Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

S nádechem francouzského venkova

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / S nádechem francouzského venkova
Kousek Francie můžete mít i u vás doma, a teď nemáme na mysli jen výborné sýry, bagety nebo vína. Tato krajina inspiruje i v oblasti interiérového designu. Provensálský styl bydlení se pro svou útulnost těší oblibě i mimo svou domovskou krajinu. Díky nezaměnitelným črtům je lehce rozpoznatelný a přináší atmosféru Středomoří, aniž byste za ní museli cestovat. Jak vlastně vznikl a jaké jsou jeho hlavní znaky?
Provensálský styl se spojuje s jihovýchodní částí Francie u Středozemního moře, takže je ovlivněn touto kouzelnou oblastí se slunečnými vinicemi, olivovými háji a nekonečnými levandulovými poli. Někomu může připomínat vesnický styl. To kvůli tomu, že přichází přímo od vesničanů – v 19. století udávala kulturní a estetický tón krajiny Paříž a bydlení podobné tomu na zámcích a v palácích francouzské šlechty chtěli mít doma i běžní lidé. Proto si začali svépomocí zhotovovat nábytek a doplňky, které měly vzhledem navozovat atmosféru jako na zámcích. Jejich kvalita však nebyla tak vysoká, a tak se časem na exponovaných místech začala objevovat patina. Takto změněný nábytek si vesničané oblíbili, protože působil útulně a domácky. A také vystihoval atmosféru okolní krajiny na starém kontinentu.

S VŮNÍ LEVANDULE

Základem provensálského stylu je klasické barevné schéma v krémově bílých odstínech, ale není potřeba vyhýbat se ani pastelovým barvám, které interiér rozzáří a přidají mu na originalitě. Pro interiér inspirovaný francouzským Středomořím snad neexistuje nic typičtějšího než levandule. Objevuje se v podobě živých rostlin, sušených kytic a vzorů na doplňcích, jako jsou polštáře, ubrusy nebo keramika. Pokud chcete tuto aromatickou a léčivou rostlinku pěstovat v interiéru, pamatujte, že má ráda hodně sluníčka, lehčí půdu a dobře se jí bude dařit i u zapomnětlivců – není totiž náročná na zálivku, takže přežije i pár dní bez vody. Odměnou za péči o ni vám bude krásná vůně, která je pro provensálský interiér typická. Alternativou k živým rostlinám budou ozdobné pytlíčky naplněné sušenou levandulí.
S nádechem francouzského venkova

KDYŽ NECHYBĚJÍ KŘIVKY

S nádechem francouzského venkova
Nábytek v tomto stylu má ladné křivky, případně i jemné ornamentální zdobení kované doplňky. Na jeho výrobu bývá použito masivní dřevo natřené do rozličných bledých odstínů (smetanový, máslový, béžový, slonovinový). Jemná patina vytvoří dojem starožitnosti a kousku, který se ve vaší rodině dědí po celé generace. Díky různým vitrínám, komodám, stolkům a knihovnám si dokážete pěkně pohrát s prostorem. Masivní dřevo se používá i na podlahy a obnažené dřevěné stropní rámy, obvykle natřené na bílo. Laminátové a vinylové podlahy vybírejte v dekoru dubu s efektem vyblednutí od slunce a zoxidování na mořském vzduchu.

JAK DOSÁHNOUT FRANCOUZSKÉHO ŠARMU

Provensálský styl je ozdobný, nejrůznější doplňky v jednotlivých místnostech sjednotí celý interiér. Použít můžete tapety s romantickými květinovými vzory, košíky z bílého proutí, plechové dózy, svícny, vázičky, zrcadla, lucerny… Útulnost a texturu interiéru v provensálském stylu dodají dekorativní látky na závěsech, polštářích, ubrusech nebo prostírání na stole. Jen to s nimi nepřežeňte, abyste dosáhli pověstného francouzského šarmu, a ne zběsilého mixu! Nezastupitelnou úlohu zde má zajímavé osvětlení – v provensálských interiérech se často setkáváme s klasickými lustry i s masivními stojacími lampami.
S nádechem francouzského venkova
S nádechem francouzského venkova

HLAVNÍ ZÁSADY PŘI ZAŘIZOVÁNÍ PROVENSÁLSKÉHO INTERIÉRU

  • Vyberte si jednu dominantní barvu v odstínu bílé, od máslové po béžovou.
  • Bledou barvu doplňte pastelovými barvami nebo růžovou, fialovou, olivově zelenou nebo slunečnicově žlutou.
  • Obklopte se květinami – ať už živými, sušenými, nebo použitými jako vzor textilií a keramiky.
  • Nábytek, svítidla a doplňky volte s jemnou patinou.
  • Nožičky nábytku mohou být masivní, ale díky zaoblenému tvaru zároveň i jemné.
  • Texturu interiéru dodejte prostřednictvím tapet s květinovými vzory, závěsů, polštářů a obkladu na místě kuchyňské zástěny.
  • Koupelna v provensálském stylu vyžaduje speciální sanitu, typická je hlavně vana na nožičkách.
  • V provensálsky laděné kuchyni mají své místo police na stěně, v jídelně zase oválný stůl s vyřezávanými nožičkami.
S nádechem francouzského venkovaS nádechem francouzského venkovaS nádechem francouzského venkova

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Jsou to maličkosti, na které často zapomínáme nebo s nimi nepočítáme. V konečném důsledku vedou ke snížení komfortu bydlení nebo k nespokojenosti se zařízeným interi…
Číst dál
Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěny z masivu nebo s povrchovou úpravou imitující dřevo jsou dlouhodobě oblíbené. Na pohled totiž působí příjemně hřejivě, a některé kousky dokonce nikdy ne…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací