Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

16. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Minimalismus není jen směr v architektuře a designu, ale jako jeden z mála stylů zařizování interiéru se prolíná i do životního stylu, který je ním inspirovaný. Středobodem v minimalistickém prostoru je totiž samotný obyvatel a uživatel interiéru.
Charakteristickými znaky minimalistického interiéru jsou jednoduché čisté tvary, ušlechtilé materiály s výraznou texturou a hladké plochy s vysokým leskem. Zatímco na někoho může tato kombinace působit chladně a neosobně, pro jiného je vrcholem uměleckého snažení a cestou k harmonii prostoru, v kterém žijeme. Odlehčené hmoty a zredukované formy jsou i odrazem moderní doby a neustálého technického pokroku, který doprovází rozvoj materiálů a technologií.

INSPIROVANÝ STAROU FILOZOFIÍ

Minimalismus jako směr se skloňuje především v souvislosti s 20. a 21. stoletím. Ale i hlouběji v minulosti bychom našli znaky, které tento styl charakterizují, nebo se k němu alespoň přibližují. Je však třeba zmínit, že se v každém koutě světa vyvíjel jinak v duchu jiné kultury. Myšlenka jednoduchosti se objevila v Japonsku už v 7. století a přenesla se i na obydlí. Tradiční japonská architektura a interiérový design jsou charakteristické minimem ozdobných prvků a čistými liniemi. Zen se však dívá i na vnitřní podstatu materiálů. Zen budhisti věří, že by štěstí nemělo být definováno věcmi, které vlastníme, a snaží se vyvarovat materialismu.

NÁSTROJ PRO SVOBODU

Minimalismus dostává i přívlastky jako puristický. Puritány byly kdysi nazývány křesťanské skupiny nekonformních věřících a anglických reformátorů v 16. a 17. století. Kladli důraz na disciplinovaný a uspořádaný život, fungovali jen s tím nejnutnějším a vedli minimalistický způsob života. Ten můžeme klidně spojovat i s kočovnými nomády, kteří mohli díky své mobilitě těžit ze široce rozptýlených zdrojů. Minimalismus jako životní styl má příznivce po celém světě i v dnešní době, když ho můžeme považovat za nástroj, pomocí kterého můžeme odstranit zbytečné věci a dosáhnout jakési svobody.

S DŮRAZEM NA FUNKCI

Do nábytkové tvorby vnesl minimalismus, a tím zjednodušení formy ztvárněného objektu v úsporném vzhledu, americký umělec Donald Judd. Inspirací mu byly funkcionalismus, Bauhaus i pop-art. První objekty byly přijaty rozpačitě, naplno se minimalismus v Evropě prosadil až koncem 60. let 20. století. Dnes má moderní minimalistický nábytek vícero integrovaných funkcí. Hlavně u úložných prostor se objevuje myšlenka odlehčování hmot a bezúchytové systémy otevírání skříněk. Aby prostor působil vzdušně a otevřeně, nábytek je jednoduchý a často vestavěný. Nikde nic netrčí ani nepřesahuje.
Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

JAK NA MINIMALISTICKÝ INTERIÉR?

 
Jak tedy zařídit interiér v minimalistickém stylu? Vyvarujte se zbytečných kusů nábytku – v obývacím pokoji zvolte jeden dominantní solitér, ideálně pohovku nebo ikonické křeslo (minimalistický styl se spojuje i s pohodlnými nadčasovými kousky). Zařízení ložnice redukujte na minimum, ke spánku není třeba více než kvalitní postel a noční stolek. Moderní minimalistickou koupelnu poznáte podle podomítkových baterií, stěnových odtokových žlabů a velkoformátových obkladů. V interiéru se vyhýbejte zbytečným dekoracím a „lapačům“ prachu, investujte raději do technické důmyslnosti a kvalitních materiálů s dokonale opracovanými detaily. Minimalismus velí – žádné zbytečnosti! Neměly by zde však chybět přírodní materiály jako dřevo, bavlna, kůže, kámen a sklo.
Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

BEZ RUŠIVÝCH ELEMENTŮ

Hlavní barevnost tohoto stylu je strohá. Tmavé barvy vyniknou především na podlahách (dřevěné parkety, dlaždice, bezspárové epoxidové a betonové podlahy), na stropy a stěny jsou určeny světlé barvy. Většinou bývají natřeny na bílo, na šedo nebo neutrálními odstíny, případně mohou imitovat pohledový beton. Pozornost však kromě bílé barvy přitahuje i černá. Přesahy do industriálního stylu najdeme i v podobě svítidel. Absenci drobných dekorativních prvků v minimalistickém interiéru vynahrazují kusové koberce, které místnosti dodají útulnost, případně jeden dominantní obraz ladící s interiérem.
Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti
Specifikem minimalismu je, že v něm můžete použít jakékoliv barvy nábytku, textury i prostorová řešení. Jeho úlohou je osvobodit prostor stejně jako mysl. A toho dosahuje právě pomocí redukce, která vyvolává pocit čistoty. V dnešní době proto může být tou správnou odpovědí na příliš materialistické vnímání světa.

Minimalistický styl ve zkratce

Minimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnostiMinimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnostiMinimalismus velí: čisté linie, žádné zbytečnosti

 

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…