Kancelářské židle, křesla
Jak vybrat správné kancelářské křeslo? Přizpůsobte svůj výběr účelu použití – potřebujete křeslo do kanceláře, nebo domů k počítači?
Vybírejte mezi levnými, snadno dostupnými modely, ale také mezi dražšími vybavenými spoustou funkcí pro vaše.Na výběr máte z několika druhů materiálů a provedení. Číst dál
Jak vybrat kancelářskou židli nebo křeslo?
Výběr správného pracovního sezení je velmi důležité. Budete na něm trávit několik hodin denně a je podstatné, aby splňovalo vše, co od něj budete očekávat.
Jaké jsou klíčové vlastnosti ideálního křesla?
- Rozměry
- Pohodlí
- Nosnost
Velmi důležité je pohodlí. Chcete, aby se vám v křesle dobře sedělo, abyste si mohli dát ruce na područky, opřít hlavu… Klíčová pro vaše pohodlí je bederní opěrka. Pokud jste vyšší, než 175 cm oceníte, když je bederní opěrka nastavitelná.
Neméně klíčová je také nosnost kancelářského křesla. Dětem kupujte ty z kategorie dětské židle a křesla, protože tam jsou výrobky uzpůsobené dětské anatomii a potřebám.
Jak dlouho budete na takové židli či křesle sedět?
Zkuste to odhadnout a přizpůsobte tomu výběr.
Krátké sezení
Chcete kancelářské křeslo nebo židli domů k počítači? Víte, že na něm nebudete sedět dlouho? Pak vám bude stačit levnější model. Takové křeslo dokonale splní vaše potřeby a nebude vás stát mnoho peněz.
Dlouhé sezení
Pokud budete na židli trávit hodně času, měla by mít alespoň základní funkce nastavitelnosti. Základ je nastavitelnost výšky, područek a opěrky na hlavu. Některé kancelářské židle umí nastavit také tuhost pohupu, což je další věc, která zvýší vaše pohodlí. Obecně platí, že čím více funkcí křeslo nabízí, tím kvalitnější a pohodlnější sezení poskytuje.
Jaké hlavní funkce máte od křesla čekat?
Důležitá je již zmiňovaná bederní opěrka. Díky ní vás nebudou ze židle bolet záda. Dbejte také na to, jestli má židle područky (ideálně nastavitelné) a opěrku hlavy. Neméně důležité je také nastavení sklonu opěradla a výše sedáku. Každý jsme jinak vysoký a potřebujeme si tak výšku sedáku upravit.
V neposlední řadě se zaměřte na houpací mechanismus. Můžete si zafixovat úhel opěráku, ale někdy také nastavit tuhost pohupu. Tím zajistíte optimální odpor, který opěrák poskytuje vašim zádům.
Materiál
Základ každého kancelářského křesla je kostra – křížová konstrukce. Ty levnější ji mají plastovou, ale pak se musíte smířit s nižší životností a nosností. Pro častější používání doporučujeme konstrukci kovovou.
Důležité je, z čeho je vyroben potah. Pro každodenní časté používání je vhodný potah omyvatelný a prodyšný. Prodyšná je především síťovina a textilní potahy, které jsou příjemné na dotek. Takové potahy ale budete muset častěji čistit. Alternativou je například syntetická kůže („koženka“), která působí velmi příjemně na první pohled.
Nezapomeňte také na kolečka – klíčové pro jejich výběr je, na jakém povrchu bude křeslo stát. Pokud na koberci, hodí se tvrdá kolečka z plastu. Pokud ale bude židle stát například na linoleu, plovoucí podlaze, dlažbě a dalších hladkých površích, vybírejte křeslo s měkkými pogumovanými kolečky, které ji nepoškrábou. Pokud nepotřebujete, aby byla židle pojízdná, zvolte místo koleček kluzáky.
Jak správně nastavit a používat kancelářské křeslo?
Ideální nastavení kancelářského křesla nebo židle se provádí na základě výšky, váhy, délky nohou a potřeb konkrétního uživatele. Při úpravě se na křeslo posaďte tak, abyste byli co nejvíce vzadu. Ucítíte bederní opěrku, která by měla poskytovat zádům oporu přesně v oblasti beder. Pokud je bederní opěrka nastavitelná, zvolte správnou výšku.
Upravte si výšku sedáku. Důležitá je výška pracovního stolu (aby kolena nebouchala do stolu) a chodidla by měly pohodlně dosáhnout na zem. Abyste se vyhnuli bolestem zad, je dobré sedět co nejhlouběji na křesle opřeni o bederní opěrku. Nebudete pak přetěžovat páteř. A nakonec: pamatujte, že je důležité se při delším sezení důkladně protahovat. Doporučuje se průběžně vstávat a projít se. Toto platí i pro ta nejkvalitnější křesla.
Mějte na paměti, že strnulé sezení není zdravé ani v tom nejdokonalejším křesle či židli. Nezapomínejte se proto pravidelně protahovat v oblasti krční i hrudní páteře. Během kancelářské práce je dobré průběžně vstávat od stolu a vždy se alespoň minimálně projít.