Pro veřejnost jsou naše prodejny otevřené pro nákup domácích potřeb a pro výdej zboží, firmy a živnostníci mohou nakupovat bez omezení. Více informací zde. 

Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?

Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Je vám sympatická představa prostoru, ve kterém nemusíte nic schovávat a který je symbolem kreativity? Ve kterém obnažené konstrukce a technologické prvky podtrhnou drsný a napohled chladný charakter interiéru? Jestli jste odpověděli ano, je pro vás industriální styl bydlení jako stvořený.
Psala se 60. léta minulého století, když začali umělci zabydlovat opuštěné skladové a tovární prostory v okrajových částech New Yorku. Vyhovovalo jim totiž nízké nebo nulové nájemné v prostorech po zkrachovalých firmách, které do té doby sloužily průmyslové výrobě. Po netradičním bydlení v průmyslovém duchu později zatoužili i obyvatelé jiných metropolí a loftové bydlení se stalo módním trendem. Rozrůstání měst zároveň způsobilo, že se továrny již nenacházely v okrajových čtvrtích. Potřeba revitalizace těchto objektů vytvořila prostor pro seberealizaci především lidí z umělecké branže a mladých, kteří takto řešili svoji bytovou otázku.

Staré prostory jsou výzvou především pro lidi s fantazií a chutí se seberealizovat.
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?

Věděli jste, že..

Loftové bydlení pomohl zpopularizovat také Andy Warhol. V roce 1963 našel svůj domov v bývalém masokombinátu na Manhattanu, kde nájemné představovalo přibližně 100 dolarů ročně. Bylo tedy určené pro chudší lidi. Svůj ateliér nazval „Factory“ a stalo se z něj doslova kultovní místo, které navštěvovali Bob Dylan, Mick Jagger, Salvador Dalí a mnozí další.

 

CO CHARAKTERIZUJE INDUSTRIÁLNÍ STYL?

Pro loftové prostory je typická otevřená dispozice, téměř bez příček, která vychází z původní funkce prostoru, a vysoká světlá výška (klidně i šest metrů). Interiér tedy není členěný a jeho jednotlivé funkční zóny se prolínají.
Program BONANZA

Jednou z velkých výhod loftového bydlení je vzdušnost a dokonalé prosvětlení prostřednictvím nadrozměrných oken či světlíků. Prostor vymezují přiznané původní stavební konstrukce, technologické prvky a neopracované povrchy stěn, stropů a podlah, které bychom v jiných obytných prostorech jen těžko hledali. Základem interiéru v industriálním stylu je režné zdivo, surový beton, neopracované stavební dřevo, kov, obnažené nosné trámy, neuhlazené betonové sloupy a přiznané technické detaily. Na podlaze bychom našli surový beton nebo epoxidovou stěrku.

LOFTOVÝ INTERIÉR DNES

Pokud se vám líbí interiér v průmyslovém stylu, sáhněte po neutrálních tónech, tradičních barvách kovu, pohledovém betonu, přiznané cihle a masivním dřevě. Schovávat nemusíte klimatizační potrubí či elektroinstalaci a hlavu si nemusíte lámat ani nad tím, jak skrýt vývod digestoře.

Do tohoto stylu skvěle zapadne nábytek s kovovými prvky, regály na stěnách, kovové lampy, rezivějící ocel (Corten), velkoformátové dlažby, kůže a pohovky atypických tvarů. A protože původní lofty dotvářeli umělci svými originálními díly, do industriálního stylu patří také netradiční obrazy a kovové sochy. Možná i proto se industriální styl bydlení dodnes pojí s kreativními osobnostmi, kterým takový velkorysý prostor umožní invenci a dostatečný rozlet.
Konferenční stolek SPRING II

5 TIPŮ PRO DOKONALÝ INTERIÉR V PRŮMYSLOVÉM STYLU

1. Prostor ponechte funkční a čistý – bez množství nábytku a zbytečných dekorací. Svými strohými liniemi inklinuje industriální styl spíše k minimalismu.

2. Volte neopracované materiály – na někoho můžou působit až chladným dojmem, ale všichni víme, že tento styl není určený pro každého.

3. Dejte šanci starým nevyužívaným prvkům – recyklované a zrepasované vintage prvky dodají prostoru charakter, například ze starého plechového sudu vyčarujete originální stolek.

4. Neschovávajte to, co je pro jiné neatraktivní – neodmyslitelnou dekorací loftu je vzduchotechnické a vodovodní potrubí, ukažte ho světu v novém světle.

5. Povolte uzdu fantazii – nebojte se experimentovat, loftové bydlení je symbolem svobody a kreativity.

Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?
Potrubí nepotrubí – okouzlil i vás průmyslový styl?

MAGAZÍN

Zařizujete, nebo jen zkrášlujete bydlení? Inspirace není nikdy dost. V našem magazínu najdete spoustu zajímavých tipů a praktických rad, jak vylepšit a zútulnit jakoukoliv část vašeho domova.
všechny články
Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Chyby, kterých se často dopouštíme při zařizování interiéru

Jsou to maličkosti, na které často zapomínáme nebo s nimi nepočítáme. V konečném důsledku vedou ke snížení komfortu bydlení nebo k nespokojenosti se zařízeným interi…
Číst dál
Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěna s dekorem dřeva – světlá, nebo tmavá?

Obývací stěny z masivu nebo s povrchovou úpravou imitující dřevo jsou dlouhodobě oblíbené. Na pohled totiž působí příjemně hřejivě, a některé kousky dokonce nikdy ne…
Číst dál
Cookies Tyto stránky používají cookies. Setrváním na stránkách s tímto souhlasíte. Více informací