Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Dřevěná židle se hodí pro každý styl bydlení

Dřevěná židle se hodí pro každý styl bydlení

06. 04. 2023, SCONTO Nábytek
Dřevěné židle jsou nadčasovým kouskem, který nepodléhá vrtochům módy. Materiál je navíc jednoduše opracovatelný. Bez problémů na něm opravíte škrábance, ale také snadno změníte jeho barvu. Jaké další výhody masivní židle nabízí?

Masiv jako nestárnoucí klasika

Dřevo se pro výrobu nábytku používá od nepaměti. Dřevěný nábytek najdete jak v reprezentativních a luxusních obydlích, tak v jednoduchých chalupách. Dřevo je dokonalý materiál, který se zdobí dekorativními reliéfy nebo řezbou. Pokud jde o židle, s oblibou se kombinuje především s kovem, který nábytku dodává industriální nádech, nebo s plastem v různých barvách.

 

Jaké dřevo se používá nejčastěji na výrobu nábytku?

 
 • Dub – mezi jeho základní vlastnosti patří pevnost, trvanlivost a krásný přírodní odstín.
 • Buk – jde o tvrdé a odolné dřevo světlého odstínu, které perfektně ladí s moderně pojatým interiérem.
 • Smrk – jedná se o lehké a měkké dřevo, které se používá na výrobu židlí nebo dětských postelí.
 • Borovice – borovicové dřevo je pevné a odolné. Má úžasný přírodní vzhled.
 • Teak – patří do kategorie exotických dřevin, které se dováží z jižní a jihovýchodní Asie. Má medově až čokoládově hnědou barvu doplněnou o pravidelnou kresbu bez výrazných přechodů. Jde o pevné, tvrdé a vláčné dřevo, které je odolné proti dřevokazným škůdcům.
 • Akácie – další z exotických dřev, které má původ ve východní Asii a Jižní Americe. Pyšní se olivově hnědou až šedohnědou barvou. Dřevo je trvanlivé, tvrdé, houževnaté, pevné a odolné proti termitům.
 • Palisandr – palisandrové dřevo je robustní, husté a plné výrazných vláken, které z něj dělají luxusní designovou záležitost. Chlubí se rozmanitou škálou barev, která se pohybuje od zlatavě hnědé přes červenou až po tmavě hnědou. Objevit se mohou i fialové podtóny.
 • Mangovník – jedná se o světlé dřevo se zbarvením do hněda. Je měkké a ve vnitřní části má tmavohnědou barvu s viditelnou černou kresbou. Mangovník je ceněný pro svůj dekorativní vzhled.
Dřevo může mít celou řadu povrchových úprav. Populární jsou transparentní nátěry (laky, lazury, oleje, vosky), které zanechávají viditelnou strukturu dřeva, ale také emaily, které strukturu plně zakryjí (například bílé barvy se často používají na nábytek ve venkovském stylu bydlení). Na výběr máte z lesklých i matných úprav.

Dřevěné kuchyňské židle v několika provedeních

Dřevěné jídelní židle si své místo najdou především v kuchyni s jídelním stolem nebo v samostatné jídelně. Kromě toho se ze dřeva vyrábí také barové židle. K dostání jsou ve variantě bez opěradla, ale také s ním. Jde o modely, které využijete v případě rychlého jídla u barového pultu, například svačiny nebo snídaně. V moderních kuchyních jsou častým doplňkem kuchyňských ostrovů či různě řešených pracovních desek, které částečně nahrazují jídelní stůl.
Pro vychutnání skvělého oběda nebo společné večeře vám pohodlné sezení nabídne klasická dřevěná židle s vysokým opěradlem pro pohodlné opření zad.

Na co si dát pozor při výběru kuchyňské židle?
 
 • Hrana sedáku – neměla by vás tlačit v podkolenní jamce.
 • Výška židle – měla by odpovídat výšce stolu. Sedák by měl být od desky stolu vzdálený alespoň 30 cm.
V případě, že máte malé děti, můžete využít i dětské dřevěné židle. Spousta rodičů na ně nedá dopustit. K dostání jsou klasické židličky (malé verze dospěláckých židlí), ale i vyvýšené modely s vlastním pultíkem pro jídlo. Vybrané multifunkční modely je možné snadno rozložit na samostatný stůl se židličkou, které vytvoří zázemí pro zábavu a hru, a to až do základní školy.

Mohlo by vás zajímat: Co je to tonetová židle?

Za vynálezem tonetek stojí truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet, který na výstavě v Koblenzi v roce 1841 představil ohýbaný nábytek. Původně se nábytek vyráběl ve Vídni, ale následně se jeho výroba přesunula na Moravu. Důvodem byla blízkost bukových lesů, ze kterých se nábytek vyráběl a vyrábí dodnes. Mezi ikonické výrobky této společnosti patří tonetka číslo 14, která je nejprodávanější židlí historie. Skládá se ze 6 ručně ohýbaných bukových kulatin, dvou šroubů a deseti vrutů.

Praktická varianta bez opěradla

Kromě židle se vám může hodit i jednoduchá dřevěná stolička. Své místo si najde nejen v jídelně, ale také třeba v kuchyni, dětském pokoji nebo obýváku. Můžete ji používat jako místo pro sezení navíc, ale také nahradí domácí schůdky, když se potřebujete dostat do nejvyšších skříněk. Funguje také jako odkládací prostor a poslouží i jako stojan na květiny, noční či příruční stolek. Svým jednoduchým a nadčasovým vzhledem nebude rušit celkové zařízení místnosti.

Výhody a nevýhody dřevěných židlí

Pokud uvažujete o pořízení dřevěných židlí, měli byste znát jejich výhody i nevýhody. Co hraje v jejich prospěch, a co vás naopak může od koupě odradit?

Výhody:
 
 • Pevnost a odolnost – dřevěné židle jsou extrémně pevné. Snadno odolávají opotřebení, které způsobuje každodenní používání. Spolehnout se můžete na jejich dlouhou životnost.
 • Hřejivost – na rozdíl od kovu dřevo nechladí, ale je příjemné na dotyk. V prostoru navozuje útulnou a teplou atmosféru.
 • Nadčasový a atraktivní vzhled – dřevo nepodléhá vrtochům módy. Bude si rozumět s jakkoliv zařízeným interiérem. Elegantně doplňuje další přírodní materiály, jako jsou kov, kámen nebo sklo. Zjemní strohé chromové prvky a moderní rovné linie.
 • Jednoduchá údržba – pokud jsou dřevěné židle ošetřeny správným nátěrem, nemusíte se obávat plísní ani dřevokazných hub či termitů.
 • Ekologický materiál – vzhledem k tomu, že se jedná o přírodní materiál, je vhodný i pro alergiky. Výhodou je, že se dřevo dá recyklovat, ale také upcyklovat.
 • Snadná opravitelnost – pokud se dřevo odře, odlomí nebo jinak poškodí, můžete jej znovu vybrousit a natřít. Židle bude vypadat stále jako nová.
Nevýhody:
 
 • Péče – pravidelně je potřeba židli ošetřit vyživujícím přípravkem na dřevo, který zvyšuje jeho odolnost.
 • Citlivost na vlhkost – dřevo je náchylné na vlhkost. Dřevěný nábytek by neměl být v místnosti, kde vlhkost vzduchu dlouhodobě přesahuje 65 %.
 • Tvrdost – dřevo je tvrdý materiál. Sezení na židli během dlouhého oběda či večeře může být nepohodlné, proto se doporučuje dřevěnou židli opatřit měkkým podsedákem. Na druhou stranu je třeba poznamenat, že podsedáky mají své plus. Na rozdíl od čalounění židlí je v případě poškození nebo znečistění snadno vyměníte za nové. Výhodou je i to, že je můžete měnit dle libosti, aktuálních trendů nebo sezónních požadavků.

Hodnotný kousek, který stárne do krásy

Jste příznivcem nadčasovosti? Neváhejte a sáhněte po dřevěných židlích, které se pyšní dlouhou životností a univerzálním vzhledem. Jejich hodnota navíc časem neklesá, právě naopak – roste. Na přítěž jim přitom nejsou ani nedokonalosti, které jsou přirozenou součástí dřeva, ani nedostatky plynoucí z používání nábytku. To vše židlím dodává originální charakter a odlišuje je od židlí z jiných materiálů.

Čtěte také

Ukázat další články

Konferenční stolek: co zohlednit při výběru?

Jaký by to byl obývací pokoj bez konferenčního stolku? Vybrat si ten správný ale může být pořádná fuška. Stolek by měl stylově zapadat do interiéru, plnit svou funkc…

5 důležitých bodů pro výběr šatní skříně do dětského pokoje

Výběr skříně do pokojíčku vyžaduje pečlivý přístup. Nejdůležitější je bezpečnost a zdravotní nezávadnost. Následuje variabilita, díky které se skříň bude snadno použ…