Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

18. 08. 2022, SCONTO Nábytek
Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat přikrývky a polštáře vytvářející příjemnou atmosféru jako stvořenou k odpočinku a jakou funkci plní matracové chrániče?

Různé rozměry a tvary

Lůžkoviny vám budou dobře sloužit tehdy, když budou mít správné rozměry. U přikrývek platí, že by měly být o přibližně 20–30 cm delší než tělesná výška. Zpravidla se setkáte s rozměry: 90 x 130 cm – přikrývka pro děti, 135 nebo 140 x 200 cm – univerzální přikrývka a 200 x 200 nebo 220 cm, případně až 220 x 240 cm – přikrývka pro dvoulůžkovou postel. Kromě toho jsou v nabídce i prodloužené přikrývky o rozměrech 135 nebo 140 x 220 cm. Nabídka přikrývek je široká, co se týče rozměrů, při volbě je však potřeba myslet i na to, že čím atypičtější budou rozměry, tím těžší může být sehnat na ně vhodné povlečení. Univerzálnější rozměry jsou v tomto případě tedy lepší volbou.

Velikost polštáře může být také různá. Vybírat byste ji měli podle velikosti postele, vašich preferencí a také toho, zda už se nějaké polštáře na vašem lůžku nacházejí. K nejrozšířenějším rozměrům patří 40 x 40 nebo 60 cm, 50 x 70 cm, 70 x 90 cm a 80 x 80 cm. V rámci tvaru si vybíráte čtverec nebo obdélník. Jinou alternativou je anatomicky tvarovaný model, který má tvar vlnovky. Ideální je pro ty, kteří spí na boku a na zádech. Stejně jako u přikrývek platí, že větší výběr ložního prádla budete mít u univerzálních velikostí než u různých atypických rozměrů. Pokud si nejste jistí, jak vysoký polštář vám bude nejlépe vyhovovat, můžete si zakoupit takový, u kterého lze regulovat množství výplně – tak si výšku, resp. hustotu polštáře upravíte sami podle vlastních požadavků.
Tip pro vás

Typ polštáře můžete vybrat také podle spánkové polohy. Platí, že pokud spíte na zádech nebo na břiše, měli byste zvolit nižší a spíše menší polštář. Na druhou stranu, když spíte na boku, zvolte vyšší a klidně i větší polštář.

Samostatnou kategorií jsou deky a přikrývky pro děti

Děti mají jiné požadavky na lůžkoviny než dospělí. Miminka a děti do tří let polštář vůbec nepotřebují. Mohl by negativně ovlivnit vývoj páteře. Později zvolte nižší provedení v rozměrech 40 x 40 cm, 40 x 60 cm nebo 50 x 70 cm.

Dětské přikrývky naleznete také ve více rozměrech:
 
  • Přikrývky pro miminka a menší děti do postýlky – zvolte rozměry 90 x 120 cm, 90 x 130 cm nebo 100 x 135 cm.
  • Přikrývky pro větší děti do klasické postele – zvolte klasické rozměry 140 x 200 cm. Takové přikrývky budou s dětmi růst a vydrží jim roky.

Sledujte výplň

Při výběru přikrývek a polštářů byste měli myslet hlavně na jejich výplň. Od té se odvíjí, jaké vlastnosti výrobek poskytne, kolik toho vydrží a zda vám bude vyhovovat. Nejčastěji se setkáte s materiály jako:
 
  • Peří – pokud toužíte po nadýchané přikrývce nebo polštáři se skvělou izolací, je pro vás peří to pravé. Výrobky dobře hřejí a hodí se do chladných místností nebo k používání během studených ročních období. Lůžkoviny jsou nejčastěji plněny husím peřím, případně levnějším kachním. Nevýhodou tohoto materiálu je, že není vhodný pro alergiky.
  • Paměťová pěna – využívá se jen v případě polštářů. Jelikož se přizpůsobuje hlavě, skvěle se na ní leží a spí. Je vhodná pro lidi s problémy s krční páteří a pro alergiky.
  • Polyester – pohodlný materiál se snadnou péčí je skvělý pro všechny věkové skupiny. Materiál příjemně hřeje, je antibakteriální a vhodný i pro alergiky a astmatiky.
  • Lyocellové vlákno – jedná se o materiál vyrobený z dřevité buničiny, který se pyšní vysokou prodyšností a antibakteriálností. Polštáře a přikrývky z lyocellového vlákna využijete hlavně v létě, kdy je venku velmi teplo.
Nezřídka se používají i kombinace více materiálů. Tím se zvyšují užitné vlastnosti a komfort spícího. Potahy přikrývek bývají navíc obohacené například o uhlíková vlákna, která ruší elektrostatický náboj a chrání před elektrosmogem, nebo o výtažky z aloe vera, které hydratují, zklidňují a přispívají k celkové obnově lidského organismu, podobně jako další přírodní látky (například kokos, levandule, bambus), které přispívají ke zdravému a dobrému spánku.
Tip

Kromě materiálu se při výběru přikrývek a polštářů můžete orientovat i hřejivostí. Obecně se lůžkoviny rozdělují na celoroční, letní nebo zimní. Na trhu najdete i duo provedení, která jsou spojením dvou přikrývek různých gramáží – buď je používáte obě najednou jako hřejivou zimní přikrývku, nebo používáte jen jednu z nich jako lehkou alternativu v teplejších měsících.

Nezapomeňte na správnou péči

Pravidelná a správná péče zajistí, že lůžkovina vydrží dlouhá léta. Způsob údržby se odvíjí od konkrétního výrobku, proto se držte návodů přiložených k výrobku a symbolů nacházejících se na štítcích. Zpravidla platí, že běžné přikrývky a polštáře byste měli prát při nižších teplotách. Provedení vhodné pro alergiky jsou zas přesným opakem. Musí se prát při vyšších teplotách, aby se vyhubili případní roztoči a další mikroorganismy. Některé polštáře zase mají snímatelný prací potah, což znamená, že není potřeba prát celý polštář, případně to umožňuje udržovat polštář čistý v případě, že se kvůli výplni prát nesmí.

Při praní používejte méně pracího prostředku. Přebytečný prášek nebo gel se zachycuje ve vláknech a lůžkoviny ztrácejí své charakteristické vlastnosti. Po skončení pracího cyklu nechte polštáře a přikrývky dobře proschnout, nejlépe venku nebo na sušícím stojanu. Pokud to výrobce dovoluje, můžete použít i sušičku.

Když jsou lůžkoviny suché, oblečte je do ložního prádla, které je nejen ochrání před zničením a znečištěním, ale také poskytne stylový design. Postel bude díky ní působit moderně a nadčasově.

Matracové chrániče pro vyšší komfort

Spolu s polštáři a přikrývkami si můžete pořídit také matracové chrániče. Jejich úkolem je chránit matraci před opotřebováním a znečištěním. Chrániče mají dobré absorpční a termoregulační vlastnosti, zachycují pot a zabraňují vzniku plísní a bakterií v matracích. Mnohé matracové chrániče zabraňují také průniku tekutin do matrace, případně nabízejí další výhody, jako například ochranu před elektrosmogem, který je zodpovědný za svalové napětí, poruchy spánku nebo stres. Chrániče se snadno udržují – v případě potřeby je snadno sundáte a vyperete. Při jejich výběru je třeba zohlednit zejména velikost a výšku matrace, na které budou nataženy.

Čtěte také

Ukázat další články

Populární truhlice – naházet, zavřít a je uklizeno

Kdo by si nepamatoval starodávné truhlice, které na půdě mívali naši prarodiče? Myslíte si, že jim už odzvonilo? Právě naopak. Truhly se znovu těší velké popularitě,…

Komoda do ložnice. Jak vyberete tu pravou?

Potřebujete v ložnici úložný prostor, který nezabere moc plochy? Vsaďte na komodu. Je k dostání v nejrůznějších rozměrech a vždy vám poskytne dostatek místa na věci,…