Domů / MAGAZÍN / INSPIRACE / Očima designéra: Jak rozdělit místnost na ložnici a obývák

Očima designéra: Jak rozdělit místnost na ložnici a obývák

17. 04. 2024, SCONTO Nábytek
Pokud jdete zařizovat jednopokojový byt, stojíte před nemalou výzvou. Potřebujete vytvořit funkční plnohodnotný prostor, který je přitažlivý, pohodlný a zároveň vzdušný. Jak správně rozdělit místnost, která má sloužit jako ložnice i jako obývací pokoj? Inspirujte se naší ukázkou, ve které bude předělení místnosti realizováno, aniž byste museli dělat prašné stavební činnosti.
I interiér předělený jakousi pomyslnou příčkou vyvolává dojem dvou různých místností, přičemž jde stále o jeden otevřený prostor. Takzvaný rozdělovač místností může mít mnoho podob a my si jich pár představíme. Rady od nás zaručí, že nebudete mít pocit, že spíte v obýváku a návštěva sedí v ložnici.

Výběr základního nábytku a doplňků

Prostor jsme zařídili nadčasovým nábytkem světlých odstínů, které místnost opticky zvětšují. Bílá působí čistě a dřevěný dekor zjemňuje a působí hřejivě. K jednoduché a funkční obývací stěně, která kombinuje bílé povrchy s dřevodekorem, jsme sladili také šatní skříň v podobném designu. Menší sedací souprava s lichotivým manšestrovým čalouněním zcela zapadne do „přírodně“ laděného interiéru. Zároveň plní funkci lůžka pro občasné přespání a má integrovaný úložný prostor, což je v malém bytě velké plus. Nad sedačku jsme umístili bílé police pro odkládání menších drobností a dekorací. Zároveň tento prostý doplněk vizuálně propojuje bílý dekor skříně s obývací sestavou.
Na rozdělení ložnicové a obývací části jsme použili regály, které mají dvě hlavní výhody. Kromě toho, že vytvoří pomyslnou zeď, poskytují spoustu úložného místa, a přitom jde o otevřený kousek nábytku, který nebrání pronikání světla z jedné části do druhé. Prostor tak zůstává vzdušný a vizuálně se mu neubírá na velikosti. Police lze využít jak na dekorace a knihy, tak i pro úložné boxy, ve kterých mohou být odkládány i nezbytnosti potřebné k péči o domácnost. Zároveň v místě čela postele poslouží jako noční stolek – na police u zdi lze umístit stolní lampičku a jiné drobnosti, které chcete mít v posteli po ruce.

Pro zútulnění zejména obývací části jsme použili jednobarevné bytové textilie v bledých odstínech. Na podlahu jsme položili koberec s imitací kožešiny. Ten do interiéru v kombinaci s designovým konferenčním stolkem v dřevodekoru vnáší teplý přírodní styl a kulatým tvarem prostor zjemňuje. Praktickou a estetickou funkci plní také závěsy.
K osvěžení čistoty a přírodního stylu jsme v ložnicové části použili pohodlnou čalouněnou postel v modrošedé barvě. K ní jsme sladili i dva dekorační polštářky na pohovce.

Při takovém typu předělování místnosti je třeba dbát na osvětlení a je vhodné, aby každá část disponovala svým vlastním svítidlem.

Rozdělení pokoje na ložnici a obývací pokoj fixním lamelovým paravánem

Jako fixní prvek pro předělení jednotlivých zón v místnosti je vhodný i paraván z lamel. Jedná se o nadčasový prvek, který designově pozvedne místnost. Sofistikovaně vytváří pomyslnou stěnu mezi obývacím pokojem a ložnicí, přičemž interiér působí vzdušně a elegantně. Neposkytuje sice úložný prostor, ale zabírá mnohem méně místa než knihovna, čímž vznikne větší prostor pro pohyb, případně na nějaký doplňkový kus nábytku, jako je komoda, stolek a podobně. Vzniklý prostor lze využít v ložnicové i obývací části – závisí jen na tom, kde a co víc potřebujete.

Šikovným řešením je i výklopná postel

Výborným kusem nábytku do jednopokojového bytu nebo garsonky je výklopná postel. Pokud jste limitováni vskutku malým prostorem, tento kousek je nejvhodnější variantou. Postel, kterou jsme vybrali do ukázky, zahrnuje také vnitřní úložný prostor na drobnosti. Dokoupit k ní můžete LED podsvícení jednotlivých vnitřních polic, což vám zpříjemní večerní atmosféru. Když je postel ve vertikální poloze, v interiéru vzniká dostatek volného místa například pro domácí trénink nebo jiné činnosti dle zájmů a potřeb. Zároveň je takto skryta před zraky návštěv. Nechcete-li postel pravidelně dávat do vertikální polohy, můžete ji opticky od obývacího prostoru oddělit například i jednoduchým mobilním paravánem.
Při rozdělování jedné místnosti na více menších neexistují žádná psaná pravidla ani omezení. Možnosti jsou nekonečné, chce to jen trochu fantazie a snahy vytěžit z prostoru maximum.

Na závěr vám nabízíme přehled vybraných produktů, které jsme použili v ukázce:
  Ukázku pro čtenáře magazínu Sconto vytvořila Mgr. art. Ludmila Lešánek z LL design interior.

Čtěte také

Ukázat další články

Moderní ložnice – inspirace pro příjemné zařízení

Ložnice by měla být útulné místo k odpočinku a načerpání nové energie. Abychom se v ní cítili dobře, musí odrážet náš vkus. Zároveň je potřeba – zvláště v malých byt…

Moderní kuchyně na míru v tomto roce

Moderní kuchyně na míru z nabídky SCONTA zaujmou kvalitním vypracováním i dokonalým designem. Jak vypadá moderní kuchyně pro nadcházející období, které trendy zůstáv…