Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Knihovny mají své místo v každé domácnosti

Knihovny mají své místo v každé domácnosti

11. 11. 2020, SCONTO Nábytek
A jistě i v té vaší. Knihy o vás řeknou mnoho. Jsou v nich ukryty příběhy a vědomosti, které vám nikdo nevezme a ke kterým se můžete kdykoliv vrátit. Udělat si systém ve svém knižním království proto nikdy není na škodu. Najděte si čas utřídit si svou sbírku knih a vyberte pro ni ideální knihovnu.
Při výběru knihovny je klíčová otázka, kolik knih vlastníte. Pokud patříte ke knihomolům, pravděpodobně budete potřebovat sofistikovanější úložný systém. Pokud vlastníte jen pár knih, vystačíte si i s malou knihovnou, případně několika poličkami v rámci obývací sestavy. O designu tohoto kousku bude nepochybně rozhodovat i typ místnosti, v které se bude nacházet, stejně jako styl samotného interiéru. Knihy můžete vystavit nejen v obývacím nebo dětském pokoji, ale i v kuchyni, jídelně, pracovně, nebo dokonce v chodbě. Právě chodby začínají lidé objevovat jako ideální prostory na umístění knihoven – koridory bez zjevné funkce, kromě té spojovací, tak získávají úplně nový ráz.
Knihovna Monaco
Regál Spring
Věděli jste, že...?
První knihovny se začaly objevovat v 16. století, krátce po vynalezení knihtisku. Lidé si knihy – podle vzoru z klášterů – začali nejprve vystavovat na pulty připomínající kazatelny se šikmou deskou. Kvůli rozšiřování biblioték to však začalo být poměrně nepraktické, majitelé tedy hledali jinou formu uskladnění knih. Takto postupně vznikl vertikální policový systém, který dokázal ušetřit prostor a který se využívá dodnes. Za zmínku stojí také fakt, že se knihy nejprve ukládaly do polic hřbetem dovnitř a byly chráněny řetězy. Až o století později se na hřbetech knih začala objevovat jména autorů a názvy děl.

Co mít na paměti

Při výběru knihovny dbejte na to, aby:

1. měla celá konstrukce dostatečnou nosnost vzhledem k počtu knih, kterými ji chcete zatížit;
2. byla vyrobena z pevného dřeva, případně kovu, a to hlavně tehdy, pokud obsahuje dlouhé police – v opačném případě by se police pod tíhou vaší sbírky mohly začít nepěkně prohýbat;
3. knihovna ladila se zařízením místnosti – a to i v případě, kdy bude sehrávat úlohu dominantního kousku;
4. měla optimální výšku a nepředstavovala problém při ukládání a vybírání knih – v takovém případě myslete na to, jak se k nejvyšším policím dostanete, ať už pomocí žebříku, nebo praktického pevného stupínku s dostatečně velkou nášlapnou plochou;
5. měla regály s výškou, případně hloubkou, která odpovídá formátu knih, které vlastníte.
Knihovna Mito
Nástěnný regál Haarlem

Kam umístit knihovnu

Knihovní regály mohou přebrat úlohu obývací stěny, doplňkového policového systému, nebo dokonce dělícího prvku místnosti. V případě potřeby mohou zaplnit i celou stěnu interiéru – věnujte však pozornost tomu, abyste v policích vytvořili viditelný systém a pořádek, jinak bude celá místnost působit chaoticky. Masivní knihovny byste měli vyvážit subtilnějším nábytkem a jemnějšími doplňky. Pokud máte k dispozici knihovny a regály různé velikosti z jedné kolekce, neváhejte si s nimi pohrát a vyskládat si domácí bibliotéku dle vlastní fantazie – můžete střídat vysoké knihovny s nízkými, nebo z nich vytvářet rohová řešení.
Knihovna Caruso
Knihovna Guru
Tip pro vás: Zarazte je!
Má sice primárně praktickou funkci – ochránit stojící knihy před spadnutím – stala se ale i výrazným designovým doplňkem. Řeč je o zarážce na knihy. Ty současné mají tvary a barvy, na které jen pomyslíte. Mohou být samostatně stojící, ale i závěsné, resp. jako součást samotného policového systému. Poslouží dokonce k oddělení knih, které jsou umístěny na polici v jedné řadě. Můžete je tak využít i na třídění vašich titulů.

Povězte to designem

Základní pravidlo zní, že by knihovna měla mít co nejjednodušší design, pokud mají vyniknout právě knihy a samotný obsah regálů. Police mohou být chráněny zadním panelem, nebo úplně průhledné, díky čemuž působí vzdušným dojmem. Některé modely mohou být doplněny o uzavíratelné segmenty nebo zásuvky, případně řešeny jako součást jiného kousku nábytku.

Skříň s knihovnou City a regál Parquet
Nikdo vám však nebude mít za zlé, když jako milovníci rustikálního nebo romantického stylu zvolíte knihovnu v masivním vyhotovení s výraznou podstavou nebo ozdobnou horní lištou. Knihy vyniknou i v kouscích vyrobených z masivního dřeva nebo dýhy s pěknou kresbou. Současné možnosti výběru jsou však mnohem širší, než byste si mohli myslet. Efektně působí například moderní geometricky tvarované knihovny s polootevřeným policovým systémem, knihovny s barevnými prvky, modely ve formě štíhlých vysokých polic, industriálních regálů nebo žebříků. V nabídce jsou dokonce i otočná nebo vysouvatelná provedení.
Otočná knihovna Netto
Regál Bega

Tip na závěr: Vytvořte si vlastní systém

  • Knihy můžete třídit nejrozličnějšími způsoby, nejčastěji abecedně podle autora, ale i z hlediska žánru nebo celkové oblíbenosti.
  • Samostatnou kapitolu tvoří magazíny, které je nejlepší uložit do šanonů, například podle ročníku.
  • Vhodné je rozdělovat knihy na takové, které berete do rukou častěji, a tituly, které mají ve vaší knihovně své „čestné místo“ – vzácná vydání, limitované edice nebo knihy, ke kterým máte silný citový vztah.
  • Tituly můžete ukládat do polic vertikálně vedle sebe, některé však klidně poskládejte horizontálně na sebe, případně rozdělte fotografiemi v rámech, dekoracemi nebo jinými poklady – úložný systém tak nabude pěkného rytmu.
  • Z hlediska designu můžete zvážit uložení vaší sbírky podle velikosti knih, typu vazby (klasická hrubá vazba či tenká, takzvaný „paperback“), materiálu vazby nebo věku jednotlivých titulů.
  • Někteří majitelé nebo designeři ukládají knihy do polic dokonce i podle barvy – od tmavých přes barevné až po bílé vazby. Je to poměrně pracný způsob, v interiéru však nepochybně vytvoří zajímavý vizuální efekt.

Knihy podle barev
Nezapomínejte, že knihovna je – podobně jako vitrína nebo obývací stěna – perličkou společenské části interiéru. Odhaluje vaše poklady, záliby a dává obraz o tom, kým vlastně jste. Věnujte jejímu výběru náležitou pozornost – není bytu, pro který by se nenašel ten správný, reprezentativní kousek.

Čtěte také

Ukázat další články

Zútulněte terasu stromy, kterým se daří i v květináčích

Asi není nikdo, kdo by si v teplých měsících rád neposeděl na terase. V současnosti se tomuto prostoru věnuje hodně pozornosti. Stává se jakýmsi „obývákem na čerstvé…

Moderní stolní lampa – malé světlo s velkým efektem

Někteří lidé hledají pěkné místo k bydlení, jiní dokážou každý obytný prostor udělat pěkným. Takoví lidé totiž vědí, jaké prvky a doplňky použít, aby i nudnější inte…