Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Hygge styl má tři P – poklid, pohodlí, potěšení

Hygge styl má tři P – poklid, pohodlí, potěšení

23. 02. 2021, SCONTO Nábytek
I když hygge není v pravém slova smyslu samostatným interiérovým stylem, za poslední roky je to tolik zmiňovaný pojem, že si určitě zaslouží pozornost. Hygge se stal novodobou životní filozofií a fenoménem, s kterým se snadno ztotožní téměř každý z nás. Jak může interiér přispět ke hledání štěstí?
Hygge (čti hügä) v překladu z dánštiny znamená pocit útulnosti, do angličtiny se často překládá jako cosiness. Úzce souvisí s pocitem tepla, uvolnění a relaxu. Dánský způsob, jak se vyrovnat se studenou zimou a tmou, neplatí jen pro zimní měsíce, protože místní ním žijí prakticky po celý rok. Učí nás užívat si život a chvíle klidu, hledat štěstí v maličkostech a vyzdvihuje příjemné pocity i komfort, které interiér v lidech vzbuzuje.
 
I díky zemi svého původu je hygge styl úzce spjat se skandinávským designem. Severské inspirace najdeme v rámci zařízení interiéru i doplňků. Podle výzkumu, který proběhl v Dánsku, až 78 % obyvatel potvrdilo, že nejlepším místem na realizování hygge je právě interiér. Domov je v Dánsku ústředním dějištěm společenského života. Někomu v něm příjemné chvíle navodí posezení v ušáku u krbu, někomu dekorace připomínající les, horká koupel se svíčkami nebo i večeře s přáteli. Něco pravdy na tom asi bude, jelikož Dánové se podle World Happiness Report pravidelně umisťují v žebříčku nejšťastnějších národů na prvním místě.

Interiér ve stylu hygge

Pokud bychom chtěli přesně definovat interiér ve stylu hygge, asi bychom nenašli jasná pravidla, která ho charakterizují, spíše jen doporučení. Interiér má podle nich mít atmosféru, přinášet zážitek a zároveň být jednoduchý, hřejivý a v souladu s přírodou. Lze toho dosáhnout použitím neutrální barevné palety, přírodních materiálů, textur a vrstvení, ale i relaxační hudbou jako zvukovou kulisou. Jedno pravidlo je však jasně dané – k hygge interiéru patří tlumené a dekorační osvětlení v podobě vonných svíček, světelných řetězů, luceren a jiného doplňkového osvětlení. Světlo upozorní na prostor, v kterém se něco odehrává a zároveň uvede do pozadí část interiéru, která momentálně není důležitá. Zároveň je jakýmsi symbolem, že přišel čas na relax. Podle vědců automaticky cítíme, jaké světlo nám v dané situaci dělá dobře. A soukromé chvilky se spojují právě s tlumeným a dekoračním osvětlením.

Pro zajímavost
Na rozdíl od jiných zemí, kde se lidé setkávají především v restauracích, kavárnách a barech, Dánové upřednostňují hjemmehygge, v překladu domácí hygge.

Teplo zvenku i zevnitř

Pro zmírnění pocitu chladu v zimě není nic lepšího než teplý nápoj. Podle filozofie hygge byste si měli najít chvíli oddychu na oblíbený nápoj, ať už to bude teplý čaj, káva, nebo horká čokoláda, kterou si vychutnáte u praskajícího ohně v krbu. Vysvětlení, proč se s hygge spojují i teplé deky nebo horká koupel, přinášejí psychologové – fyzikální teplo je obvykle asociováno s vnitřním teplem a hřejivým pocitem, spojovaným se sociální blízkostí. Ve zkratce můžeme říci, že lidé obklopení teplými objekty pociťují vyšší míru sociální blízkosti. Experiment dokonce ukázal, že snížení teploty v místnosti zvyšuje pocit osamělosti. Volně pohozené deky v obýváku nebo interiér, který není urovnaný do posledního milimetru, není pro dánskou filozofii hygge problémem, spíše naopak. Vítané jsou asymetrie a pocit domácí pohody.

Pro zajímavost
Dánové nemají v oblibě vonné svíčky, ale spíše produkty na přírodní bázi. Jejich roční spotřeba vosku na osobu je až šest kilo.

Sdílené štěstí

Označit hygge za recept na štěstí by bylo asi trochu zavádějící, protože štěstí  a spokojenost musí najít každý ve svém vnitru. Pointou této filozofie je vědomá pauza a vnímání krásy přítomného okamžiku a štěstí kolem nás. Každý by si měl v interiéru najít svůj hyggekrog – útulný koutek a místo, kde mu bude dobře. A záleží jen na vás, zda tam budete posedávat v křesle s knihou, pít teplý nápoj zachumlaní v dece s teplými ponožkami na nohách, věnovat se určitým pracem, nebo rozhovoru s blízkými.

Podle Dánů má hygge i množství dalších významů, kromě pohody znamená i aktivní přístup a atmosféru, o kterou se podělíte s ostatními. Ať už v domácnosti, s přáteli a známými, nebo v pracovním kolektivu. O hygge se v Dánsku snaží všichni a je jejich společným cílem.

Infografika: Hygge styl bydlení ve zkratce


Čtěte také

Ukázat další články

Kupujeme pro miminka: dětská postýlka a přebalovací pult

Čekáte přírůstek do rodiny a chcete své ratolesti připravit útulný a zároveň funkční dětský pokojíček? K jedněm z nejdůležitějších věcí, které jsou součástí výbavy d…

Tipy na zařízení obýváku, pokud rádi měníte atmosféru v místnosti

I vy patříte k lidem, kteří milují změny? Ani vás na dlouho neuspokojí aktuální vzhled obývacího pokoje a po krátké době už přemýšlíte, co upravit? Působivý redesign…