Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak zařídit holobyt v 9 krocích

Jak zařídit holobyt v 9 krocích

01. 03. 2021, SCONTO Nábytek
Zatímco při výběru hotového bytu si zařizování vlastního domova značně zjednodušíte, holobyt vám dává větší prostor splnit si sen o dokonalém bydlení. A to do detailů. Dokončování holobytu má samozřejmě svou posloupnost i pár úskalí, s kterými je třeba počítat.
Holobyt lidé nejčastěji zvolí proto, že nechtějí mít ve svém domě podlahy nebo obklady vybrané stavebníkem nebo developerem podle všeobecného vkusu. Touží mít vše přesně podle představ. Holobyt je sice zkolaudovaný, na rozdíl od hotového bytu je však nezařízený. Nachází se v něm jen základní vybavení, jako jsou okna, dveře, topná tělesa, podlahové potěry nebo klasické omítky. Je napojen na elektřinu, vodu, kanalizaci, případně plyn. Čím vším si tedy musíte projít při dokončování holobytu?

Změňte, co vám nevyhovuje

V závislosti na stadiu stavebních prací se v bytech někdy dají dělat různé úpravy, nazývané klientské změny, jako je například posun určitých příček, jiné rozmístění elektrických zásuvek nebo odpadních potrubí (příprava na osazení sanity, jako jsou vany a umyvadla). Pokud holobyt vyžaduje stavební nebo jiné technické úpravy, bez zkušeného odborníka, resp. bez profesionála se pravděpodobně neobejdete. V tomto případě je dobré investovat i do interiérového architekta, který se vyzná nejen v designu, ale také v technických záležitostech, a často přijde s nápady, které vylepší dispozici nebo celkovou estetiku obytného prostoru.
Architekt má více zkušeností a často i lepší představivost – ví, co bude v prostoru vypadat dobře, co naopak interiéru uškodí, jaký efekt způsobí lesklé a matné povrchy apod. Vaši „famózní“ myšlenku může architekt vnímat jako zdroj budoucích problémů, například nevhodně zvolené otevírání dveří, které omezuje v pohybu, nebo nesprávné rozmístění elektroinstalací pro svítidla vzhledem k běžnému využívání prostoru. V konečném důsledku je výhoda i v tom, že by všechny starosti spojené s realizací měly zůstat na jeho bedrech.

Co v případě, že se architekt nevejde do rozpočtu?

Pokud nemáte k dispozici architekta, je nutné, abyste všechny změny ověřili s profesionály, kteří vám budou zhotovovat jednotlivé prvky bytu, jako jsou podlahy a keramické obklady. Většina z těchto lidí má své zkušenosti a umí vás upozornit i na případné nedostatky, chyby nebo alternativní možnosti řešení.
Pro usnadnění plánování
Pomoct vám mohou i všelijaké aplikace na zařizování prostorů, měření vzdáleností, rozmisťování obrazů nebo programy se zabudovanou virtuální realitou, které vám ukážou, jak budou vybrané kousky nábytku působit ve vašem bytě.
Komoda Manda

Funkční stránka dispozice

Zamyslete se nad praktickými stránkami a dopodrobna si rozvrhněte jednotlivé prvky. Klíčové je zamyslet se nad tím, jak budete prostor využívat. Plánujete trávit více času v kuchyni? Potřebujete propojit varnou zónu s obývákem? Jak velká bude lednička? Potřebujete hodně úložného prostoru?
 
Chcete, aby byla podlaha snadno umyvatelná, nebo pod nohami máte rádi dřevo? Se vším je totiž třeba počítat, s údržbou povrchů, umístěním a velikostí skříní, situováním kuchyňské linky nebo případného varného ostrůvku, televizoru, způsobem osazení vany i sprchového koutu, ale i takových detailů, jako je prostor pro varnou konvici a topinkovač nebo odkládací místo pro žehlicí desku či vysavač.
Pečlivě vše dokumentujte
Zaveďte si vlastní „stavební a realizační deník“, do kterého si budete zapisovat termíny jednotlivých prací a datumy dodání jednotlivých součástí zařízení. Případné elektroinstalace nebo stavební úpravy si nafoťte a zdokumentujte pro případ, že v budoucnu bude potřeba dělat opravy. Za několik let je totiž složité hledat místo ve stěně, kudy vede instalace. Takto budete mít o všem skvělý přehled.
Když dojde řada na samotný design interiéru, zkuste si pro začátek vytvořit vlastní „moodboard“ – grafickou koláž pro jednotlivé místnosti nebo prostory bytu, kde si vedle sebe položíte fotografie předmětů, kterými byste chtěli zařídit byt (včetně nábytku), barevnost  omítky a tapet, případně vzory materiálů, které plánujete použít. Získáte tak lepší představu o tom, jak budou jednotlivé složky interiéru vzájemně ladit.

Světlo je základ

Mnozí designéři upozorňují, že umělé osvětlení by se mělo řešit už v prvních krocích, protože souvisí s elektroinstalačními pracemi, které se nedají dělat v pozdější fázi, resp. se později realizují mnohem komplikovaněji nebo nákladněji. Místo koupě konkrétních lustrů a lamp pouvažujte nejprve nad tím, jak se budete v prostoru pohybovat, například kde bude umístěn jídelní stůl, nad kterým by mělo viset svítidlo.
Jídelní stůl New York Y15
Odpovězte  si také na otázky, jako jsou: Kde potřebujete instalovat bodové osvětlení? Které pracovní plochy by měly být perfektně osvětlené a kde bude stačit náladové podsvícení? Kde bude situován nábytek se zabudovaným osvětlením? Jednoduše myslete na všechny detaily.
Teplé, nebo studené?
Stejně tak by vás měla zajímat i barva světla, od které se odvíjí celková atmosféra bytu, ale i fungování vašeho biorytmu. Studené světlo vám dodá energii, teplé světlo připraví tělo na spánek – podle toho volte barevnost žárovek v jednotlivých místnostech nebo zónách.

Koupelnová odysea

Samostatnou kapitolou je koupelna, kde je potřeba rozvrhnout hlavně umístění umyvadel, vany, sprchového koutu, případně i toalety a pračky se sušičkou. Na základě toho si vyberte obklad koupelny, který by měl ladit s jednotlivými sanitárními prvky. K praktickým záležitostem patří i řešení průtoku sprchy a odpadu – může se totiž snadno stát, že vybraná vana nebude svým odtokem dimenzována na použitou sprchovou hlavici, hlavně v případě tzv. dešťové sprchy instalované do stropu. Odpad je třeba upravit i v případě, že toužíte po bezbariérovém (walk-in) sprchovém koutu nebo netradičně situované samostatně stojící vaně.
Koupelna Linda

Stěny a podlahy

Pokud už jste realizovali potřebné stavební a instalační úpravy, můžete řešit výběr a koupi základních prvků bytu, kam patří podlahy, obklady a omítky. Je velmi důležité myslet hlavně na barevnost, resp. dekor a povrchovou úpravu největších ploch v bytě, kterou je třeba přizpůsobit světelným podmínkám (velikosti oken) a velikosti jednotlivých místností. Právě na těchto prvcích byste rozhodně neměli šetřit – nábytek vyměníte snáz, s podlahou nebo vanou je to komplikovanější.

Gastronomické centrum bytu

Po základních prvcích interiérového vybavení přichází na řadu nábytek. Nejvíce pozornosti bude vyžadovat určitě kuchyňská linka, kterou je třeba dát vyrobit nebo vybírat s ohledem na umístění elektrických zásuvek, přívodů vody a plynu (resp. ještě lepší je mít předběžný návrh kuchyně, podle kterého se připraví potřebné instalace v kuchyni, aby později nevznikl problém, jak sestavit kuchyňskou linku tak, aby odpovídala instalacím i vašim představám). Spolu s kuchyňskou linkou si vyberte vhodné kuchyňské spotřebiče, které montážníci kuchyňské linky osadí při montování kuchyně.
Kuchyně Artis

Shrnutí – přehled jednotlivých kroků

  1. Při obhlídce bytu a předběžné konzultaci s developerem nebo realitní společností zjistěte, jaké změny můžete v holobytu udělat. Obvykle je možné uskutečnit úpravy maximálně ve fázi tvorby projektové dokumentace pro realizaci stavby.
  2. Následně byste měli oslovit architekta a načrtnout si s ním možnosti řešení.
  3. Pokud architekta nemáte, pokuste se vytvořit si plán, jak budete postupovat. Klidně si své představy nebo požadavky na úpravy rozepište nebo rozkreslete, případně si vytvořte moodboard pro design interiéru.
  4. Na posouzení bytu si pozvěte profesionála, který zkontroluje elektroinstalace, případně někoho, kdo zhodnotí konstrukční detaily ze stavebního hlediska.
  5. Jako první byste měli upravit elektroinstalace včetně koncových prvků pro svítidla, stropních podhledů se zabudovanými svítidly, případně vývodů v koupelně a kuchyni.
  6. Vymalujte nebo vytapetujte stěny a zhotovte obklady.
  7. Pusťte se do realizace podlah.
  8. Položte obkladačky, sanitu a toaletu.
  9. Nakonec samotný nábytek – jako první by měla na řadu přijít kuchyně a vestavěné skříně, následně ostatní nábytkové kusy.
V našem SCONNO magazínu vám přinášíme širokou škálu zajímavých článků, které vás nejenom inspirují, ale také vám poskytnou užitečná doporučení. Na co si dát pozor při pronájmu bytu jsme sepsali do dalšího článku, abyste se vyhnuli sporům a případným problémům a mohli si tak naplno užívat vašeho vysněného bydlení.

Čtěte také

Ukázat další články

Populární truhlice – naházet, zavřít a je uklizeno

Kdo by si nepamatoval starodávné truhlice, které na půdě mívali naši prarodiče? Myslíte si, že jim už odzvonilo? Právě naopak. Truhly se znovu těší velké popularitě,…

Komoda do ložnice. Jak vyberete tu pravou?

Potřebujete v ložnici úložný prostor, který nezabere moc plochy? Vsaďte na komodu. Je k dostání v nejrůznějších rozměrech a vždy vám poskytne dostatek místa na věci,…