Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

15. 04. 2024, SCONTO Nábytek
Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození bojují se strachem ze tmy, strašidel nebo zlých lidí. Možná budete překvapeni, ale někdy mohou i doplňky nebo samotný nábytek tyto obavy zmírnit či zcela potlačit. Jak vyhnat dětský strach z pokoje?

Ti nejmenší vyžadují stabilní zázemí

Batolata do 6 měsíců se často bojí výrazných zvuků, zvlášť pokud jsou nečekané a překvapující. Jsou navázána na své opatrovníky natolik, že je pro ně jejich nepřítomnost velmi stresující. Přítomnost matky si často vydobydou hlasitým pláčem. V období kolem jednoho roku se objevuje separační úzkost, která obvykle trvá až šest let. Dvouletí začínají projevovat strach ze zvířat či velkých objektů, obavy v nich ale vyvolávají i tmavé místnosti, takže se noční spánek ve vlastní postýlce stává velkou výzvou.

Psychologové radí, aby v tomto období měly děti ve svém pokoji vytvořené spolehlivé zázemí a neprocházely velkými změnami. Předělávání jejich útočiště, stěhování do jiné místnosti, nebo dokonce změna bydliště v nich může vyvolat stres.

Strach ze tmy jako strašák číslo jedna

„Strach ze tmy je jednou z nejčastějších dětských obav, ve většině případů se však jedná o normální jev, který souvisí s vývojem dítěte mezi třetím a šestým rokem života,“ vysvětluje Eugene Beresin, profesor psychiatrie z Harvardovy univerzity. Podle něj je obtížné určit přesnou povahu tohoto strachu. Odborníci se domnívají, že se může jednat o strach ze samotné tmy nebo z věcí, které si ratolest se tmou automaticky spojuje. Často ho posiluje i pocit samoty a odloučení od rodičů v dětském pokoji.
Věděli jste, že?
Jedna nizozemská studie zkoumala děti od 4 do 12 let a až 73 procent z nich přiznalo, že mívají v noci strach.
„Strach je běžnou reakcí na nebezpečí. Děti od 3 do 6 let si začínají uvědomovat, že existuje vnější svět, který nemusí být bezpečný. Navíc nemají natolik vyvinutý smysl pro plynutí času, takže odchod do postele může v podvědomí vyvolávat otazníky, kdy zase uvidí rodiče. Kromě toho se v tomto období vyvíjí i představivost, děti ale nedokážou zcela rozlišovat mezi realitou a fantazií, takže všechny děsivé věci, které se jim zdají, se v noci stávají hrozivě skutečnými,“ pokračuje Eugene Beresin.

Velký nábytek do dětského pokoje nepatří

Strašidlo se v dětském pokoji může ukrývat kdekoli. Tyto představy přímo podporují velké masivní skříně. Ve tmě působí příliš mohutně a vyvolávají dojem, že v nich může být leccos skryto. I podle učení feng-šuej bere velký nábytek z místnosti pozitivní energii.

Zkuste ho tedy nahradit raději menšími dětskými skříněmi a skříňkami, případně ty velké zakamuflovat tak, aby působily jako stěna. Dovolte dětem, aby si na dvířka přilepily veselé obrázky svých pohádkových hrdinů, kamarádů nebo vlastní výtvory a kresby.

Dobře působí také skříně, které mají hravý design, zabudované různé poličky na hračky nebo různobarevné provedení, takže vypadají spíše jako stavebnice.

Pryč s dlouhými závěsy

Děti jsou do šesti let příliš malé na to, aby dokázaly regulovat své emoce. Přes den za denního světla nacházejí rozptýlení při hraní. Pokud však odcházejí do postele naplněné strachem a úzkostí ze tmy, začnou se pocity prodírat na povrch. Navíc, sny předškoláků kvůli rozvinuté fantazii bývají živější, plné strašidel či jiných věcí nahánějících hrůzu. Obavy mají z masek, zlých lidí, duchů a nadpozemských bytostí. I proto mohou často uprostřed noci utíkat za rodiči do ložnice.
Věděli jste, že?
V některých případech se u dětí může ze strachu ze tmy vyvinout tvz. nyktofobie. Je to panická úzkost z tmavých prostor, která se projevuje zrychleným dechem, panikou, závratěmi, pocity svírání na hrudi, pocením, bledou pokožkou nebo suchem v ústech. Nyktofobie může vést až k poruchám spánku a nespavosti. Pokud takovým dětem zhasnete světlo v pokoji, mohou dostat záchvat spojený s pláčem nebo dokonce agresivními projevy.
Strach ze tmy mohou znásobovat i obyčejné závěsy či záclony, obzvláště ty sahající po zem. Jelikož se prouděním vzduchu z radiátoru nebo okna mohou jemně hýbat, vyvolávají strašidelný dojem, a k tomu se za nimi může „někdo“ skrývat. Pokud se vaše dítě bojí samo v pokoji, místo závěsů sáhněte raději po roletách, žaluziích či jiných stabilnějších zatemňovacích prvcích.

Výběr dětské postele je klíčový

Nejdůležitějším nábytkem při zařizování dětského pokoje je samotná dětská postel. I pod ní se totiž v dětských fantaziích mohou ukrývat příšery. Podle psychologů je dobrým řešením postel bez nožiček, případně patrová nebo vyvýšená postel, která může vzbuzovat dojem, že nebezpečí je příliš „daleko“.
 
Skvělou variantou je také tzv. kajutová či kabinová postel, kde se dítě může cítit jako v bezpečném bunkru. Mívá totiž i boční stěny a malý otvor pro vlezení, což jen umocňuje pocit jistoty a ochrany před monstry. Vhodné jsou také postele s konstrukcí připomínající domeček.
Z hlediska materiálu je nejlepší volbou dřevo nebo jeho imitace, které samotné navozuje klidný a harmonický dojem. Samotná dětská postel by však neměla být umístěna v blízkosti okna nebo přímo u něj, doporučuje se ji spíše přisunout ke stěně, což vyvolává větší pocit bezpečí.

S dětským strachem pomáhají i pohádky

Podobně jako mají děti schopnost představovat si špatné věci, dokážou si vizualizovat i ty dobré. Dopřejte jim v pokoji pohádkové hrdiny ve všech možných podobách. Různé dětské motivy mohou být vyobrazeny na nábytku, tapetách, ložním povlečení, ale také může jít o plyšové hračky, které jim v noci dodají pocit bezpečí. Když si s nimi před spaním v takovém prostředí přečtete oblíbenou pohádku, bude se jim určitě snáze usínat.
Důležitou roli hraje i denní spánek. Zdřímnutí ve vlastní posteli během dne maličké ujistí v tom, že je to příjemné a bezpečné místo k odpočinku.

Světlo odplaší všechny příšery

Vysvětlení je jednoduché, světlo zviditelňuje obrysy předmětů a cestu z postýlky do ložnice rodičů nebo na toaletu. „Jednou z nejdůležitějších technik je používat slabé podsvícení v teplém tónu, které má uklidňující účinek,“ objasňuje Eugene Beresin a dodává, že dětem prospívá i pravidelný režim.
 
Děti milují pořádek a rituály. Koupání, oblékání pyžama, příběh či modlitba na závěr dne a čas strávený s rodičem při usínání jim přináší jistotu. „Rutina v nich jednoduše vyvolává dojem, že se dobré věci budou opakovat,“ vysvětluje psycholog.
Prospěšné je také nedávat do dětského pokoje televizor a nedovolit jim dívat se na programy pro dospělé nebo zprávy, zejména těsně před spaním. Nezapomeňte také udržovat v pokoji pořádek. Úklid před nočním odpočinkem je další z prospěšných rituálů, který by si děti měly osvojit. Jakékoliv hromady hraček nebo oblečení se dokážou ve tmě proměnit v monstra i duchy. A ty v útočišti vašich ratolestí určitě nechcete.

Čtěte také

Ukázat další články

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám po…

Jak uvařit vejce? A jsou lepší domácí, nebo z obchodu?

Otázek, které si klademe v souvislosti s vejci, není málo. Nejčastěji se ptáme, jak dlouho se vaří vejce natvrdo nebo naměkko, jestli jsou lepší domácí, nebo kupovan…