Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

Koberec do kuchyně: jaké jsou plusy i minusy této volby

02. 05. 2024, SCONTO Nábytek
Otázka položení koberce do kuchyně dělí společnost na dva tábory. Jeden na něj nedá dopustit, druhý by si koberec do kuchyně nepořídil za žádnou cenu. Abychom vám pomohli se správným rozhodnutím, sepsali jsme pro vás výhody i nevýhody kuchyňského koberce. A přidáme i praktické rady, na které byste při výběru, pokud se pro koberec rozhodnete, neměli zapomenout.

Koberec do kuchyně má svá specifika. Jaká?

To, že máte koberec v obývacím a dětském pokoji nebo v ložnici, je běžné. Ovšem koberec v kuchyni je pro někoho trošku „raritka“. Kuchyně není zrovna typickou místností, kde byste koberec čekali. To ale neznamená, že ho tam mít nemůžete.

Kuchyň je specifické prostředí, které si žádá pečlivý výběr koberce. Přece jen se jedná o jednu z nejvytíženějších místností, a tak je potřeba vybrat koberec, který bude bezpečný a snadno čistitelný, ale také vizuálně zapadne do prostředí. 

Bezpečnost vždy na prvním místě

V kuchyni pracujete s noži a dalšími ostrými nástroji, často přenášíte hrnce s horkou vodou, manipulujete s potravinami a podobně. Abyste při vaření byli v bezpečí, vybírejte koberec, který má protiskluzovou vrstvu. Obvykle je spodní část koberce opatřena gumovým podkladem, který se postará o to, aby koberec zůstal na místě.

Pokud zvolíte koberec bez protiskluzové úpravy, položte pod něj protiskluzovou podložku. Nejčastěji se vyrábí ze syntetických materiálů, například z polyesteru. Při výběru protiskluzové podložky se zajímejte o způsob čištění. Čím jednodušší, tím lepší. Často se totiž stane, že tekutina prosákne koberec a usadí se nejen na podlaze, ale také na podložce.

Design a tvar koberce

Z hlediska designu vybírejte koberec, který bude ladit se stylem vaší kuchyně. Do industriální kuchyně se hodí například tmavší koberce s motivem dřeva, mramoru nebo abstraktních vzorů. Do kuchyně ve stylu Provence jsou nejlepší volbou květinové vzory. Kuchyně ve skandinávském stylu můžou vhodně doplnit geometrické tvary.

Z hlediska praktičnosti je lepší sáhnout po kobercích se vzory a motivy, protože ty lépe skryjí nejrůznější flíčky. Přestože se budete snažit fleky co nejrychleji odstranit, je pravděpodobné, že některé odolné zůstanou. A na vzorovaných kobercích nepůjdou vidět tak snadno, jako na kobercích jednobarevných a světlých.

Z hlediska tvaru máte na výběr několik možností. Obecně doporučujeme sáhnout po kusových kobercích do kuchyně, se kterými se snadno manipuluje, pořídíte je za příjemnou cenu a v případě potřeby je snadno vyměníte za nové. Z jakých tvarů můžete vybírat?
 
  • Obdélníkový tvar, resp. běhoun je nejlepší volba pro kuchyně do tvaru I, L i U. Koberec se táhne po nejdelší straně kuchyňské linky a zajistí tak pohodlí ve všech kuchyňských zónách (varná, mycí, pracovní).
  • Kulaté či oválné tvary – rozhodně nejsou tak praktické jako běhouny, ale na druhou stranu působí jako originální designový prvek a můžou ji na pohled zjemnit.

Snadná údržba

Rozlité omáčky, kapky od oleje, vysypaná mouka… To všechno obvykle dopadne na koberec. Proto je potřeba sáhnout po takovém materiálu, který se snadno čistí a odpuzuje nečistoty. K dostání jsou nejrůznější přípravky pro zvýšení odolnosti koberce proti špíně.

Již při výběru byste měli mít na paměti, že se do kuchyně hodí koberce z umělých materiálů. Méně chytají pachy a nečistoty, snadno se udržují a pořídíte je za pár korun. Na výběr máte například koberce z polyesteru, akrylu, polypropylenu, polyamidu.

Umělá vlákna jsou odolnější než bavlněná nebo vlněná vlákna. Pokud preferujete přírodní materiály, zvolte sisalový koberec. Co je to sisal? Jedná se o vlákna z listů agáve. Tento koberec snadno očistíte vlhkým hadříkem. Sisalový koberec dobře tlumí hluk a akumuluje teplo. Podobně je tomu i s kobercem z juty.

Stěžejním faktorem, který má významný vliv na snadnou údržbu, je délka kobercového vlasu. U kuchyňských koberců se doporučují koberce s nižším vlasem. Takové koberce se udržují daleko lépe než huňaté koberce. Lépe z nich vysajete i vyklepete nečistoty. Koberec s dlouhým vlasem si nechte do obýváku nebo k posteli do ložnice.

Do kuchyně se perfektně hodí tzv. buklé koberce (bukláky), které nemají žádný vlas, jsou pevné a snadno se udržují.

Výhody koberce v kuchyni

Protiskluzový koberec do kuchyně není jen dekorativním prvkem. Přináší s sebou i řadu praktických výhod, které zlepšují funkčnost prostoru.

1. Zaujmou vizuálně

Tvrdé kuchyňské podlahy, jako je dřevo, dlaždice, linoleum, vinyl, beton, mramor a další, mohou působit příliš sterilním dojmem. Kusový koberec do kuchyně vnese pocit tepla a pohodlí. Jednoduše promění celý vzhled kuchyně a dodá jí jemnější a příjemnější atmosféru.
 

2. Zredukují hluk

V práci, ve městě, v dopravních prostředcích, tam všude vás obklopuje různá intenzita hluku. Váš domov by měl být oázou klidu. Cinkot spadaného nádobí a klapot kroků utlumí koberec.
 

3. Pohodlí pro chodidla a záda

Dlouhé stání při vaření a úklidu je náročné nejen pro vaše chodidla, ale také pro opěrný aparát. Mohou vás bolet jak nohy, tak záda. Měkký koberec vám zajistí pohodlnou pochozí vrstvu, která snižuje únavu a bolesti.
 

4. Ochrana podlahy i nádobí

Podlahová krytina u kuchyňské linky se opotřebovává nejvíce. Dlaždice se po pádu nádobí mohou odštípnout, ve dřevu se udělá dolík. Nemluvě o tom, že i samotné nádobí se snadno rozbije. Díky koberci chráníte podlahu před tekutinami, škrábanci a dalším znehodnocením.
 

5. Tepelný komfort

Pokud máte v kuchyni dlažbu, vinyl, kámen nebo třeba beton, může vás trápit chlad od země. To hravě vyřeší právě koberec. Postará se, aby vaše nohy byly v teple po celou dobu přípravy jídla. Ze stejného důvodu je koberec dobrou volbou i pod jídelní stůl.

Nevýhody koberce v kuchyni

Každá mince má dvě strany. A stejně tak je to u koberce. Kromě výhod má ale koberec v kuchyni i nevýhody. Které to jsou?

1. Hygienické aspekty

Do koberce padají veškeré sypké nečistoty. Zachytává také tekutiny a další nepořádek. Přestože budete koberec pravidelně vysávat a čistit, začnou se v něm časem tvořit bakterie, nemluvě o usazování prachu. Navíc musíte počítat s tím, že pohltí i některé pachy, kterých se obtížně zbavuje.
 

2. Náročnější údržba

Na rozdíl od tvrdé podlahy, kterou jednoduše zametete nebo setřete, o koberec se musíte více starat. Kromě vysávání se nevyhnete ani odstraňování skvrn mokrou cestou. Musíte také dávat pozor, aby prosáklé tekutiny nezůstaly pod kobercem na tvrdé podlaze.
 

3. Bezpečnostní hledisko

Přestože by koberec do kuchyně měl být protiskluzový, bezpečnostní riziko představují ohnuté rohy, o které můžete snadno zakopnout. Na druhé straně je třeba říct, že na něm na rozdíl od mokré podlahy neuklouznete.
 

4. Rychlé opotřebení

Koberec u kuchyňské linky čelí skutečně vysoké zátěži. To všechno se podepisuje na stavu koberce, který může poměrně rychle ztratit svůj původní vzhled a krásu. Koberec v kuchyni budete muset častěji obměňovat.
Koberec je doplňek, který slouží jak prakticky, tak esteticky. Pokud zvolíte dobře, jistě vám v kuchyni nebude na škodu. Při výběru si všímejte jednotlivých parametrů, které vám mohou usnadnit rozhodování. Zajímavé jsou například zlepšené antistatické schopnosti, zvýšená odolnost proti vlhkosti, vhodnost pro umístění do místností s podlahovým vytápěním atd.

Čtěte také

Ukázat další články

Jak si poradit se strašidlem? Vyžeňte dětský strach z pokoje

Dětský pokoj má velký vliv na pohodu a vývoj dítěte. Měl by působit příjemně, hravě a bezpečně. Při zařizování je ale třeba zohlednit i fakt, že děti od narození boj…

Jak uvařit vejce? A jsou lepší domácí, nebo z obchodu?

Otázek, které si klademe v souvislosti s vejci, není málo. Nejčastěji se ptáme, jak dlouho se vaří vejce natvrdo nebo naměkko, jestli jsou lepší domácí, nebo kupovan…