Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Vsaďte na nesmrtelné ušáky a polohovatelná křesla

Vsaďte na nesmrtelné ušáky a polohovatelná křesla

20. 02. 2023, SCONTO Nábytek
Pohodlné ušáky patří k nesmrtelným kouskům nábytku a neměly by chybět v žádné domácnosti. Věděli jste, že vznikly již v 17. století? Dnes se nabízejí v nejrůznějších designech a barevných provedeních. Velkou dávku pohodlí vám ale nabídnou také praktická polohovatelná křesla.

Křeslo ušák – nejpohodlnější na světě

V anglicky mluvících zemích je kdysi přezdívali „fireside chairs“, tedy křesla ke krbu. Jejich tvar s typickou vysokou zádovou opěrkou a „postranními křídly“ měl znásobit pocit tepla a chránit sedícího před chladem. Slovo ušák se ujalo ve staré Anglii později, když lidé těmto křesílkům začali říkat lug chair (lug znamená ouško). A zatímco historicky se spojují zejména s odpočinkem pro seniory, v současnosti představují moderní a velmi stylové solitéry, které si do svých bytů s oblibou pořizují i mladí lidé. S tvary ušáků si rádi pohrávají také současní designéři, kteří neustále vymýšlejí nové a nové verze těchto populárních křesel.

Jak ušáky využít

Ušák je díky své výšce poměrně výrazný kus nábytku, proto byste měli dávat pozor na jeho umístění. Dokáže fungovat jako samostatné křeslo, například u krbu, jako doplněk ložnice, ale i v tandemu s křeslem jiného typu, s taburetem nebo spolu s dalším ušákem. Může ale doplnit i sedačku – dnes jsou kombinace nábytků, které nejsou ze stejné série, moderní záležitostí. Ušáky slouží zejména ke sledování televize, čtení knihy nebo ke krátkému odpočinku během dne. Ouška totiž mohou fungovat také jako boční opěrky pro hlavu.
Tip pro vás
V případě dvou stejných kousků můžete umístěním naproti sobě získat intimnější „poloskrytý“ prostor, ideální pro rozhovor. I proto ušáky s nadšením používají interiéroví designéři ve svých kavárenských konceptech nebo návrzích moderních otevřených kanceláří.

Kolik lidí, tolik uší...

Existuje nespočet modelů tohoto druhu relaxačních křesel. Samotná ouška mohou být výraznější a vytvářet jakousi boční clonu pro celou sedací část, nebo jen naznačená v jemném oblouku. Případně jsou navrženy tak, aby zadní opěrka namísto ušatých výstupků vytvářela souvislý půlkruh a nabízela tak sedícímu jakousi ochrannou „skořápku“.
 
Některé ušáky mají zase prodlouženou sedací část a fungují jako interiérová lehátka. Chuti se proto meze nekladou, můžete si vybrat křeslo přesně podle svého gusta.
Tip pro vás
Pokud máte dostatek prostoru, vhodnou alternativou ušáků s prodlouženou sedací částí pro vás mohou být lenošky. Moderní designy dobře zapadnou i do obývacích pokojů a jejich ergonomický tvar z nich činí vskutku ideální partnery k odpočinku. Vybrané modely dokonce umožňují polohování zádové opěrky, a tak si je můžete přizpůsobit činnosti, které se kromě odpočinku chcete věnovat.

Relax s polohováním

Pokud vám klasický nebo moderní design ušáku moc nevyhovuje, vyzkoušejte relaxační polohovatelné křeslo. Některá křesla mají funkci pomoci při vstávání, což je vítáno zejména u starších lidí, jiná potěší nastavitelným sklonem zádové opěrky, opěrky nohou či nastavením hloubky sezení. Nastavitelná výška opěradla je vhodná hlavně v domácnostech, kde křeslo používá více osob různého vzrůstu. Křesla mívají standardní nožičky nebo podnož, díky které jsou otočná o 360° a vhodná i jako konferenční křesla.

Vybrané funkce polohovatelných křesel lze ovládat manuálně, ale i elektronicky. Je jen na vás, jak náročný model si vzhledem ke svým potřebám a rozpočtu vyberete.
Tip pro vás
Po namáhavém dni vám může přinést skvělou úlevu i relaxační masážní křeslo. Ovládání bývá maximálně jednoduché a obvykle si můžete vybrat z několika masážních zón a metod. Jestli si v něm kromě masáže vychutnáte šálek lahodného nápoje, nebo se kouknete na oblíbený televizní pořad, je jen na vás. V každém případě si jistě dobře odpočinete.

Výběr křesla

Jak jsme již uvedli, křesla lze koupit v různých designových ztvárněních, barvách a vzorech. Jako potahový materiál se stejně jako u sedaček využívají textilie i přírodní či syntetická kůže a nožičky bývají obyčejně z masivního dřeva nebo kovu. Všechny tyto prvky křeslu dohromady dávají osobitý charakter, který ho předurčuje k použití v daném interiéru. Ať už preferujete venkovskou klasiku, případně minimalistický, skandinávský, glamour, nebo průmyslový styl, určitě nebude problém si vybrat. Do menších prostorů mohou být vhodnější subtilnější modely, se kterými se zároveň snáze manipuluje, ve větších se uplatní i robustní křesla, která působí obzvláště pohodlně a hřejivě.
Myslete ale i na detaily. Pokud například chcete křeslo umístit do prostoru, určitě by měla mít pěkně potažená záda opěrky, v případě polohovatelného křesla je zase třeba brát v úvahu rozměry křesla v rozloženém stavu nebo blízkost zásuvky, pokud jde o elektronicky ovládaný model. Neutrální barvy z křesla udělají nadčasový kousek, výrazné odstíny ho mohou povýšit na trendový solitér, který perfektně oživí místnost. V každém případě ale dbejte zejména na komfort, který má přinášet, a pokud si nejste jisti výběrem na internetu, navštivte kamennou prodejnu. Tam si můžete vyzkoušet, jak vám které křeslo vyhovuje.

Čtěte také

Ukázat další články

Jaká je ta „nej“ a jaké vybavení do dětské postýlky je vhodné?

Sníte o tom, že postýlka vašeho miminka bude měkká, se spoustou hraček a baldachýnem nad ní? Je to sice pěkná představa, ale v tomto případě platí, že méně je více. …

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…