Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Minimalismus v interiéru i v životě

Minimalismus v interiéru i v životě

17. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Opravdu potřebujeme všechny věci, kterými se obklopujeme? Tuto otázku si určitě aspoň jednou v životě položil každý z nás. Minimalismus v interiéru hledá harmonii a čistotu, soustřeďuje se na kvalitní materiály a zbavuje se všeho nepotřebného. A této harmonie se mnozí snaží dosáhnout nejen v bydlení. Minimalismus se stává životním stylem, který se přenesl do všech oblastí života. Je však třeba k němu dozrát.
Angličtina má dokonce vlastní slovíčko pro zbavování se nepotřebných věcí – decluttering. Je odvozené od slovíčka „clutter“, které označuje nepořádek. Nejlepším způsobem, jak s ním začít, je úklid – zaměřte se na jednu místnost, nebo dokonce na jednu zónu (skříňky v kuchyni), a dokud neskončíte s úklidem a tříděním v aktuální zóně, nepřesouvejte se do další. Připravte si pět různých nádob, každou naplníte jiným obsahem:
 
  • Smetí – sem patří věci, které se mohou hned vyhodit.
  • Věci na darování – do kartonových krabic uložte věci, které chcete darovat charitě nebo konkrétní osobě, která je potřebuje.
  • Věci na recyklaci – tato nádoba je určena na předměty, které je třeba recyklovat jako například papír, sklo nebo plasty.
  • Druhá šance – sem umístěte předměty, které je třeba opravit a zrepasovat, ale v domácnosti ještě najdou svoje uplatnění.
  • Správné místo – některé předměty se občas dostanou mimo své úložné prostory. Vraťte je na původní místo.

Koupelna

Začněte lékárničkou, zlikvidujte všechny léky po expiraci (můžete je odevzdat v kterékoli lékárně), protřiďte si líčidla a kosmetiku.


Předměty a přípravky, které používáte nejčastěji, uložte do úrovně očí, ostatní schovejte do skříněk a zásuvek. Kosmetiku, která je po záruce nekompromisně vyhoďte.
Minimalismus v interiéru i v životě

Ložnice 

Ze všeho nejdřív si ustelte postel. Pokračujte nočními stolky, odstraňte vše, co na ně nepatří, ať už to budou přečtené knihy, tužky, papíry, nebo rozbité brýle. Zbavte se starých nabíječek, které už nefungují. To samé platí pro šatník, vyndejte všechno oblečení a protřiďte ho.


Pro dosažení plného minimalismu byste si měli ponechat jen „kapsulový“ šatník – tedy přibližně 40 základních kousků oblečení na různé příležitosti, které se vzájemně dají kombinovat v rámci jedné kapsuly (kapsula na sport, do práce, na volné chvíle...).
Skříň GAVERA

Tip


Při uklízení šatníku a ukládání věcí ze skříní se můžete inspirovat knihou Marie Kondo Kouzelné uklízení. Jednoduše se zbavte věcí, které neplní svůj účel, a oblečení, které nenosíte nebo nemáte s čím kombinovat. Začněte šatníkem, přejděte na knihy a nakonec si udělejte pořádek v upomínkových předmětech.

Vstupní prostory

Bez ohledu na to, jak velká je vaše předsíň, i jí byste měli věnovat pozornost. Začněte skříňkami a zásuvkami. Rychle se rozhodněte, co z jejich obsahu si ponecháte a co ne. Potom přejděte na vrchní desku každé skříňky. Budou se vám odložené klíče snadno hledat? Ujistěte se, že je všechno po ruce a ne příliš přeplněné. Jen tak budete ráno opouštět domov se vším, co potřebujete.

Kuchyně

Udržet kuchyni bez nepořádku a zbytečných věcí je velkou výzvou, protože se v ní odbývá tolik druhů různých aktivit – od vaření přes konzumaci jídla až po setkávání se s přáteli. Prvním krokem je vyklizení každého prostoru, každé poličky a zásuvky, třídění a vracení věcí tam, kam patří.


Začněte úložnými prostory, jako jsou spíž a horní skříňky. Potom se presuňte na spodní skříňky. Na pracovní desce nechte jen věci, které používáte každý den, například dřevěné měchačky. Zároveň budou působit jako dekorace.
Kuchyně Fashion

Obývák

A na závěr nejtěžší oříšek, protože v obýváku trávíme hodně času. Naštěstí obývací místnost obyčejně neskrývá mnoho úložných prostorů. Možná v ní máte knihovnu, poličku na stěně, vitrínu, skříňku pod televizi... Základem je vybrat trvalé místo pro dálkové ovladače, časopisy a knihy.


Projděte i všechnu elektroniku, možná zjistíte, že zbytečně skladujete staré nabíječky nebo herní zařízení. Jestli máte děti, určitě najdeme v obýváku i kupu hraček. Vyhraďte jim místo v dětském pokoji a nepoužívané hračky pošlete dál.
Program Futura
Už jste slyšeli o interiérovém stylu Japandi? Vznikl skloubením skandinávské funkčnosti a japonského rustikálního minimalismu, který vytváří pocit jednoduchosti a spojení s přírodou. Více se dočtete v dalším článku našeho magazínu.

Tip: 30denní výzva


O tom, jak je minimalismus osvobozující, se dočtete v mnohých blozích. Jedním z nich je i The Minimalist, který založili Joshua Fields Millburn a Ryan Nicodemus. Oba bydleli ve velkých domech, měli šesticiferné platy, nejnovější technologické výdobytky, a stejně nebyli šťastní. Proto se rozhodli pro změnu. Joshua pomohl Ryanovi sbalit všechny jeho věci do krabic a nechat jen ty, které za uplynulý měsíc použil. Zbytek rozdal nebo rozprodal. Přidat se k nim můžete i vy prostřednictvím 30denní výzvy. Každý den se zbavte jedné nepotřebné věci a uvidíte, že na konci měsíce se budete cítit svobodnější.

Čtěte také

Ukázat další články

Jak uvařit vejce? A jsou lepší domácí, nebo z obchodu?

Otázek, které si klademe v souvislosti s vejci, není málo. Nejčastěji se ptáme, jak dlouho se vaří vejce natvrdo nebo naměkko, jestli jsou lepší domácí, nebo kupovan…

Kam a jak vysoko pověsit televizor

Již pár hodin denně strávených u špatně umístěného televizoru může mít nepříznivý vliv na vaše oči, krční svalstvo nebo páteř. Chcete-li se tomu vyhnout, měli byste …