Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Působivý skandinávský styl

Působivý skandinávský styl

26. 04. 2020, SCONTO Nábytek
Skandinávský nebo také severský styl bydlení je fenoménem posledních let a patří mezi nejoblíbenější v interiérovém designu. Jeho výhodou je cenová dostupnost a poměrně rozsáhlá variabilita doplňků. Jak dosáhnout harmonie barev a materiálů na severský způsob?
Skandinávský design vznikl v 30. letech 20. století napříč pěti severskými zeměmi – Dánskem, Finskem, Islandem, Norskem a Švédskem. Jeho název pochází z designové přehlídky se stejnojmenným názvem, která byla v roce 1947 prezentována na výstavě Triennale di Milano. Nábytek, sklo a doplňky, které se na ní objevily, vyvolaly doslova senzaci. Díky svému úspěchu se výstava v letech 1954 až 1957 přesunula jako roadshow do Spojených států a Kanady. Ukazovala díla severských designérů a jednoduchý způsob života, jenž byl v protikladu s opulentností tehdejší Evropy.
 

FUNKČNOST A ČISTOTA SKANDINÁVSKÉHO BYDLENÍ

Minimalistická filozofie severského stylu zdůraznila čisté linie, funkčnost a jednoduché návrhy, které byly inspirované přírodou a klimatem, aby vytvořily severský design. Kvalitní a udržitelné produkty byly nejen cenově dostupné, ale navíc i krásné. Hlavním úkolem skandinávského designu bylo zlepšit každodenní život. Drsné severské klima, dlouhé kruté zimy a málo denního světla způsobovaly, že se lidé více zdržovali v interiérech. Bylo tedy nezbytné, aby se v nich cítili příjemně a útulně. Většina z nich žila v malých domech, takže potřeba vzdušnosti a interiéru plného světla je pochopitelná.
Působivý skandinávský styl

NA VLNĚ HYGGE

Zlatá éra skandinávského designu se datuje od 30. do 70. let minulého století. Řada významných návrhářů měla obrovský vliv na filozofii designu a styl. Jejich inovativní návrhy se zapsaly do historie, jejich jména zase zmiňuje každá kniha o severském designu. Vždyť kdo by neznal skandinávské velikány, jako byli Alvar Aalto, Arne Jacobsen, Verner Panton, Hans J. Wegner, Poul Henningsen nebo Maija Isola. V 80. letech popularita tohoto stylu mírně poklesla, v dalším desetiletí ovšem zase prudce stoupla. A tak je tomu dodnes. I u nás se oblibě těší harmonie barev a materiálů, které severský design nabízí. Jeho popularitu ještě více podpořila „hygge mánie“, která nám ukazuje umění dobrého života v pohodlí domova.
 

OD ŠVÉDSKÉHO MINIMALISMU PO FINSKÉ ČERNOBÍLÉ KONTRASTY

Ve skandinávských interiérech je cítit silný vztah mezi prvky designu a přírodou. Jejich základem je vzdušnost prostoru, dostatek světla, neutrální barevná paleta, jednota s přírodou, ale také hravost a bezstarostnost. Světlé a jasné barvy nepůsobí studeně díky teplému odstínu dřeva. Povolené jsou také geometrické vzory a chybět nesmí živé květiny. Skutečný severský domov je směsicí různých stylů severských zemí – má minimalistický švédský otisk, přináší romantický půvab dánského designu a nezapomíná na hru černobílých kontrastů, typickou pro finské domovy. Výsledkem je prostředí, které kombinuje estetiku, pohodlí a praktičnost. Jedním ze znaků skandinávského designu je i respektování životního prostředí a používání recyklovaných materiálů.
Působivý skandinávský styl

JAK VYTVOŘIT PERFEKTNÍ SKANDINÁVSKÝ INTERIÉR V 7 KROCÍCH?

1. Vyberte si barevné schéma

Na rozdíl od jiných stylů ten severský nemíchá mnoho barev. Klíčem k minimalismu skandinávských interiérů je bílá. K ní se jako akcent přidává ještě jedna další barva, například šedá, černá nebo hnědá. Moderní skandinávský styl se nevyhýbá ani pastelovým odstínům, pudrově růžové, hořčicové či tmavozelené na doplňcích, například polštářích.

2. Vytvořte vhodný základ

Interiér zařízený v severském stylu má dlouhou životnost díky svému neutrálnímu základu. Jeho neodmyslitelnou součástí je struktura dřeva na podlaze a nábytku v převážně bledých odstínech, jako například  bříza, jasan, javor či bělený dub.

3. Zaměřte se na světlo

Během zimních měsíců je světlo ve Skandinávii vzácné, sedm hodin jeho denního trvání na dobré náladě příliš nepřidá. I proto jsou pro skandinávské interiéry typické různé druhy osvětlení, jež mají za úkol prosvětlit pochmurné dny. Stylově se neomezujte, klidně použijte jednobarevná moderní svítidla, i ty v industriálním duchu. Doplňte je svíčkami s příjemnými vůněmi.

4. Dekorace zdí nesmějí chybět

Dekorace tvoří domov. Skandinávský interiér neuznává holé zdi – neobejdete se bez plakátů, grafik, černobílých skic a uměleckých děl. Monochromatické ladění (v různých tónech jedné barvy) dodá prostoru sofistikovanost a eleganci.

5. Zapojte rovněž rustikální prvky

Severský design má mnoho podob, od rustikálního dřevěného nábytku po elegantní linie ve stylu mid-century. Rustikální prvky (ne však příliš starožitné), například zděděné židle, dodají místnosti charakter. Zároveň splňují ideu udržitelnosti.

6. Koberce se postarají o útulnost

Ve skandinávském interiéru najdete dřevěné podlahy ve všech pokojích kromě koupelny. Koberce po celé ploše pokoje se v severských zemích nikdy neujaly. Zvolte místo nich raději hezké kusové koberce a běhouny, které budou odpovídat barevnému schématu vašeho domova. 

7. Vyzkoušejte vrstvení

Jelikož tento styl pochází ze zemí s chladným klimatem, není překvapující, že významnou část dekorací tvoří textilie. Aby váš interiér působil skandinávským dojmem, mějte v obývacím pokoji vždy dostatek polštářů a přikrývek. Navodí pocit tepla a přidají prostoru další vrstvu textury. Ovčí kůže, vlna nebo měkká bavlna jsou v interiéru vítanými materiály.

Působivý skandinávský styl
Působivý skandinávský styl
Působivý skandinávský styl
Působivý skandinávský styl
Působivý skandinávský styl
Působivý skandinávský styl
Působivý skandinávský styl

Čtěte také

Ukázat další články

Výbava každé kuchyně: Hrnce a pánve

Hrnce a pánve jsou základní nádobí do kuchyně, bez nichž si teplé jídlo v podstatě neuvaříme – nepočítáme-li tedy instantní polévky, které stačí zalít horkou vodou. …

Pro příjemný spánek: přikrývky, polštáře a matracové chrániče

Spánek je důležitý pro regeneraci těla a zdraví organismu. Na jeho kvalitu má vliv řada faktorů, včetně světla, tepla nebo samotného vybavení postele. Jak si vybrat …