Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Pružinové matrace – klasika v moderním pojetí

Pružinové matrace – klasika v moderním pojetí

02. 12. 2020, SCONTO Nábytek
Pokud se vám s pružinovými matracemi spojuje představa nepříjemného vrzání, možná vás vyvedeme z omylu. Dnešní moderní matrace jsou totiž mnohem sofistikovanější, přestože obsahují staré známé pružiny. Co je charakteristické pro pružinové matrace a jaké typy rozeznáváme?
Výhody pružinových matrací oceňují hlavně lidé s vyšší hmotností. Jsou totiž velmi pevné, trvanlivé, a přitom snesou opravdu velkou zátěž, aniž by se rychle zdeformovaly (hlavně pružinové matrace vyztužené kokosovou deskou). Díky pružinám, mezi kterými lépe cirkuluje vzduch, mají také dobrou prodyšnost. Pokud tedy trpíte nadváhou a často se během spánku potíte, případně jste alergik vyžadující dobře větranou matraci, pružinový model vám prokáže dobrou službu. Kromě toho pružinové matrace ze své podstaty umožňují lehčí změnu polohy těla během spánku. Při výběru pružinové matrace je také dobré předem zjistit, zda má snímatelný potah, případně si takový pořídit. Takto si značně usnadníte její údržbu, jelikož patří mezi těžší modely, s kterými se nemanipuluje zrovna jednoduše.

Podklad je důležitý

Při koupi pružinové matrace je třeba dbát (stejně jako u jiných druhů matrací) na výběr správného podkladu, resp. roštu. Většina pružinových matrací není například vhodná pro polohovatelné rošty. Optimálním řešením jsou pevné laťkové rošty, případně lamelové postelové rošty, které mají vyšší hustotu lamel a dokážou tak vytvořit ideální oporu i pro těžkou pružinovou matraci. Díky pevnosti a prodyšnosti můžete pružinové matrace položit – na rozdíl od pěnových matrací – i na pevnou desku.
Laťkový rošt Sogno Masiv
Lamelový rošt La Vida

Věděli jste, že...?

Říká se, že předchůdci dnešních pružinových matrací vznikli už v 18. století a využívali podobné pružiny jako koňské vozy, přičemž je zpevňovaly lana a popruhy. První patent postelové konstrukce s vinutými pružinami byl oficiálně zapsán v roce 1865. Na počátku 20. století se objevily i první taštičkové modely, které měly jednotlivé pružiny uzavřené v kapsách.

Typy pružinových matrací

V současnosti se pružinové matrace dělí na dvě základní skupiny – bonellové a taštičkové, známe však ještě i matrace s takzvanými pěnovými pružinami. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Bonellové matrace

Kostru bonellových matrací je možné si představit jako pružiny ve tvaru přesýpacích hodin, které jsou vzájemně pevně provázány tenkými ocelovými dráty. Pokud se tedy pohne jedna pružina, vyvolá tím i pohyb okolních pružin. Bonellové matrace jsou poměrně prodyšné a vhodné i pro alergiky, oproti jiným typům matrací jsou však zároveň tvrdší. Jejich hlavní výhodou je vysoká nosnost, díky které jsou ideální oporou pro lidi s větší hmotností. Nevýhodou je absence zón, jelikož bonellové pružiny jsou navzájem propojené. Kvalitní bonellové matrace zároveň patří mezi nejodolnější, protože jejich tvar se jen tak snadno nezdeformuje ani při dlouhodobém používání.

Pružinová matrace Bonellia

Taštičkové matrace

Jak již název napovídá, taštičkové matrace mají jednotlivé pružiny umístěné v separátních textilních „kapsách“ (taštičkách), takže se vzájemně vůbec nedotýkají a nevydávají ani vrzavý zvuk. Levnější varianty taštičkových matrací mají kapsy rozložené klasickým způsobem – jedna vedle druhé. Náročnější modely je mají uložené ve formě včelích plástů, uživateli tak poskytují lepší komfort během spánku i pevnější oporu těla. Taštičky se starají o to, že pohyb pružin ovlivňuje jen ta část těla, kterou jsou bezprostředně zatíženy.

I proto se vyznačují mnohem lepší bodovou elasticitou (taštičková pružina reaguje jen tam, kde je to potřebné) než bonellové matrace, a ze stejného důvodu jsou pro uživatele ergonomičtější. Díky ortopedickým vlastnostem je možné taštičkové matrace považovat za zdravotní matrace. Podobně jako bonellové modely jsou vhodné i pro lidi s větší hmotností. V porovnání s nimi jsou však zároveň dražší.

Taštičková matrace Muriel

Kolik pružin?

Celkovou pružnost a komfort taštičkové matrace ovlivňuje hustota a počet pružin, resp. taštiček. Čím větší množství pružin tělo matrace obsahuje, tím lépe. Pokud se budete při výběru matrace dívat na množství taštiček, je třeba být obezřetný. Někteří výrobci uvádějí počet taštiček na metr čtvereční, jiní zas celkový počet taštiček v matraci.
Současné taštičkové matrace se dokonce skládají z několika vrstev, nejen ze samotných pružin, přičemž taštičky tvoří nosnou část – jádro matrace. Její povrch bývá tvořen prodyšnou elastickou pěnou s masážními prvky a ochranným potahem z kvalitního materiálu. Cílem výrobců je dosáhnout tak co nejlepších ortopedických vlastností produktů. Pružiny mohou být také rozděleny do různých zón tuhosti, což ještě více zvyšuje celkovou ergonomii těla během spánku.
Matrace Pocketta
Matrace Ambra

Matrace s pěnovými pružinami

Představují kombinaci pružinové a pěnové matrace. Samotné pružiny vyrobené ze speciální PUR pěny a uložené ve formě pěnových taštiček v sobě spojují pevnost a prodyšnost klasické pružinové konstrukce s bodovou elasticitou a flexibilitou pěnových matrací. Dobře se tak přizpůsobují křivkám těla. Díky svému složení zároveň dobře odvádějí vlhkost.

Matrace Imperia

I o pružinovou matraci je potřeba pečovat

Kvalitní pružinová matrace vám dokáže posloužit v průměru i 10 let, pomoct mu však můžete i pravidelnou péčí. Jak jsme zmínili v úvodu, nejlépe uděláte, když si na pružinovou matraci pořídíte snímatelný potah, resp. chránič matrace, čímž její životnost značně prodloužíte. Potah je třeba prát alespoň na teplotu 60 °C, abyste zlikvidovali veškeré roztoče, zárodky plísní a mikroorganismů, které se v něm mohly usadit. Když matraci zbavíte potahu, měli byste ho rovnou vysát, ideálně vysavačem s HEPA filtrem. A ačkoliv pružinové matrace patří mezi ty nejtrvanlivější, měli byste je pravidelně otáčet, abyste minimalizovali riziko vzniku proležených míst.

Tip pro vás: Pružiny i v boxspringových postelích

Tento typ postelí patří k nejluxusnějším a nejdražším kouskům, jaké si ve své ložnici můžete dopřát. Mnohé jsou charakteristické tím, že obsahují hned několik typů matrací, včetně pružinových. Spodní vrstvu obvykle tvoří nejpevnější bonellové matrace, zatímco jádro jakožto hlavní nosná část sestává většinou z taštičkové matrace. Nejvrchnější vrstvu tvoří krycí pěnová matrace, která zajišťuje dokonalý komfort.
Boxspringová postel Fendy
Boxspringová postel Diori

 

Čtěte také

Ukázat další články

Znáte nejnovější trendy v interiérovém osvětlení?

Svítidla v interiéru jsou nejen funkčním prvkem, ale svými tvary, velikostí a barvou se podílejí také na celkovém vzhledu místnosti a pomáhají vytvořit celkovou atmo…

Žlutá sedačka interiér prozáří. Proč se tato barva hodí do obývacího pokoje?

Žlutá barva většinou není první odstín, pro který se rozhodujeme při výběru sedačky. A je to škoda. Dokáže totiž obývací pokoj prosvětlit a rozzářit. Pokud právě uva…