Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Dejte šanci sukulentům a bonsajím

Dejte šanci sukulentům a bonsajím

26. 05. 2021, SCONTO Nábytek
Sukulenty jsou exotické rostliny vyskytující se téměř ve všech částech světa. Získaly ale tak velkou popularitu, že zdomácněly i v našich domovech. Spousta příznivců má i bonsaje, okouzlující malé stromky, které bytu dodávají harmonii. Co všechno byste o nich měli vědět předtím, než se rozhodnete dát jim prostor i ve svém interiéru?
Přestože všechny sukulenty mají poměrně neobvyklý vzhled, stále jde o rostliny. Jejich název je odvozen z latinského slova „succus“, což znamená šťáva. Odpovídá tomu specifická stavba jejich těla s charakteristickými dužnatými listy, v kterých dokážou zadržovat vodu po velmi dlouhé období. I proto dostaly lidové pojmenování „velbloudi mezi rostlinami“. Je důležité podotknout, že zhruba třetinu všech sukulentů tvoří kaktusy. Jsou speciální podskupinou stonkových sukulentů (čeleď kaktusovité) a pocházejí převážně z amerického kontinentu.

Pichlavá nádhera

Sukulenty se vyvinuly v nepříznivých podmínkách s vysokými, resp. kolísavými teplotami s přímým sluncem, suchem a větrem. Zní to neuvěřitelně, ale na celém světě najdete přes 12 tisíc různých druhů těchto neobvyklých rostlin. Jistá část pochází přímo z pouští, jiné se vyskytují spíše v suchých stepích, polopouštích či opadavých lesích. Některé sukulenty dokonce rostou i v Česku. Kaktusy snadno poznáte podle typických trnů, které je chrání před zvířaty. Svou pichlavost ale vyvažují tím, že nádherně a rozmanitě kvetou.

Proč je pěstovat doma?

  • V současnosti jsou mimořádně oblíbeným designovým „doplňkem“.
  • Ozvláštní každý prostor. Některé jsou krásné zelené s bujnými květy, jiné připomínají kameny.
  • Jsou velmi nenáročné, v podstatě nevyžadují speciální péči – odpustí vám, když je zapomenete zalít.
  • Jsou ideální pro lidi, kteří chtějí mít doma rostlinky, ale ve svém bytě nebo domě pobývají málo, protože například hodně cestují.
  • Z několika druhů sukulentů můžete vytvářet působivé aranžmá.

Dopřejte jim slunce

Při pěstování sukulentů v interiéru je třeba držet se několika důležitých zásad. Alfou a omegou péče je dostatek slunečních paprsků. Dosáhnete toho tak, že je postavíte na příjemné sluneční světlo, ideálně na okenní parapet orientovaný na jih, případně jihovýchod nebo jihozápad. Zapomeňte na police či kuchyňské linky, kde by zbytečně trpěly a pomalu uhynuly. Někteří pěstitelé dokonce doporučují, abyste kvůli sukulentům vytáhli i okenní žaluzie, které brání přirozenému pronikání světla dovnitř. Pozor na druhy kaktusů, které mají rády stín – na silném slunci by se snadno spálily.
Věděli jste, že...?
Pokud sukulenty a zejména kaktusy nemají dostatek světla, začnou se nejprve naklánět směrem k oknu a postupně „vytahovat“ za sluncem, takže jejich pěkný kulovitý tvar se protáhne do nepěkných „sloupků“. Tento proces je bohužel nezvratný. Při nesprávné péči mohou také ztrácet přirozenou barvu, ale i trny, nebo dokonce přestat kvést.

Kam s nimi v zimě?

Když jsou sukulenty ve fázi růstu, stačí jim i běžná pokojová teplota. V zimě (od listopadu do února) však s klesající intenzitou slunečních paprsků vyžadují i ​​snížení teploty a omezení zálivky. Kaktusům se například v chladných měsících vůbec nedoporučuje doplňovat voda.
 
Někteří pěstitelé doporučují přesunout je do tmavějšího prostoru, kde je stálá teplota kolem 5–10 °C. Pokud nemáte jinou možnost, klidně je položte na polici dále od okna. Pokud vlastníte rodinný dům se zimní zahradou, bude to skvělé místo na přezimování vašich sukulentů a kaktusů, kde budou mít dostatek světla i v chladném období.
Náš tip
Kaktusy a sukulenty můžete vystavit i na okenním parapetu v exteriéru, například na terase nebo balkoně. I zde platí, že by měly být orientovány na jih, jihovýchod nebo jihozápad.

Vodou raději šetřete!

Vlhkost v bytě jim moc nevoní, v oblibě mají spíše sušší klima. Je proto důležité, abyste v bytě zajistili neustálou výměnu a proudění vzduchu. A přestože si na dostatek vody nepotrpí, je potřeba jim v menší intenzitě dopřát i zálivku. Některé druhy stačí zalévat jednou měsíčně, těm menším můžete dopřát vodu i jednou za týden.
Nejlepší radou od pěstitelů je zalévat je jen tehdy, když je substrát v květináči úplně suchý. Orientovat se můžete i podle počasí. Během zamračených, deštivých a chladnějších dní nevyžadují tak intenzivní zálivku jako tehdy, když svítí slunce. Pokud si nejste jisti, zda rostliny polít, raději se zálivkou ještě vyčkejte – vždy je o něco lepší, když budou vaše kaktusy chvilku „žíznivé“, než když je přelijete. Pak by totiž mohly začít hnít. Samozřejmě byste jim jednou ročně měli dopřát i hnojivo, optimálně na začátku vegetačního období.
Náš tip
Sukulenty i kaktusy sázejte do květináčů s dobrým odvodněním, tedy se spodními dírkami, které dobře propouštějí vlhkost. Některé sukulenty je potřeba zalévat přímo na substrát, v jiných případech je vhodnější nalít vodu do misky, klidně i ve větším množství – když si rostlinka vodu natáhne, zbytkovou tekutinu z misky vylijte.

Bonsaj – láska na celý život

Z hlediska náročnosti pěstování je bonsaj pravým opakem sukulentů. Pokud jste vyzbrojeni dostatečnou trpělivostí, můžete svůj byt zkrášlit těmito miniaturními stromky, které jsou specialitou japonské kultury. V doslovném překladu bonsaj znamená „strom zasazený v misce“. Vrcholem tohoto umění je vytvarovat rostlinu tak, aby připomínala velký strom. Používají se při tom různé techniky, ať už formování drátem, nebo stříhání.
Bonsaje mohou být listnaté i jehličnaté, interiérové ​​i exteriérové ​​a vypěstovat se dají do rozličných velikostí. Snadněji se pěstují bonsaje v exteriéru, protože se nacházejí v mnohem přirozenějším prostředí. Interiérové ​​bonsaje ale můžete bez obav přesunout i do zahrady, na terasu nebo na balkon. K dřevinám, z nichž lze vytvořit pěkné malé stromky, patří například fíkusy, ale také ptačí zob, jilm čínský, čínská růže či tlustice.
 
Právě fíkus potěší začátečníky, kteří s pěstováním bonsají nemají absolutně žádné zkušenosti. Nejjednodušším způsobem bude koupit si předpěstovanou bonsaj, kterou doma můžete sami postupně tvarovat. Připravte se však na to, že je to velmi dlouhý a složitý proces, který může trvat celé roky. Většina lidí, kteří propadli této vášni, mluví o lásce na celý život. Tvrdí, že nejkrásnější je samotný proces tvarování dřeviny, ne konečný výsledek.
 
Tak co, jsou vám sympatičtější nenáročné sukulenty, nebo drobné bonsaje, u kterých si budete muset vyhrnout rukávy?

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…