Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

19. 04. 2020, SCONTO Nábytek
Časy, kdy jsme zahradní nábytek vnímali jen jako sezónní doplněk našich teras a zahrad, jsou dávno pryč. V současnosti se „exteriérovému obývacímu pokoji” věnuje stejná pozornost jako interiérovému zařízení. Chceme přece trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu a cítit se při tom maximálně pohodlně.

JAKÉMU MATERIÁLU DÁT PŘEDNOST?

Základem nábytku na terasu nebo zahradního nábytku by měla být především funkčnost. Jelikož je vystavený povětrnostním vlivům, dešti, slunečnímu záření a různým nečistotám, musí být vysoce odolný, resp. správně ošetřený. V současnosti si můžete vybrat mezi rozličnými materiály, jako jsou kov, dřevo, ratan nebo plast, které se dokonce mají ve zvyku kombinovat. Díky tomu najdete například kousky s dřevěnou nebo plastovou sedací částí a kovovými nohami.

Kombinace 

Některá spojení materiálů mají výhradně praktický charakter, jiné modely využívají příjemné působení kombinovaných materiálů. Efektně působí například kov nebo dřevo s textilním výpletem, který je momentálně velmi populární.

PEVNÝ A MODERNÍ HLINÍK


K nejodolnějšímu nábytku na terasu patří modely s hliníkovým nebo ocelovým rámem. Ten je obvykle ošetřený ještě práškovým nástřikem, který dodá kovu působivější vzhled a stejně tak slouží na ochranu proti korozi a otěrům. Kromě odolnosti se kov vyznačuje také vysokou pevností, stabilitou a lehkou údržbou. Pochopitelně má vyšší hmotnost než třeba plastový nábytek, manipulace je tedy o něco náročnější. Kov je zároveň odpovědí na trend čistých linií v moderním designu a architektuře.
Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

NADČASOVÉ DŘEVO

Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?


Robustní a pevnou konstrukci má i terasový nábytek vyrobený ze dřeva. Výhodou tohoto materiálu je jeho přirozený vzhled a nadčasový přírodní charakter, díky kterému krásně zapadne do zeleného prostředí vaší zahrady. Dřevěný nábytek je zároveň příjemný na dotyk, nikdy není studený ani příliš rozpálený. Jistou nevýhodou může být složitější péče, jelikož dřevěné povrchy je potřeba pravidelně a správně ošetřovat. 

Dřevěný zahradní nábytek se často vyrábí z exotických druhů dřeva. Příkladem je eukalyptus, který je sice dražší, ale mnohem odolnější. Z domácích dřevin se často používá akát, který v našich zeměpisných šířkách patří k nejodolnějším a nejtrvanlivějším. Stále oblíbený je i přírodní ratan. Výplet z takového materiálu působí velmi příjemně, až exoticky. Opět ale vyžaduje speciální péči a důslednou ochranu, hlavně před vlhkostí a sluncem.

NENÁROČNÝ PLAST


Plast je skvělou volbou, pokud hledáte lehký a odolný nábytek s minimální potřebou údržby. Snese dokonce i déšť a hravě z něj odstraníte jakoukoliv špínu. Často ho volí také lidé, kteří touží po ratanovém nábytku, ale nemají čas věnovat zahradnímu mobiliáři tolik pozornosti. Polyuretanový výplet má stejný vzhled jako přírodní ratan, ale lepší vlastnosti z hlediska údržby.
Křeslo PADUA

Čalounění zahradního nábytku 

Sedáky, polštáře i opěrky by měly být vyrobeny z kvalitní textilie, která je odolná vůči UV záření a poměrně dobře snáší i vlhkost. Pokud takový nábytek během krátké přeháňky nedopatřením zmokne, měl by se na sluníčku lehce vysušit. Samozřejmě na prvním místě nezapomeňte sledovat pokyny výrobců – někteří doporučují čalouněné části sedačky před deštěm skrýt a nevystavovat je zbytečně nepříznivému počasí!

JÍDELNÍ, NEBO RELAXAČNÍ?

Při výběru posezení na terasu byste se měli zamyslet i nad tím, jakému účelu má zahradní sestava sloužit. Pokud plánujete snídat nebo obědvat „al fresco“, tedy pod širým nebem, určitě si raději opatřete vnější jídelní sadu nebo sedací soupravu s vyšším sezením, která bude současně působit jako komfortní exteriérová pohovka. 

Jestli se chcete cítit jako v obývacím pokoji, klidně zvolte rohovou sedací soupravu -- je velkorysá podobně jako interiérové sedačky ve tvaru písmene L. Pokud nemáte krytou terasu nebo altánek, měli byste zvážit koupi zahradního stolku s otvorem na slunečník, případně si opatřit samostatně stojící slunečník.

Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

 

Třešnička pro milovníky houpání 

Věděli jste, že houpání snižuje stres? Závěsná křesla jsou skvělou alternativou pro ty, kteří na zahradě hledají absolutní uvolnění mysli. Podle odborníků pohupování vyvolává v člověku pocity podobné těm, které má děťátko v matčině děloze. I proto má na mnohé lidi takový uklidňující účinek.

Potřebujete flexibilní nábytek, který se přizpůsobí vašim aktuálním potřebám? Pak vám nejvíce vyjdou vstříc modulární soupravy. Díky nim si můžete zahradní nábytek poskládat do sezení, jaké právě potřebujete – ať už je to klasická, nebo rohová sedačka. Při větším počtu hostů určitě oceníte i rozkládací zahradní stůl. I některé zahradní lavice fungují jako rozkládací pohovky –sklopením područek se z nich rázem stane perfektní lehátko, případně s výsuvným stolkem na odkládání nápojů. Funkci dva v jednom získáte i díky taburetům s „tajným“ úložným prostorem.
Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

Myslete na odkládání 

Ještě před koupí zahradního nábytku se ujistěte, že ho během deštivých dnů nebo zimy budete moci bez problémů skladovat, ideálně na tmavém a suchém místě. Pokud máte opravdu málo úložného prostoru, vyberte si raději nábytek, který hravě složíte, nebo stohovatelné kousky, které jednoduše naskládáte na sebe.

POHODLÍ NADEVŠE


Nepodceňujte výběr samotné zahradní židle nebo křesla. Sezení na terasu musí jednak odpovídat vašemu stylu, jednak by vám mělo přinést maximální komfort. Například po vydatném obědě určitě oceníte polohovací židli. Některé z nich je možné polohovat v několika stupních a nastavit tak úhel opěrky vaší aktuální náladě. V nejnižším stupni si ze židle vytvoříte „lehátko”, na kterém si můžete dopřát i krátkou siestu. Stejně tak dbejte na výběr bočních područek – někteří uživatelé si nepotrpí na tom, aby měli podepřené i lokty, jiní je přímo vyžadují.
Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

 

BAREVNÁ STŘÍDMOST

Zahradní nábytek je, na rozdíl od interiérového zařízení, doplňkem vaší exteriérové oázy, kde hrají prim hlavně zeleň, květiny, výhled nebo architektura samotného domu. I z toho důvodu je nábytek nebo samotné čalounění laděné spíše do neutrálních barev. K oblíbeným odstínům patří béžová, bílá, šedá nebo antracitová. V posledním období však na předních příčkách figuruje i černá, která vytváří zajímavý kontrast s přírodním dřevem nebo šedým hliníkem. Samozřejmě, pokud máte chuť na živé barvy, můžete neutrální čalounění doplnit polštářky nebo servisem ve veselých odstínech. Této sezóně například velí barva koralová.

 

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …