Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / 3 aplikace, které vám pomohou s designem bytu

3 aplikace, které vám pomohou s designem bytu

06. 07. 2023, SCONTO Nábytek
Pokud jste si v minulosti chtěli zařídit interiér svépomocí, museli jste trávit hodiny vyměřováním, plánováním a chozením po obchodech s nábytkem. V dnešní době už můžete využít desítky chytrých aplikací pro telefony, tablety či počítače, které vám ukážou finální podobu interiéru ve 3D a zčásti tak zastoupí interiérové designéry. Vybrali jsme pro vás ty nejzajímavější z nich.

1. Houzz

Houzz patří mezi nejoblíbenější platformy pro plánování a návrh interiéru. Funguje jako webové rozhraní i jako aplikace pro Android nebo Apple zařízení. Má více než 10 milionů instalací, deník New York Times ji dokonce zařadil na první místo seznamu programů určených k redesignu nebo kompletní rekonstrukci domova.
 
Ostatní aplikace a platformy Houzz překonává svými komplexními funkcemi, pro navrhování interiérů od základu už ale budete muset sáhnout po placené verzi Houzz Pro. Neplacená verze slouží spíše pro inspiraci. Tu můžete čerpat z 25 milionů fotografií interiérů a exteriérů, do kterých si můžete psát poznámky nebo dělat náčrty. V katalogu si můžete vyhledat nábytek a doplňky z e-shopů, pomocí kamery ve smartphonu nebo tabletu si pak prohlédnout, jak by vypadaly ve vašem interiéru. Rovněž můžete vyhledávat firmy a řemeslníky, kteří vaše představy zrealizují.
 
Silnou stránkou Houzz je velká komunita profesionálů a nadšenců interiérového designu. V diskusních fórech s nimi můžete sdílet vaše náčrty a vyžádat si od nich rady. Návody a tipy naleznete také ve stovkách článků.

2. Homestyler

Podobně jako Houzz, i Homestyler je komplexní platforma, jejíž součástí jsou aplikace i webové rozhraní. Platforma je určena nejen pro lidi, kteří si chtějí navrhnout vlastní interiér, ale také pro profesionální designéry, realitní makléře nebo výrobce nábytku a interiérových doplňků.

Návrhy interiérů i exteriérů můžete vytvářet ve 2D i 3D prostředí, výhodou oproti jiným aplikacím je vysoká detailnost prostor. Výsledné trojrozměrné vizualizace jsou tedy mimořádně atraktivní, kromě toho je můžete oživit virtuální video prohlídkou. Začít můžete s připravenou 3D šablonou místnosti, kterou si následně upravíte, nebo si můžete navrhnout od základu vlastní. Návrh můžete vytvořit také nafocením stávajícího interiéru přímo do aplikace. K úpravě můžete použít více než 100 000 druhů nábytku a doplňků.
 
Návrhy můžete sdílet s vašimi známými nebo s komunitou nadšenců a designérů, kteří vám poradí. Kromě toho se můžete zapojit také do různých designérských výzev. Celý proces návrhu je vytvořen tak, aby byl jednoduchý, zábavný a připomínal hru.

3. Floorplanner

Floorplanner je především webová aplikace pro návrh interiéru, která běží přímo ve vašem internetovém prohlížeči. Mobilní aplikace pro chytré telefony a tablety s Androidem je v tomto případě pouze doplněk k prohlížení vámi vytvořených návrhů (autoři ji ani moc často neaktualizují).
 
Po registraci se můžete rozhodnout pro bezplatnou nebo některou z placených verzí určených pro osobní i profesionální použití (dohromady má Floorplanner cca 25 milionů uživatelů). Při návrhu máte k dispozici více než 150 000 druhů nábytku a dalších prvků. Kreslení plánů je jednoduché a intuitivní, mezi 2D a 3D režimem můžete procházet jedním kliknutím, pomocí otáčení a posouvání vytvářet pohledy z libovolných úhlů.
 
Právě jednoduché uživatelské rozhraní je největší výhodou plánovače Floorplanner. Oproti jiným aplikacím ale počítejte s omezenou funkčností.

Mohly by vás zaujmout i...

Kromě výše zmíněných oblíbených aplikací jsou samozřejmě dostupné i mnohé další, které vám mohou pomoci při rekonstrukci nebo redesignu vašeho bydlení. Vyhledat si je můžete v Google Play (pro Android) nebo v AppStore (pro iPhone nebo iPad). Za pozornost stojí například následující:

Magicplan

Magicplan je program pro návrh interiéru pro Android a Apple zařízení, který můžete použít třemi způsoby. Prvním je návrh interiéru s pomocí kamery ve vašem chytrém telefonu či tabletu. Pomocí ní snímáte interiér, aplikace sama sestaví základní model, který pak upravíte dle vašich požadavků. Okna a dveře identifikuje aplikace automaticky, pro rychlejší zadávání rozměrů ji můžete propojit s Bluetooth laserovým dálkoměrem.
 
Druhým způsobem využití je vytváření detailní dokumentace změn před rekonstrukcí, případně po různých pojistných událostech (vytopení, požár atd.). Na interiérovém plánu můžete pomocí interaktivních značek vyznačovat, co je kde potřeba vyměnit, opravit, přemístit, vysušit apod. Kamerou můžete pořizovat fotografie konkrétních částí interiéru a dopisovat do nich poznámky.
 
Poslední funkcí aplikace je sestavování seznamů materiálů a rozpočtů. Základní funkce můžete využít zdarma, ale například export do PDF či JPG souborů nebo další funkce naleznete až v placených verzích. Aplikace Magicplan je určena spíše pro profesionály, budete se tedy muset smířit s o něco méně atraktivním uživatelským rozhraním než u konkurentů.

Home Design 3D

Aplikace na interiérový design Home Design 3D je dostupná až pro 4 platformy – Windows, Mac OS, Android a iOS (iPhony a iPady). Můžete si vybrat ze 2 verzí – Home Design 3D je bezplatná, ale ochuzená o mnoho funkcí. Můžete v ní například použít pouhých 200 druhů objektů. Návrhy si sice můžete exportovat a importovat, ale ne ukládat přímo v aplikaci. V placené verzi Home Design 3D Gold máte k dispozici přes 2 000 objektů, funkci rozšířené reality s využitím kamery v telefonu/tabletu apod.
 
Jedná se sice o jednodušší aplikaci, používá se ale snadno a autoři ji aktualizují cca každý měsíc. Na rozdíl od modelu předplatného v jiných aplikacích zaplatíte za Home Design 3D Gold jen ne příliš velký jednorázový poplatek. Inspirovat se můžete také návrhy od ostatních uživatelů, Home Design 3D ale nepracuje s komunitou tak intenzivně jako například aplikace Houzz (nenabízí např. diskusní fóra).

Rada na závěr: nezapomínejte na bezpečnost

  • Při výběru buďte opatrní a neinstalujte do svého chytrého telefonu nebo tabletu podezřelé aplikace, které mají málo recenzí a vyžadují přístup k velkému množství osobních údajů.
  • Většina plateb se v aplikacích uskutečňuje přes službu Apple Pay nebo Google Pay. Nezadávejte do aplikace čísla platebních karet, pokud jim na 100 % nedůvěřujete.
  • Zda je aplikace bezpečná, poznáte i podle data poslední aktualizace. Kromě přidávání nových funkcí totiž autoři při aktualizacích opravují bezpečnostní díry. Několik let stará aplikace nemusí být automaticky rizikem, ale čím novější aktualizace, tím vyšší je šance, že je aplikace bezpečná.
Tipy, na co byste měli myslet při zařizování holobytu, jsme sepsali v jednom z dalších článků našeho magazínu. Mohou vám přijít vhod, než se vrhnete do navrhování vašeho snového interiéru.

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…