Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

07. 08. 2023, SCONTO Nábytek
Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat do vázy. Vyrobit si z nich můžete také úchvatný věnec. Prozradíme vám, jaké květiny a jakým způsobem nejlépe usušíte.
Dříve než se pustíte do sušení, je dobré vědět, že se nesbírají květiny, které jsou navlhlé po dešti. Jsou totiž náchylnější na plesnivění. Pokud tak přece jen učiníte, dejte květiny do vázy s malým množstvím vody. Počkejte, dokud neztratí vlhkost. Aranžéři také doporučují sbírat květiny, které nejsou plně rozkvetlé, jinak při sušení opadávají okvětní lístky.

Jaké květiny se suší?

Usušit můžete většinu květin, ale také travin. Nejlépe se suší:
 
 • Smil listenatý (slaměnka) – řízněte ho v době, kdy ještě není zcela rozvitý, jinak budou jeho okvětní lístky opadávat. Slaměnky jsou pro sušení oblíbené především proto, že je po usušení téměř nerozeznáte od „živého“ květu na rostlině.
 • Limonka (statice) – suší se celé její květenství. Kalich neboli květ může mít modrou, růžovou nebo bílou barvu. Má husté květenství, kterému se v zahradní hantýrce říká kartáček.
 • Bodláky – v suchých vazbách krásně vypadají i bodláky, například štětka obecná a štětka soukenická, které se po sušení dají také barvit.
 • Starček přímořský – květina, která zaujme svými stříbřitými listy. Jejich barva zůstává atraktivní i po usušení.
 • Levandule – stříhejte ji za slunného dne. Doporučuje se sbírat jen takové květy, které nejsou plně rozvinuté, jinak začnou brzy opadávat.
 • Hortenzie – pokud chcete sušit hortenzii, musíte trefit správný okamžik, kdy ji utrhnout. Ideální je zhruba polovina září, kdy má vyzrálé květenství.
Pro sušení se ale hodí spousta dalších květin. Patří mezi ně například klematis, šalvěj, chrpa, růže, jiřiny, měsíček, šeřík a další.

2 + 2 metody pro sušení květin

Obecně se doporučuje květiny sušit tam, kde je tma, sucho a dostatečné množství vzduchu. Každé květině vyhovuje jiná metoda sušení, a proto je potřeba vybrat tu nejvhodnější. Které se používají nejčastěji?

1. Sušení ve vodě

Sušení květin probíhá tak, že mají stonky ve vodě. Do vázy dejte zhruba 1,5 cm vody a postavte do ní květiny. Květiny vodu pomalu vstřebají a začnou usychat. Doba sušení je okolo 10 dní. Tímto způsobem se suší:
 
 • růže, hortenzie, šater,
 • jiřinka, řimbaba, akácie,
 • měsíčnice, laskavec ocasatý.

2. Mikrovlnná trouba jako pomocník na sušení

Tento způsob je oblíbený, protože je rychlejší než ostatní. Barvy navíc zůstávají v téměř nezměněné podobě. Sušte však na nižší výkon, jinak by se mohly jemné okvětní lístky spálit. Vhodný výkon nezjistíte jinak než experimentováním.

Do mikrovlnné trouby položte vhodnou nádobu a nasypte do ní zhruba 2,5 cm silikagelu. Na tuto vrstvu rozložte květiny. Následně je opatrně zasypte další vrstvou silikagelu. Nádobu neuzavírejte. Tímto způsobem můžete sušit:
 
 • měsíček, prvosenku, kontryhel,
 • šater, šalvěj, dobromysl,
 • pšenici, oves, rozmarýn, asparágus.

3. Sušení pomocí vysoušecích prostředků

Pro sušení se používají prostředky, které pohltí veškerou vodu v rostlinách. Celý proces trvá dlouho, ale vyplatí se. Květiny si totiž zachovají svůj původní tvar i barvu. Pro vysoušení můžete použít písek, borax, kamenec nebo silikagel. Přestože je písek nejlevnější, sušení trvá nejdéle. Ideální je silikagel, který je lehký, a tak jím můžete rostliny bez obav zasypat.

Jak na to? Květiny sušte v uzavřené nádobě. Na dno nasypte zhruba 5 cm silikagelu, rozložte na něj květiny a znovu je silikagelem zasypte. Vzhledem k tomu, že je možné silikagel vysušit v troubě, můžete ho používat opakovaně.

Sušení vysoušecími prostředky je vhodné pro:
 
 • frézie, gerbery, šeřík,
 • fialy, konvalinky, modřenec,
 • pivoňky, sedmikrásky, hyacint.

4. Sušení na vzduchu

Nejznámější a nejjednodušší metoda. Suší se na tmavém a vzdušném místě s teplotou okolo 25 °C. Květy sušte ve svazku stonky vzhůru. Stonky omotejte provázkem nebo gumičkou. Gumička drží lépe než provázek. Sušením totiž stonky ztrácí na objemu a gumička na tuto změnu objemu reaguje pružněji.

Doba sušení je zhruba 1 až 5 týdnů. Záleží na velikosti svazku a druhu rostlin. Nejčastěji se takto suší:
 
 • slaměnky, šater, ostronožka,
 • šalvěj, klematis, limonka,
 • chrpa, čechrava a levandule.

Dobré rady na sušení oblíbené levandule a slaměnek

Jak správně sušit levanduli?
 
 • Sbírejte pouze stonky před plným rozvinutím květu.
 • Řežte celé stonky i s květenstvím.
 • Květy svažte do snopů a zavěste na suché místo, kde proudí čerstvý vzduch.
 • Odlomené části dejte do plátěných pytlíčků a vložte do skříně, fungují proti molům.
Jak správně sušit slaměnky?
 
 • Slaměnky řežte ještě předtím, než se plně rozvinou.
 • Květinám nechte co nejdelší stonky.
 • Květy seskupte do řidších svazků, aby měly stonky dostatek vzduchu. Budou se rychleji sušit a nebudou plesnivět.
 • Sušte je v tmavším, dobře větraném a suchém prostoru.
 • Nikdy je nesušte na slunci – barvy květů by vybledly.

Jak na aranžování suchých květin?

Nejčastěji se tzv. sušiny dávají do vázy. Jednotlivé květiny do vázy vkládejte křížem. To znamená, že první květinu dejte do vázy tak, aby v ní byla v úhlopříčce. Druhou květinu dejte kolmo na první. Takto postupujte i s dalšími květinami. Vázu si otáčejte, aby květiny vždy byly křížem. A pamatujte, že přirozenost vede. Proto se nebojte některé stonky nechat delší a jiné kratší. Kromě vázy bude sušeným květinám slušet i zajímavá nádoba nebo proutěný koš. Vytvořit ale můžete i kytice na pověšení – ty se hodí zejména do kuchyní ve venkovském stylu.
Z usušených květin lze vyrobit i věnec na dveře. Vezměte si slaměný korpus a zelený vázací drát. Nachystejte si usušené květiny a další přírodniny, například šišky, mech, březové větvičky a klasy obilí. Jednotlivé přírodniny na věnec připevňujte pomocí vázacího drátu. Vše můžete dozdobit jutou nebo barevnou látkou.

Milujete květiny? Díky suchým vazbám si jejich krásu můžete užívat po celý rok. A bonus navíc? Sušené květiny krásně provoní vaši domácnost a dodají jí romantickou atmosféru. Nechce se vám shánět hromada květin? I pár kousků jednoho druhu může ve váze vypadat skvěle – obzvláště v moderních interiérech je toto řešení velice trendy.

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Šikovné úložné boxy: s čím vám v domácnosti pomohou?

Úložný box je řešením na chaos. Potřebujete vnést pořádek do dokumentů, knih, kosmetiky, sezónních věcí nebo dětských hraček? Roztřiďte je do praktických krabic. Por…