Využijte akci 50% zpět z každých 10.000 Kč nákupu nábytku. Jen do neděle 23. 9. 2018. Více zde.

 

Péče o nábytek

 

Pokyny pro správné používání nábytku ke stažení zde

 

Jak vypadá správná základní údržba nábytku?

Nábytek zakoupený u nás nevyžaduje žádnou speciální péči. K ošetření stačí pouze bílý, v jemném roztoku z neutrálního mýdla a vlažné vody navlhčený, bavlněný hadřík. Pak je nutné nábytek vytřít do sucha.

Jak mám čistit koženou sedačku?

Aby váš kožený nábytek zůstal dlouho krásný, dodržujte několik jednoduchých pravidel. Důležité je umístění sedačky, zabraňte tomu, aby byla kožená sedací souprava vystavena přímému slunečnímu záření a také, aby stála přímo u topení. Snažte se také, aby kůže nepřišla do styku s drsným oblečením.

Při čištění nikdy nepoužívejte rozpouštědla a odstraňovače skvrn, pokud nejsou přímo pro kůži určeny. Postupujte takto:

  • Běžný prach otírejte měkkým, suchým a čistým hadříkem.
  • Jednou nebo dvakrát ročně otřete sedačku měkkým hadříkem navlhčeným jemným vlažným roztokem z neutrálního mýdla, poté použijte některý z vhodných prostředků péče o kůži.
  • Pro rychlé a jednoduché čištění doporučujeme Poliboy Intenzivní čistič na kůži. Ten lze nanést mokrou houbičkou přímo na zašpiněná místa, pak jen necháte kůži uschnout.

Další péče musí být určena na příslušný druh kůže, proto se na hladkou a broušenou kůži používají rozdílné přípravky.

Na hladkou kůži volíme většinou tekuté výrobky (např. Poliboy Péče o hladkou kůži), pasty nebo krémy. Tyto přípravky obsahují vosky, oleje a impregnační činidla. Další možností rychlého a jednoduchého čištění jsou vlhčené utěrky, které zároveň kůži vyživují a udržují ji poddajnou. Díky hloubkové impregnaci je kůže odolná i proti vlhkosti a skvrnám.

U broušené kůže musíme zabránit slepení jemných vláken, proto jsou ošetřující přípravky aplikovány většinou ve formě spreje (např. Poliboy Sprej na kůži). Účinné látky se tak nanesou rovnoměrně.

Všechny zmíněné přípravky můžete zakoupit v obchodních domech Sconto.

Jak správně pečovat o čalouněný nábytek a odstranit skvrny?

Obecně platí, že pro čištění čalouněných sedacích souprav, pohovek i válend je nutné používat pouze vodou rozpustná čistidla. Vyvarujte se použití ředidel, rozpouštědel a čistidel na bázi petroleje. Tabulka ukazuje, jak vyčistit skvrny různého původu co možná nejúčinnějším a nejšetrnějším způsobem:

barva (lak) D káva C majonéza B polévky B víno B/C
kola C káva s mlékem B máslo D propiska B vosk E
čaj C kopírovací tužka D mléko B rez G vosk na parkety D
čokoláda B krém na boty B modelína F rtěnka B zvratky B/C
dehet D krev A nápoje C saze B žvýkačka F
dressing B krev (zaschlá) G olej D stolice A    
fix D lak na nehty D omáčky B šlehačka B    
hořčice B leštěnka B/D ovocná šťáva C tuk D    
inkoust B lihoviny C parfém B uhlí D    
jídla B limonáda C pivo C vejce A    


A– Omyjte studenou vodou, případně roztokem studené vody a šampónu. Nikdy ne teplou vodou, protože se bílkovina sráží.
B– Omyjte vlažnou vodou s trochou šampónu. Po zaschnutí případně dočistěte benzínem určeným k čištění.
C – Nenechte nikdy zaschnout! Okamžitě omyjte vlažnou vodou s trochou šampónu.
D – Použijte čistící benzín nebo roztok určený k odstranění skvrn z tkanin.
E – Nezažehlete! Dle možností rozlomte, opatrně zvedněte (u velurů hrozí poškození vlasu!) a zbytky nejlépe odsajte vysavačem.
F – Opatrně postříkejte postižené místo sprejem na zmrazení (u velurů hrozí poškození vlasu a jeho vypadávání) vlas netrhejte!
G – Bílý bavlněný hadřík namočíme v roztoku ze studené vody a kyseliny citrónové (jedna rovná polévková lžíce kyseliny citronové na 100 ml studené vody) a znečištěné místo tímto očistíme. Skvrnu čistíme z hrany do středu.

Vždy, když používáte mýdlo, zakončete péči vlažnou destilovanou vodou.

Jak prodloužit životnost matrace?

Chcete-li, aby vám matrace déle vydržela, dodržujte několik jednoduchých pravidel:

  • matraci jednou za 14 dní otočte, zabráníte tak vzniku proležených míst,
  • jednou za měsíc nechte matraci vyvětrat a následně vyčistěte vysavačem,
  • nevystavujte matraci dlouhodobému přímému slunečnímu záření,
  • matraci nepřekládejte ani nerolujte, taková deformace může vést k trvalému poškození vrstev, které se většinou neprojeví ihned, ale až po delším používání,
  • pro prodloužení životnosti matrace dodržujte její maximální zatížení.

Jak mám pečovat o ratanový nábytek?

Údržba ratanového nábytku není nijak náročná. Běžný úklid se provádí pomocí antistatické prachovky nebo měkkého kartáče. Pokud je nutné zbavit ratan nejen prachu, ale i jiných nečistot, použijte k tomu měkkou houbičku a čistou vodu, případně na odolnější špínu přidejte trochu běžného saponátu. Očištěný ratan nechte volně uschnout.

Jak udržet zahradní nábytek v dobrém stavu?

Sconto Nábytek momentálně nabízí zahradní nábytek z exotické dřeviny meranti. Je třeba jej pravidelně čistit jemným mýdlovým čističem nebo speciálními čisticími prostředky na zahradní nábytek. Pokud není nábytek delší dobu používán (například v zimním období), je nutné ho očistit, nechat důkladně oschnout a uložit v krytých nevytápěných prostorách a přikrýt plachtou.

Pro uchování barvy nábytku je ideální dřevo pravidelně ošetřovat olejem, který je určen na ošetření dřevěného zahradního nábytku. Olejování zabrání vyschnutí dřeva. Četnost olejování závisí na místě a také způsobu používání nábytku. Obecně platí, že olejovat se má ve chvíli, kdy povrch nábytku zmatní, dešťová voda přestane zůstávat na povrchu nábytku jako kapky a začne se vpíjet do dřeva.

První nátěr olejem proveďte nejpozději do konce prvního měsíce používání nábytku. Nátěr aplikujeme zásadně na vyčištěný nábytek.