy. V této výšce se světlo příjemně rozlévá po místnosti a vytváří správné „ambientní“ podsvícení.
 
Kancelářské stolní lampy by měly dosahovat přibližně výšky monitoru počítače, případně ho mírně převyšovat. Pracovní plochu musí osvětlovat tak, aby vás neoslňovaly a nevytvářely nepříjemné odrazy na monitoru. Světlo by mělo pokrývat zejména tu část pracovní plochy, kterou využíváte nejčastěji – tedy klávesnici nebo prostor určený pro psaní či kreslení. Situování lampy na stole byste také měli přizpůsobit tomu, zda jste levák, nebo pravák.

Vhodné proporce

Tento bod se týká hlavně dekoračních stolních lamp, které se dávají na noční nebo příruční stolky. Pokud je stolní lampa robustnější, zaslouží si ideálního „partnera“ v podobě masivnějšího stolku. Za každých okolností by měla měřit maximálně jeden a půl násobku výšky podstavce, na kterém bude stát, a její stínidlo by nemělo přesahovat plochu samotného stolku.

Barva světla

V případě stolních lamp s ambientním charakterem se můžete spolehnout na teplejší světlo kolem 2 700 Kelvinů. Musíte však počítat s tím, že místnosti propůjčí nažloutlý nádech. V případě kancelářských lamp je lepší spolehnout se na neutrální bílé světlo v hodnotě kolem 3 000 Kelvinů nebo na „ostřejší“ chladné světlo kolem 4 000 Kelvinů, které podporuje koncentraci. Velmi vhodné jsou stolní LED lampy, které vám umožní měnit barvu i intenzitu světla, a navíc jsou úsporné.

Stabilita

Výběr lamp závisí také na tom, jak velký „provoz“ je obvykle ve vaší domácnosti. Pokud máte doma věčně pobíhající děti nebo čtyřnohé mazlíčky, umísťujte stolní lampy na bezpečná místa, jako jsou kouty a nábytek u stěn. Podstavec, na kterém je lampa umístěna, by měl být dostatečně stabilní, a také lampa samotná by měla mít pevnou konstrukci.

Typ místnosti nebo účel

Pokud hledáte stolní lampu do obýváku, máte na výběr opravdu pestrou paletu lamp s nádhernými stínidly, ale i originálními podstavci. Nejčastěji stínidlo mívá kuželovitý či kulatý tvar. Praktické jsou kloubové lampy, díky kterým můžete světlo natočit požadovaným směrem. Takové modely jsou vítány zejména na místech, kde se věnujete četbě nebo pracím vyžadujícím dostatek světla. Mezi velmi oblíbené patří v současnosti také různorodě tvarované LED pásky.
Stolní lampa v podobě LED pásu ve tvaru kruhu na komodě Merida. Zdroj: Sconto
Náš tip
Uklidňující náladu vytvoří lampa se stínidlem, p
řes které jemně prostupuje světlo žárovky do celé místnosti. Neprůhledné stínidlo zase vytváří dramatický „reflektorový“ efekt, protože světlo nasměruje do konkrétní části místnosti.
Kloubní „kancelářská“ stolní lampa vedle křesla Gunar. Zdroj: Sconto
Pokud máte v místnosti více stolních lamp, nemusí být nutně z jednoho setu. Z hlediska designu je dokonce vítané, když si vyberete různé modely lamp. Vždy ale dodržujte základní pravidlo – vybírejte je tak, aby měly jeden společný atribut – ať už materiál, styl, barvu, nebo tvar. Chcete-li ladit několik lamp s kovovou podstavou či konstrukcí, je dobré sjednotit barvu kovu. Samozřejmě můžete kombinovat i dvě různé kovové úpravy, například zlato se stříbrem, bronz s mědí či chrom s poniklovanými modely.
Stolní lampa na komodě a skříňce pod televizorem vzájemně ladící barevností stínidla i dřevěnou podstavou. Zdroj: Höffner
Stolní lampa se v obýváku nejčastěji umísťuje na příruční stolek nebo komodu. Neuděláte ovšem žádnou chybu, když ji postavíte vedle televizoru. Tlumené světlo totiž odlehčí modrou záři obrazovky. Skvělé osvětlení vám stolní lampa poskytne také u křesla, v kterém si rádi čtete.
Zkuste to i netradičně
Drobnou stolní lampu lze postavit i do regálu nebo knihovny s dostatečně vysokými policemi.
Stolní lampy do ložnice naleznete v katalozích výrobců i jako noční lampy. Obvykle si je můžete koupit v setu dvou stejných kousků, které umístíte na noční stolky vedle postele. Nemusíte se však omezovat pouze na standardní řešení. Klidně zvolte dvě odlišné lampy podle toho, jaký typ osvětlení preferuje každý z partnerů. Pokud si jeden z vás před spaním rád čte, bez obav zvolte model podobný kancelářské stolní lampě. Pokud potřebujete pouze nepatrné podsvícení (například když si jen potřebujete odskočit do koupelny nebo na toaletu), můžete zvolit lampu připomínající doutnající svíčku, případně svítidlo, které vytváří měkký rozptyl světla v blízkosti nočního stolku.
V dětském pokoji a pracovně se v podstatě využívá stejný typ stolních lamp, mluvíme-li o osvětlení psacího stolu. U dětí, které mají citlivější zrak, je opravdu klíčové dodržet principy správného osvětlení pracovní plochy. V tomto případě by neměl být na prvním místě design, ale kvalita žárovky a velká flexibilita stínidla.
Náš tip
V dětském pokoji si své místo snadno najdou i zábavnější modely stolních lamp, které zpříjemní atmosféru během hraní nebo usínání.
Pokud v pracovně nebo vlastním kancelářském koutku netrávíte příliš času, můžete psací stůl doplnit i designovými stolními lampami, které jsou typické spíše pro společenské prostory. Aktuálně jsou v kurzu i lampy s nádechem vintage či retro, jako je třeba ikonická „bankéřská“ lampa s typickým barevným skleněným stínidlem, která vznikla na počátku 20. století.
Věděli jste, že...?
Původní bankéřskou lampu si nechal patentovat Američan Harrison D. McFaddin, přičemž stínidla pro jeho společnost exkluzivně vyráběla česká sklárna Schreiber a synovci z moravského Rapotína.
Stylová vintage „bankéřská lampa“ na psacím stole TicoMuddy. Zdroj: Sconto
Stolní lampy dávají uživatelům velký prostor pro zapojení fantazie a vytvoření neopakovatelné atmosféry. Samozřejmě při jejím výběru nikdy nezapomeňte zohlednit typ místnosti a účel, kterému má svítidlo sloužit.

Čtěte také

Ukázat další články

Tapety i obklady na stěnách dodají bytu šmrnc

Potřebuje váš byt změnu a nemáte zrovna chuť malovat? Tak oblečte stěny do tapet. Interiéru dodají šmrnc a oživí ho. Správně zvolené vzory si dokonce dokážou opticky…

Jak do moderního designu obývacího pokoje včlenit černý kov?

Při navrhování interiéru obývacího pokoje se lidé černé barvě spíše vyhýbají. Důvodem jsou často negativní konotace, které se s touto ponurou barvou pojí. Víte ale, …