Domů / Nábytek / Sedací soupravy a pohovky

Sedací soupravy a pohovky

Jaký by to byl obývací pokoj bez útulné a pohodlné sedací soupravy nebo pohovky? Tento druh nábytku v interiérech má dlouhou historii. Najít tu správnou sedačku nebo pohovku, která vyhoví všem členům rodiny, je někdy oříšek. Jejich široká nabídka, množství modelů a různých stylů naznačuje, že to bude dlouhý výběr. Číst dál
Dostupnost
Cena
Barva
Antracitová
Béžová
Bílá
Bordó
Černá
Červená
Fialová
Hnědá
Modrá
Oranžová
Petrolejová
Přírodní
Růžová
Šedá
Stříbrná
Tyrkysová
Vícebarevná
Vínová
Zelená
Žlutá
Šířka
cm
cm
Výška
cm
cm
Hloubka
cm
cm
Varianta rohu
Rozkládání do lůžka
Úložný prostor
Počet míst k sezení
Zobrazit 521 produktů podle Máme pro vás 521 produktů

Jak vybrat sedací soupravy a pohovky

Pohovka je druh nábytku, který je zde s námi již několik tisíciletí. Samozřejmě, první sedačky ve starověkém Egyptě vypadaly spíš jako lavice, kterými se pyšnily pouze vysoce postavení obyvatelé.
Sedačky jako pohodlné sezení v podobě, v jaké je známe dnes, se začaly objevovat koncem 16. století. Byly plněné materiály, jako seno, koňský vlas či sušený mech. Součástí běžných domácností se staly až počátkem 20. let 20. století, protože se staly cenově dostupnějšími.
 
Dnešní sedačky v sobě spojují design, ergonomii, kvalitu a především pohodlí. Sedací soupravu si nekupujete jako sezónní záležitost, kterou po pár měsících vyměníte, proto třeba při její koupi zvážit množství faktorů. Od velikosti a tvaru se odvíjí počet sedacích částí, čili počet osob, které se mohou na sedací soupravu společně usadit. Podle tvaru rozdělujeme sedačky na klasický typ sedačky s dvojsedem až trojsedem, rohový typ sedačky a sedací soupravu – kombinaci křesel, dvojsedů a trojsedů.

Veškeré tipy, na co byste se měli soustředit při výběru sedací soupravy či pohovky, najdete v našem SCONTO Magazínu.

Velikost a typ sedací soupravy a pohovky

Pokud máte velkou rodinu, často hostíte četné návštěvy a máte rádi velké oslavy, váš obývací pokoj potřebuje velkou sedací soupravu. Nejvíce místa k sezení - aniž byste potřebovali křesla - poskytují rohové sedačky do L a sedačky do U. Sedací soupravy tvaru L nebo sedačky ve tvaru U poskytují dostatek prostoru na sezení, rovněž taky musíte vzít v úvahu i dostupný prostor. Hodí se spíše do větších obýváků či jako předělovací prvek do otevřených dispozic. Sedací souprava ve tvaru U nabízí místo až pro osm osob. V nabídce Sconta naleznete jak modely se sedacími částmi prodlouženými do lenošky, tak i varianty zcela bez lenošek. Tento typ sedací soupravy se hodí především do velkých místností, které jinak působí prázdně a neútulně.

Sedací soupravy ve tvaru L a U

Sedací souprava do L má dvě klasické sedací části a jednu prodlouženou do lenošky. Téměř stejně jako L-ková sedačka vypadá rohová sedačka, ale u ní namísto protáhlé sedací části následuje klasické sezení. Sedačky ve tvaru L i U se často vyrábějí v levém i pravém provedení nebo jako oboustranně smontovatelné. Sedačky kombinované s křesly označujeme jako soupravy. Vždy jde o gauč či gauče klasického typu a křesla. Například 3 + 2 + 1 znamená, že je v soupravě jedna pohovka se třemi sedacími částmi, jedna se dvěma sedacími částmi a jedno křeslo.

Malé sedací soupravy

Pokud máte v bytě málo prostoru, více vám bude vyhovovat středně velká nebo malá sedací souprava. Při výběru se neřiďte jen šířkou, ale i výškou sedačky, hloubkou sezení (standardem je alespoň 60 cm) a šířkou samotných opěrek. Příliš vysoké a široké opěrky mohou v malém prostoru působit masivně, i když samotná sedací souprava nebude velká.

Pohovky

Flexibilním řešením pro různé druhy prostor jsou pohovky. Kromě obývacího pokoje si najdou své místo v dětském pokoji, pracovně, pokoji pro hosty, velké hale nebo i v kuchyni v otevřené dispozici s obývákem. Mohou mít podobu jednomístné multifunkční pohovky, dvoumístné sofy, třímístné pohovky či jako lenoška nebo válenda se zádovou opěrkou. Úložné prostory a možnost rozložit je do praktického lůžka dělají z pohovek žádaný kousek do interiéru. Konstrukce pohovky může být vybavena různými mechanismy a umožňovat polohování sedáků, opěradel na záda, opěrek na nohy, ruce nebo hlavu a podobné zajímavá řešení.

Pohodlně na látce i kůži

Sedačka je místem denního odpočinku. Pokud chcete, aby si dlouho udržela krásný vzhled i původní tvar, zaměřte se při koupi na kvalitu potahu. Ten ovlivňuje celkový dojem a také rozhoduje o náročnosti údržby. Z nabídky Sconta si můžete vybrat sedačky čalouněné různými druhy materiálů:

 • hrubá tkanina,
 • hladká tkanina,
 • mikrovlákno,
 • velur,
 • kůže,
 • syntetická kůže,
 • flís.

U tkanin je důležitá otěruvzdornost, která se uvádí v tisících cyklů Martindale. Jde o nejpoužívanější metodu testování odolnosti textilií proti otěru. Norma začíná někde u 13 tisících Martindale, standardem je hodnota 20 až 40 tisíc cyklů a špičkové látky jsou schopny odolat i 70 tisíc cyklem a více. Tento údaj ovšem nehledejte na kožených sedačkách. U nich se zajímejte o kvalitu kožené usně - nejrozšířenější povrchovou úpravou je pigmentovaná kůže, která se snadno udržuje, ale také renovuje a opravuje. 

U potahových látek se můžete setkat ještě s dalšími ukazateli kvality, a to stálostí na světle, která se měří na stupnici od 1 po 8 (pro čalouněný nábytek postačuje hodnota 4). Stálobarevnost v otěru zase vypovídá, jaký odolný je potah vůči zabarvení od dalších textilií. Zde postačují hodnoty 3 až 4.

Podle čeho vybírat sedací soupravu ?

Před koupí sedací soupravy si položte několik otázek, které vám pomohou zaměřit se na správný typ sezení do obýváku:

 • Jaké prostorové možnosti nabízí váš obývací pokoj?
 • Kolik členů má vaše domácnost?
 • Kdo bude sedačku primárně využívat?
 • Hostíte často velké návštěvy?
 • Preferujete rovnou liniovou pohovku nebo rohovou sedací soupravu?
 • Do jakého interiéru se chystáte sedačku umístit?
 • Plánujete sedačku využívat i na příležitostné spaní?

V naší kompletní nabídce sedacích souprav a pohovek najdete všechny typy sedaček v různých velikostech a z různých materiálů. Pokud zařizujete obývák, doporučujeme vám vybrat si k sedací soupravě i vhodný odkládací stolek nebo konferenční stolek. Případně si prohlédněte celou naši nabídku nábytku pro obýváky.

Inspirujte se

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvém vzduchu“, přičemž důraz je kladen nejen na pohodlné zařízení, ale i doplňky, které dotváří příjemnou at…

Očima designéra: Zařízení pokoje pro 3 děti

Zařídit dětský pokoj pro tři děti může být náročné, zvláště vezmeme-li v úvahu rozdílný věk, pohlaví a zájmy dětí. Je třeba začít od nezbytných prvků, bez kterých se dětský pokoj neobejde, další jsou jakousi nástavbou, která závisí hlavně na velikosti prostoru.

Co všechno byste měli vědět, pokud vybíráte taštičkovou matraci?

Taštičková matrace je skvělou volbou pro většinu spáčů. Je dokonale prodyšná, proto se v ní netvoří plísně a vy si tak užíváte spánek v maximálně hygienickém lůžku. Další podrobnosti o taštičkových matracích se dočtete v následujících řádcích.

Filtry

Antracitová
Béžová
Bílá
Bordó
Černá
Červená
Fialová
Hnědá
Modrá
Oranžová
Petrolejová
Přírodní
Růžová
Šedá
Stříbrná
Tyrkysová
Vícebarevná
Vínová
Zelená
Žlutá
cm
cm
cm
cm
cm
cm