Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 
Domů / Nábytek / Stoly a stolky / Jídelní stoly

Jídelní stoly

1 3 4

Jak vybrat správný jídelní stůl

Jídelní stůl je pravé centrum domácnosti. Schází se u něj rodina u jídla, nebo přátelé na návštěvě. Některé domácnosti potřebují stůl velký, jinde zase oceníte malý stůl do malé kuchyně. Vybrat ten správný je důležité a tento průvodce vám v tom pomůže.

Jak má být velký

Rozměr stolu závisí na několika faktorech:

  • Velikost místnosti
  • Kolik lidí u něj bude sedět
  • Jestli chcete mít stůl u zdi nebo v prostoru

Víte, kolik máte na stůl místa? Počítejte s tím, že stůl by měl být 1 – 1,2 metru od stěny (protože si k němu budete chtít sedat a nechcete být namáčknutí na zeď). Pokud vám stačí místo pro dva a řešíte malý prostor, je možné stůl umístit ke zdi.

Každý z nás potřebuje u stolu zhruba 60 – 70 cm, aby se necítil namáčknutý. Ke stolu širokému 120 cn se tedy vejdou 4 osoby, s použitím bočních stran 6 osob.

Oblíbené jsou také rozkládací stoly. Ty vám pomohou řešit problém s malým místem, když vám stačí třeba jen dvě místa u stolu. V případě potřeby se takový stůl dá snadno a rychle rozšířit. 

U kulatých stolů je to jinak, tam počítejte s průměrem 100 cm pro 4 osoby. Každá další osoba je 20 cm navíc. Rozšířit se dá i kulatý stůl pomocí desky uvnitř stolu. 

Z čeho má být vyroben

Na první pohled to vypadá jednoznačně: Nejoblíbenější materiál pro výrobu stolů je masivní dřevo. Takový stůl vyvolává obdiv a dlouho vydrží jako nový. Dřevěný stůl je taková jistota. Ale dnešní materiály nabízejí mnohem víc.

Tak předně sklo. Hodně současných stolů má horní část doplněnou o skleněnou desku, která stolu dodá eleganci a styl. Některé stoly mají dokonce jen skleněnou desku. Ta je ale náročnější na údržbu a úklid.

Další obvyklý materiál je MDF aneb dřevovláknitá deska. Možná jste se už s touto zkratkou potkali. MDF je zkratka anglických slov medium density fireboard. MDF se vyrábí z dřevěných vláken, které se spojí syntetickým lepidlem za použití teploty a tlaku. Tyto dřevovláknité desky se používají tam, kde chcete těžké, masivní dřevo nahradit lehčí a kvalitní alternativou.

A co kov? Ten často dodává stolu tolik potřebnou stabilitu. Buď je kovový podstavec, nebo případně i nohy. Kovové prvky pak často doplňují ostatní materiály. Ke stolům nabízíme i jídelní židle všech možných stylů a kategorií. Nabízíme židle dřevěné, ale i kovové, takže je můžete vhodně nakombinovat tak, aby s vaším novým jídelním stolem tvořily harmonický celek.

Zobrazit více
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací