Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Publikováno: 05. 05. 2020
Je vám sympatická představa prostoru, ve kterém nemusíte nic schovávat a který je symbolem kreativity? Ve kterém obnažené konstrukce a technologické prvky podtrhnou drsný a napohled chladný charakter interiéru? Jestli jste odpověděli ano, je pro vás industriální styl bydlení jako stvořený.
Psala se 60. léta minulého století, když začali umělci zabydlovat opuštěné skladové a tovární prostory v okrajových částech New Yorku. Vyhovovalo jim totiž nízké nebo nulové nájemné v prostorech po zkrachovalých firmách, které do té doby sloužily průmyslové výrobě. Po netradičním bydlení v průmyslovém duchu později zatoužili i obyvatelé jiných metropolí a loftové bydlení se stalo módním trendem. Rozrůstání měst zároveň způsobilo, že se továrny již nenacházely v okrajových čtvrtích. Potřeba revitalizace těchto objektů vytvořila prostor pro seberealizaci především lidí z umělecké branže a mladých, kteří takto řešili svoji bytovou otázku.

Staré prostory jsou výzvou především pro lidi s fantazií a chutí se seberealizovat.
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?

Věděli jste, že..

Loftové bydlení pomohl zpopularizovat také Andy Warhol. V roce 1963 našel svůj domov v bývalém masokombinátu na Manhattanu, kde nájemné představovalo přibližně 100 dolarů ročně. Bylo tedy určené pro chudší lidi. Svůj ateliér nazval „Factory“ a stalo se z něj doslova kultovní místo, které navštěvovali Bob Dylan, Mick Jagger, Salvador Dalí a mnozí další.

 

CO CHARAKTERIZUJE INDUSTRIÁLNÍ STYL?

Pro loftové prostory je typická otevřená dispozice, téměř bez příček, která vychází z původní funkce prostoru, a vysoká světlá výška (klidně i šest metrů). Interiér tedy není členěný a jeho jednotlivé funkční zóny se prolínají.
Program BONANZA

Jednou z velkých výhod loftového bydlení je vzdušnost a dokonalé prosvětlení prostřednictvím nadrozměrných oken či světlíků. Prostor vymezují přiznané původní stavební konstrukce, technologické prvky a neopracované povrchy stěn, stropů a podlah, které bychom v jiných obytných prostorech jen těžko hledali. Základem interiéru v industriálním stylu je režné zdivo, surový beton, neopracované stavební dřevo, kov, obnažené nosné trámy, neuhlazené betonové sloupy a přiznané technické detaily. Na podlaze bychom našli surový beton nebo epoxidovou stěrku.

LOFTOVÝ INTERIÉR DNES

Pokud se vám líbí interiér v průmyslovém stylu, sáhněte po neutrálních tónech, tradičních barvách kovu, pohledovém betonu, přiznané cihle a masivním dřevě. Schovávat nemusíte klimatizační potrubí či elektroinstalaci a hlavu si nemusíte lámat ani nad tím, jak skrýt vývod digestoře.

Do tohoto stylu skvěle zapadne nábytek s kovovými prvky, regály na stěnách, kovové lampy, rezivějící ocel (Corten), velkoformátové dlažby, kůže a pohovky atypických tvarů. A protože původní lofty dotvářeli umělci svými originálními díly, do industriálního stylu patří také netradiční obrazy a kovové sochy. Možná i proto se industriální styl bydlení dodnes pojí s kreativními osobnostmi, kterým takový velkorysý prostor umožní invenci a dostatečný rozlet.
Konferenční stolek SPRING II

5 TIPŮ PRO DOKONALÝ INTERIÉR V PRŮMYSLOVÉM STYLU

1. Prostor ponechte funkční a čistý – bez množství nábytku a zbytečných dekorací. Svými strohými liniemi inklinuje industriální styl spíše k minimalismu.

2. Volte neopracované materiály – na někoho můžou působit až chladným dojmem, ale všichni víme, že tento styl není určený pro každého.

3. Dejte šanci starým nevyužívaným prvkům – recyklované a zrepasované vintage prvky dodají prostoru charakter, například ze starého plechového sudu vyčarujete originální stolek.

4. Neschovávajte to, co je pro jiné neatraktivní – neodmyslitelnou dekorací loftu je vzduchotechnické a vodovodní potrubí, ukažte ho světu v novém světle.

5. Povolte uzdu fantazii – nebojte se experimentovat, loftové bydlení je symbolem svobody a kreativity.

Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Publikováno: 05. 05. 2020
Autor článku: SCONTO Nábytek

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Co s pokojem, když se z dítěte stane teenager?

Zařídili jste krásný pokojíček pro vaši princezničku nebo malého rošťáka, ale dnes už vašeho potomka jaksi neoslovuje? Když se z dítěte stane teenager, objeví se ind…
Číst dál
Toppery – kdy se vám hodí?

Toppery – kdy se vám hodí?

Pokud jste si koupili novou matraci, určitě vám leželo na srdci nejen to, aby byla pohodlná, ale také trvanlivá. Možná netušíte, že komfort během spánku a životnost …
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací