Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Květinové vzory: nechte pokoj rozkvést

Květinové vzory: nechte pokoj rozkvést

22. 04. 2024, SCONTO Nábytek
Květinové vzory nevyjdou nikdy z módy, své uplatnění najdou v každé místnosti od ložnice až po koupelnu. Nenechte se zmást prvním dojmem, že se hodí jen do rustikálně laděného interiéru a působí sladce romanticky. Rostlinné dekory dokážou být luxusní i moderní, je ale potřeba správně vybírat.
Vzory květin se pro některé výrobce staly dokonce poznávací značkou. Příkladem je finská textilní a módní společnost Marimekko, kterou proslavil ikonický květinový vzor Unikko ze 60. let minulého století. V naší krajině se florální motivy spojují hlavně s venkovem a folklórem.

Květinové vzory podle stylu bydlení

Pokud toužíte po venkovském vzhledu, volte drobná kvítka na závěsech, ložním povlečení, tapetách, ubrusech nebo jako vzor porcelánu. Vhodné budou například romantické červené, růžové a modré odstíny. Mohou působit až biedermeierovským dojmem – biedermeier je styl z první poloviny 19. století, tzv. pozdní klasicismus. Oblíbeným motivem se v té době stal květ, který byl podvědomě spjat s intimním prostorem člověka; motivy drobných květů se hojně vyskytovaly jak v interiéru, tak i v oblékání.
Pokud chcete dosáhnout modernějšího efektu, vyberte si velké vzory květin jako růže, pivoňky či neurčité abstraktní květiny v nadrozměrných velikostech, ideálně v tmavších tlumených tónech. Zaměřte se na pop-artové květiny nebo tapety watercolour, u nichž květiny působí jako namalované akvarelem.
Mimořádně trendové jsou v současnosti také rostlinné motivy, například tropické listy a palmy, exotické orchideje, bromélie nebo grandiózní monstera. Díky tapetě či jiné dekoraci s takovým vzorem si doma můžete vytvořit svoji vlastní „urban jungle“. Exotika vynikne v minimalistických, industriálních i moderních a glamour interiérech.

Jak použít rostlinné motivy?

Tapety – květinové vzory na stěnách
Oživí prostor a podle barevnosti i velikosti květinového vzoru mu dodají potřebnou dynamiku. Nepoužijte je v celé místnosti, jen na jedné až dvou dominantních stěnách.
Květinové sedačky
Květinové vzory najdete také na sedacích soupravách a pohovkách, křeslech, jídelních židlích nebo taburetech. Hodí se hlavně do venkovsky laděného interiéru. Opět však platí, že vše závisí na vzoru. Mnohé se uplatní i v moderních interiérech jako decentní či kontrastně působící doplňky.
Květiny na bytových textiliích
Pokud nechcete dělat velké změny, zaměřte se na bytový textil. Umístěte na pohovku nadýchané dekorační polštáře či deku s motivem květin, použijte květinové povlečení místo jednobarevného ložního povlečení nebo doplňte jídelní kout o ubrusy a podsedáky s rostlinnou tématikou. Zejména v interiérech laděných do neutrálních barev to mohou být ozvláštňující prvky, které lze snadno měnit podle sezóny. A za zvážení určitě stojí také květinové závěsy a koberce.
Estetické a funkční doplňky
Představují snadný způsob doladění interiéru květinami. Vynikající jsou například obrazy – ty mohou jemně dotvářet prostor, ale také na sebe brát roli solitéru, který místnost či její vybraný kout skvěle oživí. Podobný efekt mohou mít také úložné boxy a různé dekorace. Sezónně lze využít zase nádobí s květinovým vzorem k podtržení veselé jarní nebo letní atmosféry.
Přestože jsou květinové vzory pěkné a dokážou do interiéru vnést příjemnou atmosféru, je třeba dávat pozor na kombinaci a množství různých vzorů. Motivy laďte opatrně, abyste v interiéru zachovali vizuální čistotu a harmonii.

Čtěte také

Ukázat další články

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější inte…