Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Jak zařídit kuchyň s obývákem

Jak zařídit kuchyň s obývákem

02. 02. 2022, SCONTO Nábytek
Nadčasovost, neomezenost a prostornost. Právě tyto pocity v nás vzbuzují novodobé otevřené prostory v interiérech. Ty spojují řadu funkčností s moderním přístupem. Otevřenost nám umožňuje dopřát prostoru více světla a přináší i více možností, jak ho zařídit. Snad nejčastěji dnes dochází ke spojování kuchyně s obývacím pokojem, tedy dvou míst, která jsou centrem domácnosti. Jak propojit jednotlivé funkční zóny, aby byly v harmonii?
Otevřené prostory a bydlení se staly charakteristickými rysy moderního bydlení. Celkově se životní styl změnil a tomu se přizpůsobilo také rozložení prostor, v kterých bydlíme. Více než kdykoli předtím je vyžadováno plynulejší a flexibilnější uspořádání a do popředí se dostává atmosféra spojování a společenskosti. Zejména v bytech nebo domech menších dispozic se „zboření“ příček stalo řešením, jak dodat prostoru vzdušnost a lepší světelné podmínky, ale také ušetřit místo, které zbytečně zabírají zdi i dveře.

Otevřený interiér je však třeba důkladně promyslet tak, aby se prostor využil co nejefektivněji. Na jedné straně je třeba dbát na to, aby nepůsobil chladně a neútulně, na druhé straně na celistvé propojení jednotlivých zón a funkčnost. V neposlední řadě je třeba určit, jakou náladu chceme daným prostorem vyvolat.

Funkční oblasti prostoru

Kuchyň s obývacím pokojem je a stále bude ústředním bodem celého interiéru. V tomto prostoru se odehrává každodenní život rodiny. Samozřejmě nelze opomenout, že jde o dvě rozdílné oblasti v domě, z nichž každá plní nějakou funkci. Je třeba myslet na plynulou přípravu jídla a celkový chod domácnosti a zároveň odpočinek a komfort, který má poskytnout obývací část.
 
Nezbytné funkční oblasti při správném chodu prostoru kuchyně s obývacím pokojem:
  • Zóna kuchyně – jedná se o pracovní prostor trojúhelníku, který se skládá z chladničky, dřezu a sporáku. Jejich správné uspořádání ovlivňuje plynulý a rychlý chod během přípravy jídla. Také by se nemělo zapomínat na vyčlenění dostatečné pracovní plochy. Úložný prostor se skládá z různých skříněk, polic, regálů, závěsných systémů a slouží k odkládání věcí potřebných k přípravě jídla.
  • Místo na stolování – jedná se o funkční část, která je zastoupena kuchyňským ostrůvkem nebo jídelním stolem (případně oběma, pokud je na to dostatek místa). Tato zóna by měla být napojena na kuchyňskou část a doplněna skříňkami nebo regály na odložení všeho potřebného ke stolování.
  • Obývací prostor – oddechová část, která plní hlavní relaxační funkci prostoru. Tvoří ji pohodlné sedačky s nízkým konferenčním stolkem a televizí. Doplněna může být o různý nábytek dle potřeby domácnosti.
Nábytek z kuchyňského programu Flash. Zdroj: Sconto
Přestože jde o funkční části v rámci jednoho prostoru, pro dosažení útulnosti, resp. vytvoření jakýchsi pomyšlených hranic mezi zónami od sebe části mohou být opticky odděleny různými prvky. Těmi pevnými jsou například nízké zídky, prosklené či lamelové stěny a sloupy.
Vizuální oddělenosti ale lze dosáhnout i dalšími prvky, jako je sedačka v prostoru, otevřené regály použité jako stěny, koberce vymezující funkční zóny nebo i již zmíněný kuchyňský ostrov, který představuje velmi dobrý prvek pro propojení zón. Důležité je, aby byl přechod mezi jednotlivými zónami pohodlný a nevytvářely se zbytečné bariéry, které by bránily plynulosti pohybu.

Výhody a nevýhody kuchyně spojené s obývákem

Pokud se rozhodnete pro spojení kuchyně s obývací částí, je třeba vzít v úvahu i případné nevýhody. Mnohým při propojení prostoru vadí pachy, které vznikají během vaření. Samozřejmě lze tomuto nedostatku ve velké míře zabránit kvalitním a výkonným odsavačem par. Zároveň je třeba dbát ve zvýšené míře na pořádek a čistotu, každý váš návštěvník totiž bude vidět do kuchyně. Jako minus může být bráno i menší množství volných stěn pro situování nábytku, proto je potřeba více sahat po volně stojatých solitérech.

Pokud pro vás ale tyto nevýhody nepředstavují žádný větší problém, otevřený interiér jistě stojí za zvážení. Jak jsme již zmínili, značnou výhodou je velkorysý prosvětlený prostor, který umožňuje řadu možností při zařizování. Propojením těchto prostor nám zároveň vzniká více užitné plochy. Mnohým také vyhovuje „společenskost“ takového prostoru – členové domácnosti jsou pohromadě, ačkoli se věnují ve stejné době jiným aktivitám, rodič má pod dohledem děti, zatímco vaří, návštěva je na očích, i když potřebujeme něco vzít z kuchyňské části atd.

Závěrečné tipy a rady pro zařizování kuchyně s obývacím pokojem

V otevřeném prostoru je při zařizování nutné dbát o soudržnost – stylů, materiálů i barev. Čím více se držíme těchto pravidel, tím více bude prostor působit harmonicky a jednotně.
Nábytek z kuchyňského programu Nobilia Artis. Zdroj: Sconto
Nábytek kuchyně, jídelny a obývacího pokoje by měl být stylově stejný. Vhodným řešením je nábytek na míru do celého prostoru, který spolu bude dokonale ladit. Možností také je, pokud si dáváte vyrobit kuchyni na míru, nechat si udělat zvlášť solitérní skříňky, jejichž umístěním v obývací části dosáhnete požadovaného sladění kuchyně s obývacím prostorem.
Nábytek z kuchyňského programu Nobilia Artis. Zdroj: Sconto
Neutrální barvy nábytku jsou do velkých otevřených prostor velmi vhodné. Dodávají mu nadčasovost a umožňují jeho snadnou kombinovatelnost s doplňky různých odstínů a vzorů. Těmi jde dle potřeby snadno změnit atmosféru celého prostoru.
V kuchyni spojené s obývacím pokojem jsou vítány otevřené police nebo regály. Poskytují totiž prostor pro dekorace ladící s obývací zónou a dodávají tím kuchyni charakter obývací stěny.
Nábytek z kuchyňského programu Nobilia Natura. Zdroj: Sconto
Optického propojení jednotlivých částí lze docílit závěsnými skříňkami či policemi, které přecházejí v linii z jedné funkční části do další.
Nábytek z kuchyňského programu Nobilia Focus. Zdroj: Sconto
V menších propojených prostorách může být vhodným řešením vestavěná skříň sestávající z otevřených regálů a posuvnými dveřmi uzavřených úložných částí. Dvířka mohou působit jako ozdobné panely, zároveň však skryjí to, co je pro domácnost potřeba, ale jinde na to není místo.
Nábytek z kuchyňského programu Nobilia Artis. Zdroj: Sconto
Každá funkční zóna potřebuje své osvětlení. Svítidla nemusí být nutně stejná, lze je efektně kombinovat. Důležité ale je, aby odpovídaly stylu místnosti. Je vhodné používat také doplňkové lampy, které se večer postarají o příjemnou atmosféru.
Nábytek z kuchyňského programu Nobilia Riva. Zdroj: Sconto

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…