Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Tipy na typy: Jídelní stůl

Tipy na typy: Jídelní stůl

25. 04. 2021, SCONTO Nábytek
Různé prostory vyžadují i různé typy jídelních stolů pro společné stolování a klidnou rodinnou atmosféru. Vybrat ten ideální může být někdy náročné, v současnosti naštěstí máte kromě obdélníkové klasiky na výběr i z množství jiných tvarů, rozličných stylů a materiálů. Padne vám do oka některý stůl z našich tipů?

Jídelní stůl z masivního dřeva

Masivní dřevo pro jídelní stůl nebude nikdy krokem vedle, působí teple a útulně, má charakteristickou vůni i kresbu. Vrchní deska z akáciového dřeva bude „stárnout“ spolu s vámi. Přirozené nedostatky dřeva, které zůstaly ponechány, jsou důkazem jeho prvotřídního ručního opracování a případné nové, které by přece jen mohly vzniknout, budou zase záznamníkem rodinných vzpomínek a dětských lumpáren.

Rozkládací stůl do jídelny

Pokud hledáte něco praktického, nenápadného a zároveň upřednostňujete lesklé materiály v interiéru, rozkládací jídelní stůl v bílé barvě a ve vysokém lesku je tím správným řešením. Díky lesklému nábytku se prostor bude zdát jasnější a větší, protože čím světlejší barvy, tím větší bude odraz světla. Funkce rozkládání vám zase dodá až dvě místa na stolování navíc, případně zvýší komfort stolování během slavnostních chvil pro stálé členy rodiny.

Jídelní stůl bez hran

Klasikou v jídelnách jsou stoly oválného tvaru. Kulatý stůl je sice náročnější na prostor, ale působí přívětivě a jeho výhodou je i pocit spojení. Takový jídelní stůl vynikne ve velké čtvercové místnosti. Jeho deska by měla mít průměr alespoň 100 cm, aby ho mohly plnohodnotně využívat čtyři osoby. Jídelní stůl RUND nabízí 120 cm, stabilní základnu a díky jeho rozkládacímu mechanismu z něj umíte vytvořit oválný stůl s délkou až 160 cm. Laminovaný stůl je cenově dostupnější verzí masivního stolu a jeho dekor dub sägerau působí nenápadně, ale příjemně.

Pro stylové stolování

Při výběru jídelního stolu je třeba zohlednit několik aspektů. Patří mezi ně počet osob, které budou pravidelně za stolem sedávat, i velikost jídelny. Dalším faktorem je preferovaný styl. Pokud máte výhodu velkého prostoru a nemusíte se omezovat velikostí a tvarem stolu, zůstává vám zaměřit se na použitý materiál, barvu a detaily. Nadčasově bude působit stůl MANHATTAN s jednou nohou. Jeho mohutná středová noha poskytuje dostatek prostoru na umístění jídelních židlí. Dekor dubu doplněný o tmavě šedé prvky zase působí stylově a dělá z něj dokonalý solitér jídelny.

Stůl do malých prostorů

Do stísněných prostorů se hodí úzký jídelní stůl. Prostor ušetříte, pokud k němu z jedné strany místo židlí umístíte lavici k sezení, kterou přisunete ke stěně. Do menších kuchyní a jídelních koutů se hodí i dvou až čtyřmístný jídelní stůl, který bude vhodnou alternativou velkých stolů. V tomto případě volte bledé barvy, například bílou desku, kterou oživí kombinace s nožičkami v dřevěném dekoru. Vyvarujte se v takové jídelně výrazných barev, protože mohou opticky zatížit prostor a ještě více ho zmenšit.

Čtěte také

Ukázat další články

Očima designéra: Zařízení pokoje pro 3 děti

Zařídit dětský pokoj pro tři děti může být náročné, zvláště vezmeme-li v úvahu rozdílný věk, pohlaví a zájmy dětí. Je třeba začít od nezbytných prvků, bez kterých se…

Vyrobte si s dětmi motýla z papíru

Ať už vám sychravé počasí nedovoluje vyběhnout s dětmi ven, nebo dostanete jen tak chuť si něco vyrobit spolu a pobavit se u toho, tyto jednoduché origami motýlci js…