Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Oživte pokoj geometrickými tvary

Oživte pokoj geometrickými tvary

29. 04. 2020, SCONTO Nábytek
Geometrické tvary jsou v interiérovém designu velmi oblíbené. Kruhy, čtverce, obdélníky, trojúhelníky, různé křivky a jejich kombinace v nespočetném množství barev využívají designéři už několik století.

V současnosti se geometrické motivy v interiérech používají velmi často. Populární jsou jednoduché, strohé tvary, ale i různé kombinace základních i složitých útvarů. Vidět je můžeme především v interiérech zařízených ve skandinávském a moderním městském nebo minimalistickém stylu. V mnohých provedeních se s nimi však setkáváme prakticky v každém příbytku.

NA TAPETÁCH I TEXTILIÍCH

Geometrické vzory jsou často vnášeny do interiéru prostřednictvím tapet. Díky mnohým provedením a barevným odstínům se uplatní v každém stylu interiéru, v jakékoliv místnosti. Minimalistický prostor dokážou rozzářit a ozvláštnit, do jednotlivých pokojů mohou vnést eleganci, hravost, optické iluze, kontrast, futuristický nádech a podobně. Tapety s geometrickým vzorem mohou zastoupit i obklady nebo malbu stěn.
Program Ivona
Oživte pokoj geometrickými tvary
Oživte pokoj geometrickými tvary
Geometrické útvary nacházíme ve velké míře i na různých textiliích, jako jsou koberce, závěsy nebo návleky na dekorační polštáře. Oproti tapetám mají jednu nespornou výhodu – když vás textilie s danými vzory a barvami omrzí, lehko je vyměníte za jiné, což s tapetou tak snadno nejde. Vhodným výběrem koberce můžete výrazně změnit vzhled místnosti nebo podtrhnout její styl.
Oživte pokoj geometrickými tvary
Program Futura
Výklopná postel CONCEPT PRO CP-04
Koberce však mohou zaujmout nejen svými vzory, ale i tvarem samotným. Zkuste experimentovat a například v dětském pokoji vedle sebe položte dva okrouhlé koberce různého průměru, případně kruh a obdélník – i takto decentně můžete geometrickými tvary do interiéru vnést nevšední atmosféru. Podobně je to i s polštáři – kromě geometrického potisku může vašemu bydlení dodat šmrnc kombinace polštářů různých velikostí a tvarů (čtvercových, obdélníkových, okrouhlých, válcových).
Oživte pokoj geometrickými tvary
Oživte pokoj geometrickými tvary
Oživte pokoj geometrickými tvary
Na příležitostné oživení místností nebo sezonní dekorování mohou dobře posloužit i další textilní výrobky, jakými jsou ubrusy, prostírání nebo ložní povlečení.
Oživte pokoj geometrickými tvary
Postel PARVATI
 

TVARY MNOHÝCH TVÁŘÍ

Pokud máte rádi geometrické vzory, ale chcete se jim vyhnout na velkých plochách, jako jsou stěna nebo podlaha, můžete sáhnout po drobných doplňcích. Například svícen složený ze zlatých trojúhelníků bude spolehlivě dekorovat elegantní obývací pokoj, ložnici nebo předsíň, zatímco kovový svícen v černé barvě s jednoduchým kruhem bude ozdobou vesnicky, retro nebo průmyslově laděného interiéru. Různé geometrické prvky v sobě mají v současnosti zakomponované i mnohá trendy svítidla. Typickým představitelem geometricky a minimalisticky pojatého svítidla jsou lustry, které jako by měly jen kostru ze stínidla. Ty jsou výborně kombinovatelné a v interiéru nepřehlédnutelné. Ozdobou místnosti mohou být i stojanové lampy, které disponují jednoduchými geometrickými tvary nebo jejich kombinacemi.
Oživte pokoj geometrickými tvary
Oživte pokoj geometrickými tvary
Oživte pokoj geometrickými tvary
Geometrii do bytu vnesou i zrcadla. Dnes je na trhu najdeme v různých tvarech, ale stále dominují základní tvary, jako je čtverec, obdélník a kruh. Zavěste je vedle sebe, zkombinujte různé tvary a můžete dosáhnout velmi originálního efektu.
Oživte pokoj geometrickými tvary
Jednoduchými liniemi vycházejícími z geometrických tvarů a útvarů disponují i různé kousky nábytku, které jsou nejen funkční, ale zároveň i esteticky dotvářejí interiér. K těm patří například police ve tvaru šestiúhelníků nebo kruhů či přístavné stolky a taburety ve tvaru hranolů, krychlí nebo válce.
Oživte pokoj geometrickými tvary
Postel ARIZONA
Oživte pokoj geometrickými tvary
 

NEPŘEKOMBINOVAT

Geometrické motivy jsou vynikajícím způsobem, jak zbavit interiér fádnosti a dodat mu originální ráz. Pozor však na množství použitých tvarů, materiály, barevná a designová provedení vybíraných dekorací. Stejně jako u jiných motivů (například květy, zvířata) platí, že méně je více a jednotlivé dekorace by měly vzájemně ladit a korespondovat s designem interiéru. Pokud jste rozhodnuti vpustit geometrii do vašich příbytků, začněte něčím jednoduchým – například dekoračními polštáři sladěnými s jednoduchou stolovou dekorací. Možná zjistíte, že více váš příbytek na oživení vlastně ani nepotřebuje.

 
 

Čtěte také

Ukázat další články

Nástěnné dekorace se hodí do každé místnosti

Dekorace v bytě jsou jako módní doplňky, které nejenže zrcadlí vaši osobnost a vkus, ale také podtrhují charakter bytu. Dnes se podíváme na závěsné dekorace, které –…

Ozvláštněte stůl jednoduchou a efektní dekorací. Jak ji vyrobit?

Čekáte návštěvu nebo pořádáte rodinný oběd či večeři? Ozvláštněte váš stůl originálními dekoracemi na utěrky nebo ozdobné ubrousky a příbory. Tyto jednoduché doplňky…