Domů / MAGAZÍN / ZKRÁŠLUJEME / Podzimně naladěný interiér – jak na něj?

Podzimně naladěný interiér – jak na něj?

25. 11. 2020, SCONTO Nábytek
Podzim je ze všech ročních období nejštědřejší na dary přírody, které se dají použít v rámci dekorování interiéru. Jak si nimi zpříjemnit podzimní měsíce, zkrášlit interiér a zahnat pochmurnou náladu ze zamlžených rán a upršených dní?
Podzim můžete do interiéru vnést především prostřednictvím podzimních odstínů, charakteristických pro toto roční období. Typickým prvkem je hořčicově žlutá, cihlová, oranžová barva dýní, hnědá barva šišek nebo teplý červený odstín připomínající opadané listí nebo šípky na keřích. Tyto plody specifického tvaru nemusí inspirovat jen svou barvou – navlečené na vázací květinový drát a vytvarované do symbolu srdce budou jedinečnou dekorací na okno nebo kliky dveří. Nebo si zkuste udělat vlastní podzimní aranžmá.

Buďte kreativní

Na vlastní aranžmá budete potřebovat kus dřeva nebo tácku jako podložku nebo zajímavý květináč, košík nebo bedničku (například z březové kůry). Kombinovat můžete mnohé dary přírody, například stabilizovaný islandský mech (nejlépe světle zelené barvy, která bude kontrastovat s květy a podzimními plody), jeřabinu, větvičky šípků, různé větvičky s bobulemi, vřes, vřesovec, ozdobné papričky, dýně, sušené květy, kaštany, žaludy, pestrobarevné listí, lampionky mochyně (známé jako židovská třešeň) a podobně – fantazii se meze nekladou. Příjemně bude jistě působit i jednoduchá výzdoba s využitím jen dvou tří podzimních prvků. Základem dekorace mohou být i okrouhlé dřevěné pláty nebo proutěný věnec, vše v přírodním podzimním duchu. Pokud se považujete za méně šikovné a s tavnou pistolí si nerozumíte, zkuste alespoň girlandu z pozlacených listů, případně nastříkejte šišky a větvičky barvou ve spreji – klidně použijte zlatou nebo stříbrnou barvu. Podzimní aranžmá dobře vynikne na stolech, komodách, policích, ale i na parapetech, podlahách, schodech atd. Nejen k oslavě Halloweenu si můžete udělat dekoraci z vyřezávané dýně a svíček.

Zachumlejte se

Podzim patří příjemným měkkým tkaninám v teddy stylu, které jsou jako stvořené k tomu, abychom se do nich zachumlali. Velmi oblíbenou je momentálně buklé – látka, která se čím dál častěji objevuje na pohovkách, židlích, křeslech, taburetech i lavicích a zaručí měkké čalounění. Její název pochází z francouzštiny a v překladu znamená oblouček nebo kadeřit se. Buklé je tkanina s charakteristickým obloučkovým povrchem. Touto technikou se nejčastěji upravuje vlna, ale může se použít i u bavlny, lnu nebo hedvábí. V interiérovém designu se poprvé objevila ve 40. letech minulého století, když architektka a designérka Florence Knoll požádala Eeroa Saarinena, aby pro značku Knoll vytvořil křeslo, které by se opravdu „kroutilo“. Architekt interpretoval její popis nejen v rámci designu, ale i použitého čalounění, čímž vzniklo jeho známé Womb Chair s čalouněním z příze se zvlněnými vlákny.
 
V následujících desetiletích se tento materiál rozšířil i do jiných oblastí a stal se oblíbeným nejen mezi designéry nábytku, ale preferovaly ho i mnohé módní domy (mezi nimi i Chanel). Buklé je dostatečně těžké, aby poskytlo akustickou pohodu (tlumí zvuk, proto je oblíbené například na závěsech) a zároveň příjemně měkké, aby se mohlo použít na povlak polštáře. Kromě tohoto materiálu můžete samozřejmě sáhnout i po mnohých dalších, které se postarají o hřejivou atmosféru i zahřátí těla.

Provoňte si interiér

Proti pochmurné podzimní náladě se dá bojovat nejen barvami a vrstvením, ale i vůní – například dobrého jídla v podobě dýňového koláče se skořicí, hruškového crumble nebo pečeného jablka. Pokud se vám nechce péct (a následně degustovat), dekorujte interiér svíčkami s podobnými vůněmi. Příjemné budou i kořeněné vůně připomínající jedli nebo zimolez. Na podporu imunity a dezinfekci prostor můžete vyzkoušet esenciální oleje, které se používají v rámci aromaterapie. Ideálním pomocníkem v dobách chřipky je citron, při rýmě a kašli volte eukalyptus a s dýchacími potížemi pomůže máta. Vůně mají své místo v psychoterapii a mnohé studie ukázaly souvislost mezi některými vůněmi a nevědomými reakcemi neurovegetativního systému (změna srdečního rytmu, rozšiřování zornic). Pachy mají v našem denním režimu mnohem větší význam, než si dokážeme uvědomit. Tak proč toho nevyužít a nepoužít je jako nadstavbu při dekorování interiéru?

Čtěte také

Ukázat další články

Dekorační polštářky pro stylový domov

Jako samostatné doplňky jsou v podstatě nenápadné, jako dekorace ale umí dělat velké zázraky a zcela změnit atmosféru koutku určeného k sezení nebo celého interiéru.…

Stojací lampa – tichý společník v domácnosti

Vybrat si dokonalé svítidlo je kumšt. V mnoha případech totiž nejde jen o potřebu osvětlení nějakého prostoru, ale o snahu vytvořit určitou atmosféru. A právě zde se…