Vážení zákazníci, dne 28.10.2021 budou naše obchodní domy zavřené. Pro nákup neváhejte využít náš e-shop.

Čalouněné postele jsou příjemné na pohled i na dotyk

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Čalouněné postele jsou příjemné na pohled i na dotyk
Publikováno: 06. 12. 2020
Kdo by nechtěl každou noc usínat na měkoučkém obláčku? Přesně takový pocit evokuje čalouněná postel – královna dnešních ložnic. Dřevěný skelet obalený do poddajné pěny a oděný do moderních textilií umožňuje posunout design postele na novou úroveň a měnit celkový pohled na moderní budoár našich snů.
První čalouněné postele se údajně objevily už v 17. století, když postupně nahrazovaly honosné postele s nebesy. V té době se začal klást větší důraz na celkový komfort a v ložnicích se ke slovu dostávala spíše intimita než pompéznost – ta byla vyhrazena především společenským místnostem v domě. Dnes je čalouněná postel první volbou lidí, kteří hledají spojení maximálního pohodlí, nevtíravého luxusu a hebkého designu, příjemného na pohled i na dotyk.

Proč se rozhodnout pro čalouněnou postel?

  • Čalouněná postel je výrazným, často dokonce dominantním kouskem každé ložnice. I v malých rozměrech totiž vyhrává dojem luxusního lůžka s velkým prostorem na spaní.
  • Je vhodná hlavně tehdy, pokud postel neslouží jen nočnímu spánku, ale i celkovému relaxu. Rádi při čtení knihy nebo sledování televize polehujete? Oporu u takových činností nebo při krátkém zdřímnutí během nedělní siesty poskytuje čalouněné záhlaví, které je obvykle součástí takové postele. Pokud toužíte po absolutním pohodlí, vybírejte si čalouněnou postel s roštem a záhlavím, které se dají polohovat.
  • Čalounění v prostoru působí měkce, zároveň tlumí nárazy a bouchnutí, třeba když nechtěně zavadíte o některou z hran. Proto jsou i dětské hry v bezprostřední blízkosti takovéto postele mnohem bezpečnější – čalouněnou postel si dokonce můžete zvolit i do studentského nebo dětského pokoje.
Náš tip
Jednou z nesporných výhod těchto typů postelí je nesmírně široká paleta barevných vyhotovení. Pokud toužíte po výrazném kousku, můžete vsadit na postel v moderní smaragdově zelené nebo královsky modré barvě, ale i v luxusním koženém potahu nebo se zajímavým vzorem.
Čalouněná postel Charlotte

Co je třeba si uvědomit ještě před koupí?

Je dobré vzít do úvahy, že čalouněné postele vyžadují větší péči než dřevěný nebo kovový rám. Ačkoliv technologie výroby textilií pokročila natolik, že snesou i časté namáhání nebo rozličné druhy znečištění, údržbu není radno zanedbávat. Takovéto čalounění se oplatí alespoň jednou do týdne vysát (s nástavcem, který je k tomu určený), aby se v potahu zbytečně neusazoval prach. Pokud se často opíráte o měkké záhlaví, věnujte mu i dostatečnou pozornost – po nějaké době se na něm mohou objevit stopy potu nebo mastnoty, které je třeba vyčistit prostředkem na čalouněné povrchy.

Volba čalouněné postele je sporná hlavně pokud máte domácí mazlíčky. Chcete-li předejít čistění chlupů, vyberte si jiný typ postelového rámu, potah s jednoduchou údržbou, nebo vašemu čtyřnohému příteli prostě odepřete vstup do vaší postele.

Kvalita látky rozhoduje

Při koupi čalouněné postele je klíčový výběr vhodné látky, především v případě, pokud v ní plánujete trávit čas i v průběhu dne. Měla by být vysoce odolná, pevná a vydržet i občasný „útok“ vašich ratolestí, které po měkkých postelích s radostí skáčou. Zvolit si můžete mezi přírodními nebo syntetickými vlákny, kůží nebo umělou kůží, která je k nerozeznání od originálu (její údržba je však mnohem jednodušší). Vhodná je také úprava látky, díky které se dá povrch snadno čistit, například pomocí čisté vody.
Atmosféra podle nálady
Čalounění postele funguje stejně jako potah sedačky – výsledný dojem je možné vytvářet kombinováním textilních doplňků (polštáře, deky, ložní prádlo) v různých barevných, tvarových a vzorových provedeních.
Kompletně čalouněné bývají i takzvané válendy, které jsou ideální především pro prostory dětských pokojů. Válendy mají jednoduchý tvar, obvykle i praktický úložný prostor a často také zajímavé pestrobarevné motivy potahu. Pokud jsou kombinovány se záhlavím, mohou dokonce suplovat úlohu jednoduché pohovky, která je využitelná i během dne – ať už pro návštěvy, nebo k oddychu.
Čalouněná válenda Lemon

Dobré rady na závěr

Pokud si kupujete postel s čalouněným záhlavím, dejte si opravdu záležet na jeho výběru. Čelo postele totiž dokáže výrazně ovlivnit design celé místnosti. Existují postele s extra vysokým záhlavím, ale i s čelem, které po bocích „objímá“ postel z obou stran a z části tak připomíná křesla typu „ušák“. Vodorovné pásy čalouněné opěrky zase postel opticky rozšíří.
Náš tip
Příjemný akcent posteli dodá i prošívání se vsazenými knoflíky nebo krystalky. Prošívání přitom může být horizontální, vertikální, ale i diagonální – ve stylu chesterfield pohovek.
Čalouněná postel Astrid
Pokud toužíte po čalouněné posteli, ale máte malou ložnici, volte raději světlejší barvy potahu, nenápadné drobné motivy a méně výrazné textury. Ty se postarají o to, že postel nebude působit příliš mohutně. Naopak ve velkých místnostech si můžete dovolit tmavší barvy potahu i více extravagance – vyzkoušejte například postel se vznešeným vysokým záhlavím nebo se širším čalouněným okrajem, který obepíná samotnou matraci a rozšiřuje celkovou ložní plochu. Uživateli tak nabízí ještě příjemnější a pohodlnější pocit během spánku.
Postel Sleep
Čalouněné postele mají obvykle robustní podstavu, výjimkou však nejsou ani modely na vyšších nožičkách, které celý objem rámu opticky odlehčí. Samostatným typem čalouněných postelí jsou tzv. boxspringy. Jde o speciální modely, které využívají více vrstev matrací. Poskytují tím nejen zvýšený komfort během spánku, ale i elegantní vyvýšené lůžko, které umožňuje snadnější vstávání z postele, a to hlavně lidem ve vyšším věku.
Čalouněná boxspringová postel Zumba
Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na úložný prostor – výhodou je, že mnohé čalouněné postele ním disponují, takže se kromě svého elegantního vzhledu mohou pochválit tím, že představují funkční nábytkový solitér. Čalouněný rám rafinovaně a elegantně skryje všechny odkládací boxy pod matrací. Získáte tedy nejen lůžko, ale i místo navíc, které oceníte hlavně tehdy, pokud bydlíte v malém bytě.
Čalouněná postel Flamingo s úložným prostorem
Publikováno: 06. 12. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací