Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / 7+1 rad, jak na stylovou předsíň

7+1 rad, jak na stylovou předsíň

07. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Prostor, který spatříme jako první, když vstoupíme do jakéhokoliv bytu nebo domu, sehrává mnohem důležitější úlohu, než si možná myslíme. Nejde jen o metry čtvereční, kde se vyzujeme a vysvlečeme si kabát. Ve světě designu funguje jako pozdrav nebo představení se.
Podle uznávané bytové designérky Emily Henderson je vzhled předsíně důležitý z celkového psychologického hlediska. A to nejen pro hosty, ale i pro nás samotné. Když se vracíme domů, po celodenním shonu toužíme hlavně po klidném a útulném zázemí, v kterém se cítíme dobře. Pokud však už samotná předsíň působí neutěšeně nebo v ní při rychlém odchodu zanecháme nepořádek, příchod domů může ještě znásobit stres, který se v nás nahromadil během dne. V následujících řádcích si proto povíme, jak již vstupní část našeho soukromého království zařídit tak, aby byla funkční i přitažlivá.

Máte velkou, nebo drobnou předsíň?

Věřte, že i v omezeném prostoru se dají dělat zázraky. Malou místnost je klíčové nepřehltit velkými masivními kusy nábytku. Místo toho vsaďte na subtilní, nápadité elementy a vhodný výběr barev. Naopak velký prostor můžete pojmout jako vstupní salónek se sezením, který bude plnohodnotnou místností v domě. V současnosti se dokonce setkáváme s dispozicemi, kde předsíň plynule přechází do obývacího pokoje, hranice mezi vstupním a společenským prostorem se tedy úplně protíná.

Vytvořte rytmus

Zapojte do hry nábytek různých velikostí, hloubky, výšky i šířky, kterému budou sekundovat doplňky umístěné na stěnách, policích nebo nábytku samotném. Tím bude prostor působit rytmicky a harmonicky. Plné stěny však vyvažujte prázdnými plochami – jsou důležité k zachování vzdušnosti celého prostoru a předsíň zároveň nebude působit přeplněně.
Nábytek a doplňky různých rozměrů (zleva): šedý taburet Lonigo, komoda Bonn II, nástěnné zrcadlo Matadero a věšák Jose. Zdroj: Sconto

Působivé versus nenápadné

Každý zkušený designér vám řekne, že podstatnou roli v dobře řešených interiérech sehrává kontrast. Pokud v hale potřebujete mít velkou skříň nebo věšákový panel, usilujte o to, aby měly co nejjednodušší design a působily spíše jako barevně odlišené „stěny“ nebo pozadí pro menší nábytek a dekorace. Naopak menší kusy nábytku nebo doplňky (včetně svítidel) mohou být výraznější, se zajímavými detaily. Pokud jste kreativní a extrovertní člověk, nebojte se v předsíni využít prvek, který byste v této části bytu vůbec nečekali, třeba masivní koloniální skříňku nebo designové křeslo.
Komoda Bombay z masivního palisandru, předsíňový panel Golf 19 dub sonoma a designové křeslo Spring. Zdroj: Sconto

Optická iluze

Většina předsíní, hlavně v panelákových bytech, bojuje s nedostatkem světla, jelikož bývají řešeny převážně bez oken. Úplně nejjednodušším způsobem, jak opticky rozšířit a prosvětlit prostor, je umístit do ní zrcadlo. To představuje neodmyslitelný prvek každé předsíně už jen z toho důvodu, že slouží k rychlé kontrole outfitu a vizáže před odchodem z domu. Nejen funkčnost, ale i jeho dekorativní charakter je stejně podstatný. Pokud máte zrcadlo ve výšce člověka, umístěte ho proti dveřím. Okrouhlé nebo hranaté zrcadlo v menším rozměru se bude vyjímat nad komodou, botníkem, ale i lavicí. Řešením v malých prostorech může být i věšákový panel nebo skříňka se zabudovaným zrcadlem.

Prosím, sedněte si!

Mnohé předsíně místo na sezení neprávem opomíjejí. Poslouží však přinejmenším během delšího obouvání. Některé sedací prvky jsou součástí předsíňových sestav nebo botníků, sáhnout však můžete i po nevšedních lavicích, případně taburetech, jejichž výhodou je snadné přesouvání v prostoru podle potřeby. Máte-li větší vstupní halu, vytvořte v ní atmosféru útulného přijímacího obýváku, například pomocí dvoumístné pohovky nebo křesla. Nakonec asi všichni známe nekonečné vyčkávání na některé členy rodiny, kteří se ne a ne přichystat na odchod z domu – sezení v hale se postará o to, že už nikdo nebude muset nervózně postávat u dveří.

Ve stylu „nude“

Podobně jako se u kuchyňských linek „nosí“ otevřené police, na kterých jsou vyložené šálky, talíře a dózy, se může i v předsíni uplatnit tento odvážný „obnažený“ styl. Místo skříně tak do prostrannější předsíně můžete postavit stojan na šaty s jednoduchou konstrukcí. Stejný efekt nabízejí regály a lavice s viditelnými policemi nebo organizéry, do kterých při odchodu z domu můžete rychle hodit papuče, případně mohou posloužit na různé drobnosti, jako skládací deštníky, čepice, kabelky a podobně. Jednoduché kovové konstrukce dodají vaší předsíni populární industriální nádech.
Stojan na šaty Alnwick, organizér s košíky, regál na boty FU140JW, nástěnná předsíňová sestava Falcon. Zdroj: Sconto

Podlaha – prostor pro fantazii

Příjemné oživení může předsíni přinést i koberec, klaďte ale velký důraz na to, aby byl z odolného a pevného materiálu. Ideální jsou úzké běhouny s poutavým vzorem, které se budou vyjímat hlavně na podlahách neutrálních barev. Jelikož podlaha bývá – hlavně v podzimních a zimních měsících – často mokrá a špinavá, klidně použijte i outdoorové koberce, které snesou velkou zátěž, rychleji schnou a snadno se čistí. Kromě koberce můžete využít i různé dekorace, jako vysoké vázy nebo stojany s květinami.

Sázka na jistotu – předsíň ze sestavy

Pokud nemáte chuť experimentovat, můžete se vydat nejjistější cestou a zvolit některý z předsíňových programů. Obsahuje všechny prvky, které předsíni nesmějí chybět, tedy obvykle větší skříň nebo jiný úložný prostor na kabáty, věšák, skříňku na boty, případně komodu a lavici na sezení. Stačí jen zjistit přesné rozměry vstupní haly a vybrat si předsíňovou sestavu, která se vám nejvíce hodí.
 
Předsíňový program má několik výhod:
  • Často se vyrábí v jedné linii s konkrétními kolekcemi obývacích programů, vstupní část domu tak snadno sladíte se společenskou zónou.
  • Jednotlivé prvky předsíňového programu spolu ladí, nemusíte si tedy lámat hlavu nad tím, jak zkombinovat jednotlivé kousky nábytku na malém prostoru.
  • Na výběr máte ze široké škály nábytku, který je vytvořen k přesnému účelu, skříňky mají police přizpůsobené tak, abyste v nich mohli přehledně skladovat sezonní šatstvo a obuv.
Nezapomeňte – předsíň funguje jako předehra skladby. Musí zaujmout pozornost a navodit příjemný pocit, který v hostech přetrvá po celou dobu návštěvy vašeho příbytku. Proto ani v případě, že si pořídíte předsíňový program, nenechávejte vše jen na dokonale sladěných kouscích nábytku. Stačí je ozvláštnit něčím osobitým, například originálními dekoracemi, pěkným kobercem nebo nevšedním svítidlem, a předsíň bude mít hned jinou atmosféru!

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…