Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Působivý skandinávský styl

Působivý skandinávský styl

12. 07. 2023, SCONTO Nábytek
Skandinávský nebo také severský styl bydlení je fenomén posledních let a patří mezi nejoblíbenější právě v interiérovém designu. Jeho výhodou je cenová dostupnost a poměrně velká variabilita doplňků. Jak dosáhnout harmonie barev a materiálů na severský způsob?
Skandinávský design vznikl ve 30. letech 20. století napříč pěti severskými zeměmi – Dánskem, Finskem, Islandem, Norskem a Švédskem. Jeho název pochází z designové přehlídky se stejnojmenným názvem, která byla v roce 1947 prezentována na výstavě Triennale di Milano. Nábytek, sklo a doplňky, které se na ní objevily, vyvolaly doslova senzaci. Díky svému úspěchu se výstava jako roadshow přesunula v letech 1954 až 1957 do USA a Kanady. Ukazovala díla severských designérů a jednoduchý způsob života, který byl v protikladu s opulentností tehdejší Evropy.

Funkčnost a čistota skandinávského stylu bydlení

Minimalistická filozofie severského stylu zdůraznila čisté linie, funkčnost a jednoduché návrhy, které byly inspirovány přírodou a klimatem, aby vytvořily severský design. Kvalitní a udržitelné produkty byly nejen cenově dostupné, ale navíc krásné. Hlavním úkolem skandinávského designu bylo zlepšit každodenní život. Drsné severské klima, dlouhé a kruté zimy a málo denního světla způsobovaly, že lidé více pobývali v interiérech. Proto bylo nezbytné, aby se v nich cítili příjemně a útulně. Většina z nich žila v malých domech, takže potřeba vzdušnosti a interiéru plného světla je pochopitelná.

Na vlně hygge

Zlatá éra skandinávského designu se datuje od 30. do 70. let minulého století. Mnoho významných návrhářů mělo obrovský vliv na filozofii designu a styl. Jejich inovativní návrhy se zapsaly do historie, jejich jména zase zmiňuje každá kniha o severském designu. A kdo by neznal skandinávské velikány, jako byli Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Verner Panton, Hans J. Wegner, Poul Henningsen či Maija Isola. V 80. letech popularita tohoto stylu mírně poklesla, ale v dalším desetiletí zase prudce stoupla. I Češi si oblíbili harmonii barev a materiálů, které severský design nabízí. Jeho popularitu ještě více podpořila „hygge mánie“, která nám ukazuje umění dobrého života v pohodlí domova.

Od švédského minimalismu po finské černobílé kontrasty

Ve skandinávských interiérech je cítit silný vztah mezi prvky designu a přírodou. Jejich základem je vzdušnost prostoru, dostatek světla, neutrální barevná paleta, jednota s přírodou, ale také hravost a bezstarostnost. Světlé a jasné barvy nepůsobí studeně díky teplému odstínu dřeva. Povoleny jsou také geometrické vzory a chybět nesmí živé rostliny. K typickým zástupcům patří například sansevieria (tchýnin jazyk), monstera, fíkus, dracéna a aloe vera. Skutečný severský domov je směsí různých stylů severských zemí – má minimalistický švédský otisk, přináší romantický půvab dánského designu a nezapomíná na hru černobílých kontrastů, typickou pro finské domovy. Výsledkem je prostředí, které kombinuje estetiku, pohodlí a praktičnost. Jedním ze znaků skandinávského designu je také respektování životního prostředí a používání recyklovaných surovin.
Zapamatujte si

Ve skandinávském stylu bydlení má každá věc svoji funkci a místo. Důležitá je vzdušnost prostoru, proto se v interiéru nehromadí zbytečnosti a cení se účelová střídmost.

 

7 kroků k vytvoření perfektního skandinávského interiéru

1. Vyberte si barevné schéma

Severský styl na rozdíl od jiných nemíchá mnoho barev. Klíčem k minimalismu skandinávských interiérů je bílá. K ní se jako akcent přidává ještě jedna další barva, například šedá, černá nebo hnědá. Moderní skandinávský styl se nevyhýbá ani pastelovým odstínům, pudrově růžové, hořčičné či tmavě zelené na doplňcích, například polštářích.

2. Vytvořte vhodný základ

Interiér zařízený v severském stylu má dlouhou životnost díky svému neutrálnímu základu. Jeho neodmyslitelnou součástí je struktura dřeva na podlaze a nábytku převážně bledých odstínů, jako jsou bříza, jasan, javor či bělený dub.

3. Zaměřte se na světlo

Během zimních měsíců je světlo ve Skandinávii vzácné, sedm hodin jeho denního trvání na dobré náladě moc nepřidá. I proto jsou pro skandinávské interiéry typické různé druhy osvětlení (od slabých teplých až po jasně zářivé zdroje světla), které mají za úkol prosvětlit pochmurné dny. Stylově se neomezujte, klidně použijte jednobarevná moderní svítidla, i ta v industriálním duchu. Doplňte je svíčkami s příjemnými vůněmi.

4. Dekorace stěn nesmí chybět

Dekorace tvoří domov. Skandinávský interiér neuznává holé stěny – neobejdete se bez plakátů, grafik, černobílých skic a uměleckých děl. Monochromatické ladění (v různých tónech jedné barvy) dodá prostoru sofistikovanost a eleganci.
 5. Zapojte i rustikální prvky

Severský design má mnoho podob, od rustikálního dřevěného nábytku až po elegantní linie ve stylu mid-century. Rustikální prvky (ovšem ne příliš starožitné), například zděděné židle, dodají místnosti charakter. Zároveň splňují ideu trvalé udržitelnosti.
 
6. Koberce se postarají o útulnost

Ve skandinávském interiéru najdete dřevěné podlahy ve všech pokojích kromě koupelny. Koberce na celé ploše pokoje se v severských zemích nikdy neujaly. Místo nich zvolte raději pěkné kusové koberce a běhouny, které budou odpovídat barevnému schématu vašeho domova.
 
7. Vyzkoušejte vrstvení

Jelikož tento styl pochází ze zemí s chladným klimatem, není překvapující, že významnou část dekorací tvoří textilie. Aby váš interiér působil skandinávským dojmem, mějte v obývacím pokoji vždy dostatek polštářů a přikrývek. Navodí dojem tepla a přidají prostoru další vrstvu textury. Ovčí kůže, vlna či měkká bavlna jsou v interiéru vítané materiály.

Čtěte také

Ukázat další články

Mám boty. Hodně bot... Kam s nimi?

Botníky jsou nedílnou součástí předsíní. Bez nich by ve vstupních prostorách vznikl doslova chaos, protože obuv už není jen o nutnosti a pohodlnosti, ale je také sou…

Inspirujte se: 7 designů kuchyně

Kuchyně je doslova mikrosvět, který by měl být uspořádán podle vašich představ a jehož návrh i zařizování vyžadují svůj čas. Interiérový styl, který v kuchyni prefer…