Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / S nádechem francouzského venkova

S nádechem francouzského venkova

14. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Kousek Francie můžete mít i u vás doma, a teď nemáme na mysli jen výborné sýry, bagety nebo vína. Tato krajina inspiruje i v oblasti interiérového designu. Provensálský styl bydlení se pro svou útulnost těší oblibě i mimo svou domovskou krajinu. Díky nezaměnitelným črtům je lehce rozpoznatelný a přináší atmosféru Středomoří, aniž byste za ní museli cestovat. Jak vlastně vznikl a jaké jsou jeho hlavní znaky?
Provensálský styl se spojuje s jihovýchodní částí Francie u Středozemního moře, takže je ovlivněn touto kouzelnou oblastí se slunečnými vinicemi, olivovými háji a nekonečnými levandulovými poli. Někomu může připomínat vesnický styl. To kvůli tomu, že přichází přímo od vesničanů – v 19. století udávala kulturní a estetický tón krajiny Paříž a bydlení podobné tomu na zámcích a v palácích francouzské šlechty chtěli mít doma i běžní lidé. Proto si začali svépomocí zhotovovat nábytek a doplňky, které měly vzhledem navozovat atmosféru jako na zámcích. Jejich kvalita však nebyla tak vysoká, a tak se časem na exponovaných místech začala objevovat patina. Takto změněný nábytek si vesničané oblíbili, protože působil útulně a domácky. A také vystihoval atmosféru okolní krajiny na starém kontinentu.

S VŮNÍ LEVANDULE

Základem provensálského stylu je klasické barevné schéma v krémově bílých odstínech, ale není potřeba vyhýbat se ani pastelovým barvám, které interiér rozzáří a přidají mu na originalitě. Pro interiér inspirovaný francouzským Středomořím snad neexistuje nic typičtějšího než levandule. Objevuje se v podobě živých rostlin, sušených kytic a vzorů na doplňcích, jako jsou polštáře, ubrusy nebo keramika. Pokud chcete tuto aromatickou a léčivou rostlinku pěstovat v interiéru, pamatujte, že má ráda hodně sluníčka, lehčí půdu a dobře se jí bude dařit i u zapomnětlivců – není totiž náročná na zálivku, takže přežije i pár dní bez vody. Odměnou za péči o ni vám bude krásná vůně, která je pro provensálský interiér typická. Alternativou k živým rostlinám budou ozdobné pytlíčky naplněné sušenou levandulí.
S nádechem francouzského venkova

KDYŽ NECHYBĚJÍ KŘIVKY

S nádechem francouzského venkova
Nábytek v tomto stylu má ladné křivky, případně i jemné ornamentální zdobení kované doplňky. Na jeho výrobu bývá použito masivní dřevo natřené do rozličných bledých odstínů (smetanový, máslový, béžový, slonovinový). Jemná patina vytvoří dojem starožitnosti a kousku, který se ve vaší rodině dědí po celé generace. Díky různým vitrínám, komodám, přístavným stolkům a knihovnám si dokážete pěkně pohrát s prostorem. Masivní dřevo se používá i na podlahy a obnažené dřevěné stropní rámy, obvykle natřené na bílo. Laminátové a vinylové podlahy vybírejte v dekoru dubu s efektem vyblednutí od slunce a zoxidování na mořském vzduchu.

JAK DOSÁHNOUT FRANCOUZSKÉHO ŠARMU

Provensálský styl je ozdobný, nejrůznější doplňky v jednotlivých místnostech sjednotí celý interiér. Použít můžete tapety s romantickými květinovými vzory, košíky z bílého proutí, plechové dózy, svícny, vázičky, zrcadla, lucerny… Útulnost a texturu interiéru v provensálském stylu dodají dekorativní látky na závěsech, polštářích, ubrusech nebo prostírání na stole. Jen to s nimi nepřežeňte, abyste dosáhli pověstného francouzského šarmu, a ne zběsilého mixu! Nezastupitelnou úlohu zde má zajímavé osvětlení – v provensálských interiérech se často setkáváme s klasickými lustry i s masivními stojacími lampami.
S nádechem francouzského venkova
S nádechem francouzského venkova

HLAVNÍ ZÁSADY PŘI ZAŘIZOVÁNÍ PROVENSÁLSKÉHO INTERIÉRU

  • Vyberte si jednu dominantní barvu v odstínu bílé, od máslové po béžovou.
  • Bledou barvu doplňte pastelovými barvami nebo růžovou, fialovou, olivově zelenou nebo slunečnicově žlutou.
  • Obklopte se květinami – ať už živými, sušenými, nebo použitými jako vzor textilií a keramiky.
  • Nábytek, svítidla a doplňky volte s jemnou patinou.
  • Nožičky nábytku mohou být masivní, ale díky zaoblenému tvaru zároveň i jemné.
  • Texturu interiéru dodejte prostřednictvím tapet s květinovými vzory, závěsů, polštářů a obkladu na místě kuchyňské zástěny.
  • Koupelna v provensálském stylu vyžaduje speciální sanitu, typická je hlavně vana na nožičkách.
  • V provensálsky laděné kuchyni mají své místo police na stěně, v jídelně zase oválný stůl s vyřezávanými nožičkami.
S nádechem francouzského venkovaS nádechem francouzského venkovaS nádechem francouzského venkova

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…