Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Výhody bílé ložnice

Výhody bílé ložnice

07. 02. 2021, SCONTO Nábytek
Bílá barva je psychologicky spojována s dobrem. Je symbolem světla, čistoty, nevinnosti, ale i nadpřirozenosti a božskosti. Vytváří dojem prostornosti, stejně tak ale dává vyniknout doplňkům. Jak bílá působí v místnosti, kam se večer co večer odebíráme do říše snů?
V barevném spektru má bílá zvláštní postavení. Považuje se totiž za achromatickou, tedy “bezbarevnou”. Zatímco černá jako její protějšek má schopnost všechny ostatní barvy pohlcovat, bílá je rozjasní, protože rozptyluje světlo. Díky ní objekty vypadají větší a interiéry vzdušnější. Na druhou stranu může bílá zanechávat i sterilní a chladný dojem. Místnosti, které jsou čistě bílé, se mohou zdát prázdné, nehostinné či nudné.

7 výhod bílé ložnice

Bílá ložnice je však velmi dobrou volbou, a to hned z několika důvodů:
  • Jelikož bílá působí lehce a vzdušně, má dobrý vliv na psychiku člověka, uvolňuje vystresovaný organismus a uklidňuje.
  • Ráno tato barva v ložnici vyvolává osvěžující a stimulující dojem, večer zase působí relaxačně. Dotykem přirozeného denního světla vnese do místnosti závan svěžesti, za svitu nočních lamp pokoj zase získá hřejivý teplý nádech.
  • Bílá vyvolává dojem komfortu. Bílá postel bude v porovnání s dřevěným modelem stejných rozměrů vždy vypadat větší.
  • Bílý nábytek působí upraveně a elegantně, do prostorů vnáší pořádek.
  • Nejsvětlejší odstín barevného spektra nabádá ke kreativitě, protože poskytuje svobodu při zařizování prostoru. Doplňky bílé ložnice můžete neustále obměňovat a zkoušet prakticky všechny ostatní odstíny, ale také všelijaké textury, vzory nebo motivy.
  • Toužíte-li po výrazných stěnách a tapetách, bílým nábytkem nic nepokazíte.
  • Mobiliář v bílém odstínu se hodí ke každému stylu. Stejně dobře vypadá bílá ložnice z masivu, bílá rustikální i bílá moderní ložnice.

Na co je třeba dát pozor

Vyznavači minimalismu upřednostňují hlavně ultra bílý odstín, který připomíná barvu vyběleného plátna nebo čerstvého mléka. Interiér s převahou bílého nábytku a bílých doplňků je sice módním trendem dnešních dnů, po čase vás však může rychle omrzet. Bílá jako „nebarva” totiž nutně vyžaduje „partnera” v podobě jiné barvy, aby nepůsobila sterilně. Jistou nevýhodou může být údržba, jelikož na bílé jsou vidět škrábance, špína i šmouhy. Pokud se tedy o nábytek nebudete patřičně starat, může časem chytit nažloutlou patinu.

50 odstínů bílé

Možná se ptáte, jak je možné, že některé bílé ložnice, které vidíte na stránkách magazínů, vůbec nevypadají stroze a nudně? Trik je v tom, že se v nich jen málokdy využívá stoprocentní bílá. V současnosti je totiž velkým trendem tzv. off-white, tedy bílá s nádechem jiných barev. Je skvělou volbou hlavně v dobře prosvětlených místnostech, které by čistá bílá příliš prozářila.
Typickým příkladem off-white barvy je slonovinová, která obsahuje slaboučkou příměs žluté. Pokud do bílé přimícháte černou, vytvoříte popelavější odstín, který má moderní nádech. Pokud splyne s levandulovou, růžovou nebo oranžovou, vznikne teplý off-white odstín. V interiérovém designu je oblíbená i bílá s krémovějším tónem, která připomíná květy gardénie. Je mnohem univerzálnější než čistá bílá, protože působí měkčeji. Setkat se můžete i se zelenějším odstínem cukrového melounu, který dává bílé svěžejší charakter.

Lesklý, nebo matný povrch?

Pokud si budete vybírat bílý nábytek, toto bude pravděpodobně jedna z klíčových otázek. Saténové povrchy povzbuzují luxusní dojem. Lesk dodává nábytku punc elegance, díky čemuž vypadá moderně a stylově, a dokonce pomáhá rozptylovat světlo. To může být v případě bílé zároveň nevýhodou, jelikož se v lesklých površích odrážejí všechny okolní barvy. Na bílé s odlesky je stejně tak více vidět i případné nečistoty a otisky prstů, podobně jednoduché je ale takové povrchy udržovat.

Matné povrchy světlo naopak neodrážejí, ale spíše absorbují, nejsou tedy tak výrazné. Jsou ideální volbou pro klasický nábytek, například ložnici v rustikálním stylu. Špínu i škrábance snáze přehlédnete, takový povrch ale mívá texturu, v které se snadněji usazují všechny nečistoty i prach, a proto se hůře čistí.

Barevné inspirace pro bílou ložnici

Jelikož bílá symbolizuje ticho a klid, je nesmírně oblíbená ve skandinávském stylu. Kombinuje se hlavně s přírodními materiály, jako jsou dřevo, kámen, vlna a kožešina, mohou jí však sekundovat i doplňky v neutrálních odstínech jako světle šedá, béžová, kakaová nebo antracitová, případně v odstínech měděné nebo spálené oranžové. Vytvářejí oku lahodící akcenty a nadčasový dekor, který se jen tak snadno neokouká. Textury a vzory všeobecně dodávají bílé hloubku. I proto výborně ladí s mramorem, hedvábím, strukturovanou dřevěnou podlahou nebo cihlou.
Pokud patříte k těm odvážnějším, neváhejte do hry zapojit nejsilnější soupeře – bílou a černou. Jsou maximálně kontrastní, místnosti proto dodávají dramatický nádech. Skvěle funguje i bílá s dotykem tenoučkých černých linek, které se uplatňují například v industriálním stylu.

Pokud chcete veselou bílou ložnici, můžete bílý nábytek sladit s kontrastními barvami, jako jsou červená, žlutá nebo oranžová. V současnosti jsou ale v kurzu hlavně královská modrá, smaragdová nebo tzv. kachní, tedy modrozelená barva. Nadčasovější charakter ložnici dají hlavně pastelové odstíny růžové, hořčicové, olivově zelené nebo modré. V kombinaci s růžovou vzbuzuje ložnice dojem nevinnosti a mladosti. S tóny modré zase bílý nábytek vytváří atmosféru připomínající mořské pobřeží a oceán. Ještě lepší efekt získáte, pokud do této škály přimícháte zemité odstíny hnědé a oranžové.
Rustikální nebo provensálský styl si také rozumí s bílou. Pro bílou ložnici z masivu nebo laminátu jsou příznačné záměrné nedostatky, například nátěr, přes který prosvítá původní barva nebo struktura povrchu. Tyto nedokonalosti vytvářejí dojem, že jde o starožitné kousky. Moderní venkovský charakter budou připomínat i nábytkové kusy „vyprané” v odstínech off-white a dřevěné dekory.
Opravdový luxus do vaší ložnice vnese bílá v kombinaci s metalickými akcenty. Často může jít o nábytek připomínající barokní či jiný, bohatě zdobený historický mobiliář. Nemusíte se ale za každou cenu snažit o opulentní aranžmá – úplně postačí bílý nábytek s doplňky v barvě zlata, stříbra, chromu nebo mědi, případně drobný zrcadlový mobiliář.

Bílá ložnice je nejen sázkou na jistotu, ale i příležitostí vytvořit originální a nadčasový interiér, v kterém bude radost se probouzet do nových dní.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…