Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Udělejte si z terasy druhý obývák

Udělejte si z terasy druhý obývák

17. 05. 2021, SCONTO Nábytek
Trend navrhování venkovních ploch ve stylu, který komfortem ani designem nezaostává za interiérem, letos ještě více sílí. Zahradu využíváme jako rozšířený obytný prostor stále víc a víc. Jak tedy prakticky zařídit terasu a co ji dokáže proměnit v letní obývák?
Terasa se v letních měsících nejenže stává druhým obývacím pokojem, ale měla by s ním i ladit, pokud jsou tyto prostory propojené. Harmonického propojení interiéru a exteriéru dosáhnete především prostřednictvím podlahy. Pokud máte rádi klasické vzory, jsou pro vás ideální podlahy inspirované kamenem a odstíny pískovce, ušlechtilého mramoru či šedé žuly. Exteriérová dlažba by měla být trvanlivá, odolná vůči povětrnostním podmínkám, náhlým změnám teplot i chemikáliím. Pro terasy v moderním stylu je ideální dlažba připomínající architektonický beton.

Začněte od podlahy

Pokud toužíte po vzhledu dřeva a zároveň odolnosti, dobrým kompromisem jsou terasové palubky potažené tenkou vrstvou polymeru, která dřevoplast chrání před poškrábáním a skvrnami nejrůznějšího původu. Slunce si na nich můžete užívat plnými doušky, bez obav ze skvrn z grilování. Takovou terasu stačí dvakrát ročně opláchnout slabým mýdlovým roztokem. Příliš časté čištění není vhodné, protože by způsobilo vyleštění záměrně zdrsněného povrchu. Při výběru WPC terasových desek se kromě poměru dřeva a plastu ptejte dodavatele na voděodolnost, nehořlavost a protiskluzový test.

Dopřejte si soukromí na terase

Užít si horké dny na terase a zároveň si dopřát odpočinek bez slunce? Jedině díky stínění. Oblíbené vnější látkové markýzy nevyžadují náročné stavební úpravy. Abyste nemuseli neustále hlídat počasí, můžete markýzu doplnit o slunný, větrný nebo otřesový senzor. Trendem jsou i hliníkové pergoly montované k domům či pavilony v prostoru, které jsou ve srovnání s dřevěnými nenáročné na údržbu. Nejčastěji plní funkci vnějšího obývacího pokoje, ale také kuchyně nebo herny. Pokud je doplníte o boční clony, ochrání vás před sluncem a větrem i z boku. Svislé fasádní clony zaručí naprosté soukromí na terase, ovládají se manuálně nebo na elektrický pohon. Nebrání ve výhledu ven, protože je přes ně vidět, ochrání vás ale od nechtěných pohledů.
Tip pro vás
Pro získání většího pocitu soukromí můžete na pergolu zavěsit i závěsy, toto řešení působí vzdušně a navodí útulnou atmosféru. Textilní závěsy můžete upevnit i na nevyužité staré trámy nebo kovovou konstrukci.

Zahradní sezení – tolik stylů na výběr

Pokud kupujete hotovou zahradní sestavu, řiďte se velikostí terasy. Terasa s menší výměrou vyžaduje nábytek subtilních tvarů. Stylově ho slaďte s okolím. K moderní architektuře se hodí komfortní nábytek s čistými liniemi a kontrastem bílé, šedé nebo černé, venkovská zahrada si zase žádá dřevěné lavice a ratanová zahradní křesla. Obývací atmosféru navodí zejména zahradní pohovky, které si můžete vyskládat z více kousků nábytkového programu. Pomocí různých polštářů dodáte sezení požadovaný šmrnc. Pokud vám to prostor dovolí, přidejte k sestavě s jídelním či konferenčním stolem i zahradní křeslo nebo houpačku.
 

Atmosféra obýváku na terase

I když se říká, že v jednoduchosti je krása, neznamená to, že své terase nemůžete dopřát víc než jen zahradní sestavu. Nebojte se outdoorových koberců, jsou vyrobené z odolných materiálů a dostupné v různých barvách i s pestrými vzory. Atmosféru obýváku na terase dotvoří polštáře, deky, velkorozměrné květináče, svítilny na zemi, světýlka na řetězu, nebo dokonce přenosné ohniště. Element ohně na terase je působivý, zakomponovat jej můžete také prostřednictvím krbových stolů s plynovým ohništěm, které v chladnějších hodinách prodlouží vaše posezení na čerstvém vzduchu. V takto zařízeném exteriérovém obýváku chybí už jen dobré jídlo, pití a příjemná společnost...
Tip pro vás
Poptávka po autentických materiálech a jednoduchém designu se projevuje i na zařízení teras. Designéři jsou inspirováni organickými tvary a barvami, které běžně najdeme v přírodě. Jedním z
trendů pro rok 2021 jsou bílá a monochromatické barvy na terase.
 

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…