Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Neutrální nábytkové sestavy do otevřených prostorů

Neutrální nábytkové sestavy do otevřených prostorů

23. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Zařídit otevřený prostor je pro kreativního designéra příjemnou výzvou, pro běžného člověka to však může být složitým hlavolamem. Nemusíte ale zoufat, tento problém vám pomohou vyřešit neutrální nábytkové sestavy.
V případě otevřeného prostoru v domě je třeba si důsledně pohrát s tzv. zónováním neboli vizuálním rozčleněním dispozice na několik menších částí z hlediska jejich funkce či využití. K typickým zónám patří například vstup nebo předsíň, kuchyň, jídelna a obývací pokoj, případně pracovna, která je součástí společenského centra bytu. Ty od sebe mohou být částečně odděleny, nebo vzájemně zcela propojeny, takže ať se uživatelé nacházejí kdekoli, vždy mají kontakt se zbytkem dispozice.

Proč zvolit právě nábytkovou sestavu?

Vybrat jednotlivé kousky nábytku pro jednotlivé funkční části tak, aby vzájemně ladily a zapadaly do konceptu, může být poměrně komplikované. Pokud si nejste jisti, zda budou samostatné nábytkové solitéry ve vzájemné harmonii, vsadit můžete na nábytkové programy, které:
  • obsahují prvky potřebné pro pohodlné zařízení různorodých typů místností – přímo výrobce či prodejce vám dokonce může doporučit, pro jaké prostory jsou sestavy či nábytkové programy navrženy;
  • poskytují různé velikosti, šířky, hloubky i typy skříněk, komod a odkládacích prostorů, včetně nábytkové stěny a skříněk pod televizor – nemusíte se tedy bát, že nějaký kout zůstane nezařízený;
  • mají všechny prvky ve stejném designu, ladí tedy úchytkami a dalšími detaily, ale i povrchovou úpravou, resp. dekorem.
Nábytková sestava Jasmin. Zdroj: Sconto

Jak vybrat vhodné kousky?

Pokud zařizujete „open space“ interiér, nejlepší službu vám prokáže multifunkční nábytkový program, tedy takový, který obsahuje co nejvíce univerzálních kousků. Z takových prvků hravě poskládáte obývák, ale i zařízení jídelny nebo předsíně. O jakých kouscích je řeč?

Komody

Tento druh nábytku má snad nejširší zastoupení v interiéru. Může jít o zásuvkové komody, které využijete jako všestranné skříňky na drobnosti a dokumenty, ale také jako prádelníky v ložnici nebo botníku v předsíni. Široké nízké komody s dvířky zase najdou uplatnění jako skříňka pod televizor a také jako praktický a elegantní úložný solitér na pomezí obývacího pokoje a jídelny.
Variabilita komod nábytkové sestavy Balin. Zdroj: Sconto

Vitríny

Nejenže se dají využít v různých typech prostorů, ale navíc patří i k nápaditým a elegantním prvkům. Závisí jen na vás, zda upřednostníte vitríny se zcela prosklenými dvířky, nebo kusy, které jsou zčásti uzavřené. Vitríny vám mohou sloužit jako skříňka na doplňky a drobnosti, které chcete mít vystavené v obývacím pokoji nebo pracovně, nebo také jako jídelní příborník, v kterém si přehledně vystavíte keramický servis a různé doplňky na stolování.
Nábytková sestava Cortina vhodná pro zařízení obýváku, jídelny nebo předsíně nabízí různé modely vitrín nebo komody s vitrínami. Zdroj: Sconto

Knihovny a regály

Určitě je najdete v mnoha nábytkových sestavách. Díky policovému systému totiž poskytují dostatek úložného prostoru. Ještě větší výhoda je, že se často dají využít také jako dělicí prvek, kterým lze nenásilně oddělit jednotlivé funkční zóny. Regál nebo knihovna se tak může nacházet například mezi obývákem a jídelnou nebo oddělovat obývací pokoj od domácího kancelářského koutku.
Nábytkový program Yoga najde uplatnění například v ložnici, obývacím pokoji a jídelně. Regály z programu lze využít jako dělicí stěny i jako klasické knihovny. Zdroj: Sconto

Nástěnné police

Určitě není třeba zdůrazňovat, že nástěnnou polici umístíte opravdu kdekoliv. V otevřených dispozicích, které mají menší podíl dělicích příček, paradoxně není vhodné zaplnit všechny zbývající stěny velkými kusy nábytku. Police nezaberou mnoho místa, ponechají na stěně volný prostor, zároveň však poskytnou úložnou kapacitu na knihy nebo různé doplňky. Bonusem je, že si můžete vyhrát s jejich kompozicí.
Typy závěsných polic v programu Mallorca. Zdroj: Sconto

Stoly a stolky

Jídelní stoly a konferenční stolky patří k základnímu vybavení domácnosti, proto není divu, že jsou běžnou součástí nábytkových programů – dokonce i u nich se často počítá s různými prostorovými požadavky, takže v rámci jednoho programu můžete volit z několika velikostí. Díky skvělému designu najdou jídelní stoly uplatnění i jako pracovní – sladit tedy pracovní a jídelní zónu dnes není vůbec problém. Kromě stolů jsou do programů často zařazeny už i příruční stolky. Tyto drobné interiérové solitéry se v „open space“ prostoru vždy hodí. Mohou totiž sloužit jako konferenční a noční stolky, poskytovat odkládací plochy v hluchých místech nebo zastrčených koutech, a navíc je můžete přemisťovat podle potřeby. Odkládací stolky, které jsou součástí nábytkové sestavy, budou navíc v dokonalé harmonii se zbytkem zařízení.
Program Goa i s přístavnými a konferenčními stolky. Zdroj: Sconto

Univerzální nábytkové stěny

Obývací stěny, které sestávají z více kousků, se dokážou lépe přizpůsobit komplikované situaci v otevřeném prostoru. Častou kombinací bývá skříňka pod televizor, komoda, vitrína a police, které se dají umístit těsně vedle sebe, ale také libovolně v prostoru. Vitrína tak může být součástí jídelního koutku, zatímco komoda zpestří vstupní část bytu. Z nábytkových programů jednoduše uděláte sestavu, která bude ladit se zbytkem interiéru.
Obývací stěna, jídelní kout, předsíň – to vše lze například pořídit z nábytkového programu Manhattan. Zdroj: Sconto

Jak na otevřenou dispozici s kuchyní

Pokud zařizujete prostor, jehož součástí bude kuchyňská linka, začněte vždy varnou zónou. Zbytek zařízení by měl totiž ladit, případně vytvářet příjemný kontrast s kuchyňskými skříňkami, zástěnou i deskou. Navíc je jednodušší přizpůsobit menší kusy nábytku dominantní kuchyni než naopak. Nábytkovou sestavu následně vybírejte tak, aby vám poskytla dostatek úložných prostor a vhodně zaplnila, ale zároveň nepřeplnila zbývající prostor.
Nábytkový program Luci díky příjemné kombinaci dřeva a tmavého nebo bílého dekoru snadno sladíte s kuchyňskou linkou. Zdroj: Sconto
Náš tip
Pokud se interiér vašeho domu nebo bytu odvíjí právě od kuchyňské linky, zvolte si nábytkový program, který nabízí i jídelní stůl. Právě univerzální a neutrálně laděná nábytková sestava bude skvělým „partnerem“ vaší kuchyně.

Garsonka a loft – hlavně nepřekombinovat

Kompletně otevřené dispozice často zahrnují i „intimní zónu“, která obvykle bývá zcela oddělená od společenské části. Ačkoliv jsou takové prostory vizuálně velmi atraktivní, zařídit je vkusně a ještě k tomu účelně je mimořádně náročné. Pokud máte velmi malý byt, ve kterém potřebujete sladit i ložnicovou část s obývákem, spolehněte se při výběru základních prvků na vhodný nábytkový program, který zpestříte menšími originálními solitéry a pěknými textilními doplňky.
S nábytkovou sestavou Futura zařídíte celou otevřenou dispozici včetně ložnice. Zdroj: Sconto
Neutrální nábytkové sestavy jsou jako stvořené do otevřených dispozic. Zároveň však potěší lidi, kteří mají obavy na „vlastní pěst“ kombinovat různorodá zařízení či nábytkové prvky. Při samotném výběru vám navíc vždy ochotně pomohou i prodejci.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…