Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

16. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Minimalismus není jen směr v architektuře a designu, ale jako jeden z mála stylů zařizování interiéru se prolíná i do životního stylu, který je ním inspirovaný. Středobodem v minimalistickém prostoru je totiž samotný obyvatel a uživatel interiéru.
Charakteristickými znaky minimalistického interiéru jsou jednoduché čisté tvary, ušlechtilé materiály s výraznou texturou a hladké plochy s vysokým leskem. Zatímco na někoho může tato kombinace působit chladně a neosobně, pro jiného je vrcholem uměleckého snažení a cestou k harmonii prostoru, v kterém žijeme. Odlehčené hmoty a zredukované formy jsou i odrazem moderní doby a neustálého technického pokroku, který doprovází rozvoj materiálů a technologií.

INSPIROVANÝ STAROU FILOZOFIÍ

Minimalismus jako směr se skloňuje především v souvislosti s 20. a 21. stoletím. Ale i hlouběji v minulosti bychom našli znaky, které tento styl charakterizují, nebo se k němu alespoň přibližují. Je však třeba zmínit, že se v každém koutě světa vyvíjel jinak v duchu jiné kultury. Myšlenka jednoduchosti se objevila v Japonsku už v 7. století a přenesla se i na obydlí. Tradiční japonská architektura a interiérový design jsou charakteristické minimem ozdobných prvků a čistými liniemi. Zen se však dívá i na vnitřní podstatu materiálů. Zen budhisti věří, že by štěstí nemělo být definováno věcmi, které vlastníme, a snaží se vyvarovat materialismu.

NÁSTROJ PRO SVOBODU

Minimalismus dostává i přívlastky jako puristický. Puritány byly kdysi nazývány křesťanské skupiny nekonformních věřících a anglických reformátorů v 16. a 17. století. Kladli důraz na disciplinovaný a uspořádaný život, fungovali jen s tím nejnutnějším a vedli minimalistický způsob života. Ten můžeme klidně spojovat i s kočovnými nomády, kteří mohli díky své mobilitě těžit ze široce rozptýlených zdrojů. Minimalismus jako životní styl má příznivce po celém světě i v dnešní době, když ho můžeme považovat za nástroj, pomocí kterého můžeme odstranit zbytečné věci a dosáhnout jakési svobody.

S DŮRAZEM NA FUNKCI

Do nábytkové tvorby vnesl minimalismus, a tím zjednodušení formy ztvárněného objektu v úsporném vzhledu, americký umělec Donald Judd. Inspirací mu byly funkcionalismus, Bauhaus i pop-art. První objekty byly přijaty rozpačitě, naplno se minimalismus v Evropě prosadil až koncem 60. let 20. století. Dnes má moderní minimalistický nábytek vícero integrovaných funkcí. Hlavně u úložných prostor se objevuje myšlenka odlehčování hmot a bezúchytové systémy otevírání skříněk. Aby prostor působil vzdušně a otevřeně, nábytek je jednoduchý a často vestavěný. Nikde nic netrčí ani nepřesahuje.
Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

JAK NA MINIMALISTICKÝ INTERIÉR?

 
Jak tedy zařídit interiér v minimalistickém stylu? Vyvarujte se zbytečných kusů nábytku – v obývacím pokoji zvolte jeden dominantní solitér, ideálně pohovku nebo ikonické křeslo (minimalistický styl se spojuje i s pohodlnými nadčasovými kousky). Zařízení ložnice redukujte na minimum, ke spánku není třeba více než kvalitní postel a noční stolek. Moderní minimalistickou koupelnu poznáte podle podomítkových baterií, stěnových odtokových žlabů a velkoformátových obkladů. V interiéru se vyhýbejte zbytečným dekoracím a „lapačům“ prachu, investujte raději do technické důmyslnosti a kvalitních materiálů s dokonale opracovanými detaily. Minimalismus velí – žádné zbytečnosti! Neměly by zde však chybět přírodní materiály jako dřevo, bavlna, kůže, kámen a sklo.
Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

BEZ RUŠIVÝCH ELEMENTŮ

Hlavní barevnost tohoto stylu je strohá. Tmavé barvy vyniknou především na podlahách (dřevěné parkety, dlaždice, bezspárové epoxidové a betonové podlahy), na stropy a stěny jsou určeny světlé barvy. Většinou bývají natřeny na bílo, na šedo nebo neutrálními odstíny, případně mohou imitovat pohledový beton. Pozornost však kromě bílé barvy přitahuje i černá. Přesahy do industriálního stylu najdeme i v podobě svítidel. Absenci drobných dekorativních prvků v minimalistickém interiéru vynahrazují kusové koberce, které místnosti dodají útulnost, případně jeden dominantní obraz ladící s interiérem.
Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti
Specifikem minimalismu je, že v něm můžete použít jakékoliv barvy nábytku, textury i prostorová řešení. Jeho úlohou je osvobodit prostor stejně jako mysl. A toho dosahuje právě pomocí redukce, která vyvolává pocit čistoty. V dnešní době proto může být tou správnou odpovědí na příliš materialistické vnímání světa.

Minimalistický styl ve zkratce

Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnostiMinimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnostiMinimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

 

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…