Domů / Nábytek / Stoly a stolky / Jídelní stoly

Jídelní stoly

JÍDELNÍ PROGRAMY

Maximální komfort u dobrého jídla, jež sdílíme s celou rodinou. Přesně takovou atmosféru by měla každá jídelna poskytovat. Proto jsme pro vás připravili programy, které nejen že plní svůj účel, ale dotváří také útulnou náladu vaší domácnosti, díky čemu se budete při každém jídle cítit jako v příjemné restauraci.
Všechny programy
Dostupnost
Vyberte prodejny Vyberte prodejny
Cena
Zobrazit 194 produktů podle Máme pro vás 194 produktů
1 3 ... 6

Jak vybrat správný jídelní stůl

Jídelní stůl je pravé centrum domácnosti. Schází se u něj rodina u jídla, nebo přátelé na návštěvě. Některé domácnosti potřebují stůl velký, jinde zase oceníte malý stůl do malé kuchyně. Vybrat ten správný je důležité a tento průvodce vám v tom pomůže.

Jak má být velký

Rozměr stolu závisí na několika faktorech:

  • Velikost místnosti
  • Kolik lidí u něj bude sedět
  • Jestli chcete mít stůl u zdi nebo v prostoru

Víte, kolik máte na stůl místa? Počítejte s tím, že stůl by měl být 1 – 1,2 metru od stěny (protože si k němu budete chtít sedat a nechcete být namáčknutí na zeď). Pokud vám stačí místo pro dva a řešíte malý prostor, je možné stůl umístit ke zdi.

Každý z nás potřebuje u stolu zhruba 60 – 70 cm, aby se necítil namáčknutý. Ke stolu širokému 120 cn se tedy vejdou 4 osoby, s použitím bočních stran 6 osob.

Oblíbené jsou také rozkládací stoly. Ty vám pomohou řešit problém s malým místem, když vám stačí třeba jen dvě místa u stolu. V případě potřeby se takový stůl dá snadno a rychle rozšířit. 

U kulatých stolů je to jinak, tam počítejte s průměrem 100 cm pro 4 osoby. Každá další osoba je 20 cm navíc. Rozšířit se dá i kulatý stůl pomocí desky uvnitř stolu. 

Z čeho má být vyroben

Na první pohled to vypadá jednoznačně: Nejoblíbenější materiál pro výrobu stolů je masivní dřevo. Takový stůl vyvolává obdiv a dlouho vydrží jako nový. Dřevěný stůl je taková jistota. Ale dnešní materiály nabízejí mnohem víc.

Tak předně sklo. Hodně současných stolů má horní část doplněnou o skleněnou desku, která stolu dodá eleganci a styl. Některé stoly mají dokonce jen skleněnou desku. Ta je ale náročnější na údržbu a úklid.

Další obvyklý materiál je MDF aneb dřevovláknitá deska. Možná jste se už s touto zkratkou potkali. MDF je zkratka anglických slov medium density fireboard. MDF se vyrábí z dřevěných vláken, které se spojí syntetickým lepidlem za použití teploty a tlaku. Tyto dřevovláknité desky se používají tam, kde chcete těžké, masivní dřevo nahradit lehčí a kvalitní alternativou.

A co kov? Ten často dodává stolu tolik potřebnou stabilitu. Buď je kovový podstavec, nebo případně i nohy. Kovové prvky pak často doplňují ostatní materiály. Ke stolům nabízíme i jídelní židle všech možných stylů a kategorií. Nabízíme židle dřevěné, ale i kovové, takže je můžete vhodně nakombinovat tak, aby s vaším novým jídelním stolem tvořily harmonický celek. Nebo si také můžete vybrat z jídelních setů, kde jsou již stoly nakombinované s židlemi, či lavicemi.