Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Se psem pod jednou střechou

Se psem pod jednou střechou

12. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Domácí mazlíčci jsou pro mnohé lidi rovnocennými členy rodiny. Život s nimi, a navíc v interiéru, ale nemusí vypadat zrovna růžově. Co všechno byste měli vědět předtím, než se o svůj domov začnete dělit s pejskem?
Pes v bytě se dá snadno zvládnout, nejprve si však musíte dát odpověď na základní otázky:
Po jaké rase toužíte? Závisí na ní nejen péče, ale i celkový temperament psa – pokud si nejste jisti, že zvládnete energické hravé chlupáče, kteří dělají neplechu, zvolte raději klidnější nebo línější typy psů. V případě kříženců či „pouličních směsí“ je temperament věcí náhody, díky výcviku ale i takového pejska můžete naučit poslouchat.

Co všechno vašemu chlupatému příteli dovolíte? Někteří lidé pustí čtyřnohé mazlíčky i do postele, jiní majitelé striktně vymezí hranice. Pejsek vám v žádném případě nesmí přerůst přes hlavu.
 
Nakolik si ceníte svého designového nábytku? Smiřte se s myšlenkou, že pejsci, zejména štěňata, dají vašemu zařízení pořádně zabrat. Některým „nehodám“ samozřejmě dokážete zabránit, například pravidelným zastřihováním drápků.

Budete mít dostatek času na pejska? Chcete-li se vyhnout tomu, aby vám čtyřnohý miláček okusoval drahocenný masiv nebo dýhované povrchy, musíte se mu věnovat. Při pravidelných procházkách a hře se pejsek unaví, takže si následně raději dopřeje odpočinek než „průzkum“ nábytku a vybavení domácnosti.
 
Nedělá vám problém častěji uklízet? Nejde jen o odstraňování chlupů z čalounění, ale také o pravidelné mytí a česání vašeho chlupáče, častější umývání podlah a čištění povrchů.
 
Máte alergie nebo jste náchylní na infekce? Psi mohou být potenciálními přenašeči různých onemocnění, parazitů nebo plísňových infekcí. Abyste minimalizovali riziko, musíte se o svého pejska opravdu důkladně starat, dopřát mu dobrou životosprávu a pravidelně s ním chodit k veterináři.

Jaký nábytek vybrat?

V zásadě by mělo jít o vysoce odolné materiály, případně kousky, které se snadno opraví nebo nahradí. V případě sedaček je skvělou volbou mikrovlákno. Tento syntetický materiál se snadno čistí a odolá i různým škrábancům. Srst můžete jednoduše vysát speciálním nástavcem na vysavač nebo odstranit kartáčem na chlupy. Většiny skvrn se zbavíte pomocí teplé vody a čisticího prostředku. Vyhýbejte se však textiliím, které mají strukturu podobnou smyčkám, jako jsou samet či žinylka. Zcela byste se měli vzdát i hedvábí nebo semiše.
 
Domácí mazlíčci se nekamarádí ani se světlým nábytkem. Tmavší barvy nebo drobné míchané vzory jsou praktičtější, protože snadněji kamuflují skvrny. Pozor ale na to, jaké zbarvení srsti má váš mazlíček. Bílý pejsek a tmavé čalounění pohovky není velmi dobrá kombinace. Nejlépe uděláte, když opatříte sedací soupravy snímatelným potahem, který snadno svléknete a vyperete v pračce. V krajním případě můžete pejskovi na pohovce vymezit místo, které překryjete dekou.
Někdy váš nábytek před psími chlupy ochrání i obyčejná deka. Zdroj: Sconto/sedačka Paco
Věděli jste, že...?
V případě energických pejsků, ale i štěňátek si můžete pomoci speciální klecí, v které mohou trávit chvíle během vaší nepřítomnosti. Může se to zdát nelidské, pejska to ale může ochránit i před nebezpečnými kabely, čisticími prostředky nebo přežrání se, pokud se dostane k jídlu. Pobyt v kleci může pejsek vnímat jako bezpečné místo i na cestách, například v hotelích nebo na návštěvě v domě plném dětí.
Při výběru nového nábytku se snažte omezit kousky na nožičkách nebo s většími ozdobnými lištami, které psy mohou lákat k okusování. Pokud si neumíte představit byt bez koberců, upřednostněte nízký vlas. Kromě toho, že pejska nebudou svádět k malé nebo velké potřebě, protože na rozdíl od kožešin a chlupatých vlněných koberců nepřipomínají porosty v zahradě, se snadno čistí i vysávají. Koberce s vysokým vlasem mohou také zadržovat nepříjemné pachy.
Pokud máte doma pejska, vybírejte si raději nábytek na pevných základech bez nožiček. Zdroj: Sconto / obývací sestava Luci

Jak ochránit boty a vybavení domácnosti

Pokud pejsek nemá dostatek podnětů, logicky se bude zajímat o všechny věci, na které může v uzavřeném bytě natrefit. Terčem útoků se často stávají například pantofle, boty nebo elektrické kabely. Obuv proto nikdy nenechávejte volně uloženou na chodbě nebo u postele, ale odkládejte ji do botníku. Kabely zase pečlivě uložte tak, aby nelezly zpoza skříněk – pomoci si můžete i organizérem na kabely. K nehodě může dojít i při krmení. Misku se žrádlem a vodou vždy ukládejte na vhodnou podložku, abyste ochránili parkety.
Náš tip
Kupte pejskovi vhodné hračky, které může donekonečna natahovat a kousat. Zažene tak nudu, která ho nutí hledat jiné objekty na zkoumání.

Se psem na sedačce

Nejeden člověk si položí otázku, zda je správné dovolit čtyřnohému miláčkovi, aby si nárokoval místo na sedací soupravě, křesle či v posteli. Na jednu stranu je to příjemné, protože se s ním můžete mazlit i tehdy, když vy sami odpočíváte nebo sledujete televizi. Psi gauče milují i ​​proto, že v nich cítí pach svých majitelů. I z toho důvodu rádi polehávají na sedačce, zejména v době vaší nepřítomnosti. Má to ale i své stinné stránky, s kterými je třeba počítat, a to:
  • Pokud psovi dovolíte pobývat na sedačce, může se stát, že se na ní bude dožadovat svého místa i tehdy, když budete mít hosty, kterým to nemusí být příjemné.
  • Pokud je berete s sebou na návštěvu, mohou uvolněná pravidla považovat za obecně platná a bez okolků se natáhnou na pohovce vašich hostitelů.
  • Tento zvyk, který za jiných okolností nemáte problém tolerovat, můžete vnímat jinak, když se vaše rodina rozroste o děti a psík je bude „vytlačovat“ ze sedačky.
Proč to dělají?
Družnost mají psi vepsanou do své DNA. Jelikož kdysi žili v tlupách, instinktivně si vyhledávají společnost. Privilegium sezení na gauči jim napovídá, že jsou rovnocenní členové „tlupy“. U některých plemen to však může vést až k teritoriálnímu chování. Pokud se je pán snaží vyhnat ze sedačky, chrání svou pozici tak, že vrčí nebo přešlapují tlapkami.

Jak nastavit pravidla?

  • Při výchově pejska by měli být všichni členové domácnosti jednotní. Pokud se dohodnete, že nebude sedávat na pohovce, nikdo z ostatních příslušníků se s ním na sedačce nesmí tajně mazlit.
  • Přestože mu povolíte přístup na gauč nebo do postele, měl by mít svůj vlastní stálý pelíšek.
  • Pokud mu chcete zabránit, aby hledal místo na sedačce nebo v posteli, zkuste mu pelíšek umístit bezprostředně v blízkosti vašeho sezení či lůžka. Bude tak mít pocit, že je stále u vás.
  • Můžete vytvořit pravidla pro jednotlivé kousky nábytku – například postel bude zakázané teritorium, zatímco na pohovce bude pejsek vítán.
  • Někdy se může stát, že psi pohovku začnou „okupovat“. Naučte je, že se mají posunout, pokud se vy nebo jiný člen rodiny přiblížíte k sedačce. Dobře vychovaný pes by měl pustit na pohovku nejdříve svého pána.
  • Pokud se váš chlupáč pokouší o „útok“, když si sedáte na gauč, okamžitě ho z něj pošlete pryč povelem „dolů“ nebo „místo“. Buďte trpěliví, nemusí se to podařit napoprvé, trvejte však na svém.
  • Než se váš chlupáč naučí, že na postel ani pohovku nesmí vyskakovat, můžete ji překrýt přikrývkou nebo dekou.
Pes v domácnosti je velkou radostí, ale nejednou – především v začátcích – i obrovskou výzvou. Jste připraveni se s ní poprat?

Čtěte také

Ukázat další články

Světloplachý hmyz milující vlhké prostředí? To je rybenka domácí

Rybenka domácí nekouše a není pro člověka nebezpečná. Je ale signálem, že doma máte vlhko. A vlhko jde ruku v ruce s tvorbou plísní, což už pro vaše zdraví znamená o…

Jak usušit květiny a naaranžovat je do kytic?

Květiny jsou dekorací, která si najde své místo v každé domácnosti. Jejich krásu si můžete užívat celoročně, stačí se naučit, jak květiny správně sušit a aranžovat d…