Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Rustikální kuchyně pro romantické duše

Rustikální kuchyně pro romantické duše

12. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Pro rustikální styl v interiéru je typické drobné káro nazývané gingham na textiliích, proutí, dřevo, dekorativní frézované plochy nábytku nebo patina. A své charakteristické prvky mají i rustikální kuchyně pro romantické duše, dnes už obohacené o moderní nádech a nové technologie v rámci kuchyňských spotřebičů.
Rustikální kuchyně jsou znovu populární. A to i díky stylu cottagecore, který vyzdvihuje estetiku venkova a rustikálního interiéru. V roce 2019 bylo na Googlu v rámci interiérového designu nejvyhledávanější slovní spojení „farmhouse architecture and decor”. V roce 2020 zase Instagram zaplavilo označení #cottagecore. Rustikální kuchyně jsou protipólem minimalistických řešení, nejsou však kopií starého venkovského pokoje. V moderním pojetí jsou spíše inspirovány klasickým francouzským nebo anglickým stylem.

Rustikální kuchyně na francouzský a anglický způsob

Rustikální kuchyně mohou připomínat romantickou dovolenou na francouzském venkově a nezaměnitelný provensálský styl. Typické jsou pro ně světlý nábytek, kovové úchytky, ozdobné dekorace. Ve stylu provence najdeme dřevo s patinou, masivní jídelní stůl i různé doplňky z keramiky, proutí, kovu a textilu (kostkovaný ubrus, chlebový košík na bagety, kovový stojan na víno). Bledou barvu, ať už je to odstín bílé, máslové, nebo béžové, doplňují příjemné pastelové odstíny. Vítané jsou i odstíny hořčicově žluté a načervenalé, které odkazují na lokalitu Provence a blízkost marseillského přístavu, kam v minulosti přicházelo zboží z východní Indie. Kuchyně ve stylu provence zaujme ozdobnými prvky, jako jsou římsy a pilastry. Rustikální vzhled dotvoří skleněná dvířka, ozdobné kovové úchytky a dekory s motivem ptáčků, levandule a jiných květin.

Rustikální kuchyně v anglickém stylu poznáte snadno podle frézování ve tvaru oblouku nebo obdélníku na dvířkách. Dlouhou životnost takové kuchyně zaručí přední plochy dvířek a zásuvek z masivního dřeva, o optickou iluzi nábytku z anglického sídla se postará patina. Matné přední plochy skříněk mohou mít odstín dřeva, světlé neutrální barvy, ale také odstín šedé. Kuchyni v bílém provedení pěkně doplní dřevěná podlaha nebo dlaždice. V kuchyni v anglickém stylu hledejte dřevo a dřevěný dekor všude, od jídelního stolu po doplňky. Pokud to prostor dovoluje, zařiďte si kuchyni s ostrůvkem; právě na něm vyniknou typické znaky tohoto stylu. Anglickou venkovskou kuchyni charakterizují mosazné úchytky a dekory zobrazující lovecké scény a venkov. Celkově působí vznešeně a honosně.
 
Moderní rustikální kuchyně pro romantické duše využívají prvky z obou směrů, francouzského i anglického. Kombinují ozdobné prvky a frézování, bílé a krémové barvy doplňují matné přední plochy dvířek a zásuvek i v tmavších barvách, jakými jsou například šedá, třtinová zelená nebo černá. Celkový obraz rustikální kuchyně v moderním pojetí podtrhnou otevřené policové systémy, police na lahve a pilastry hladce integrované do přední části skříňky.

Ukázky rustikálních kuchyní pro inspiraci:

Kuchyně sladěná do detailu

Kuchyně v rustikálním stylu vyžaduje spotřebiče s vintage vzhledem, který odpovídá venkovskému stylu. U některých značek si můžete zvolit nejen barvu, ale i styl knoflíků a úchytek. Nebojte se, nepřicházíte s nimi o výhody funkcí moderních spotřebičů. Akorát jejich design je uzpůsoben tomu, aby vynikly detaily jejich provedení, protože nejsou plně zabudované. Obdivovat budete například speciálně tvarovaná dvířka trub, patinované úchytky, retro ovládání na knoflíky či analogové ukazatele času. Tak jako najdeme rustikální kousky v nabídce výrobců spotřebičů, i výrobci odsavačů par, umyvadel, baterií či kuchyňského náčiní, nádobí a doplňků vyrábějí typy, které stylově doplní rustikální kuchyně. Takže vaši kuchyni můžete sladit do posledního detailu.

Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…