Domů / MAGAZÍN / BYDLÍME / Bydlíme: 5 tipů na šetření energií

Bydlíme: 5 tipů na šetření energií

15. 05. 2020, SCONTO Nábytek
Po příjemném létě nás čekají chladná zamlžená rána, upršené či mrazivé dny a dlouhé večery, během kterých už je potřeba více svítit a topit. Proto, přirozeně spolu s klesajícími teplotami, množství domácností řeší stoupající náklady na energie. Naštěstí existují léty ověřené způsoby, jak v každé domácnosti ušetřit na energiích. Inspirujte se našimi jednoduchými a efektivními tipy na nenáročné změny, které vaši domácnost opět o krok přiblíží k ekonomicky i ekologicky udržitelnějšímu bydlení.

1. V KUCHYNI SE CHOVEJTE OBEZŘETNĚ

Rádi pečete a vaříte? V tom případě můžete nezanedbatelnou sumu na účtě za elektřinu a plyn ušetřit dvěma jednoduchými opatřeními v kuchyniBěhem pečení koláčů nebo masa neotevírejte zbytečně troubu. Kromě toho, že tímto způsobem můžete zničit texturu koláčů a vysušit maso, během každého otevření trouby může teplota klesnout až o 25 stupňů. Stejně efektivní je péct více potravin najednou – například maso a přílohy na různých úrovních. Pokud často ohříváte jídlo, dá se ušetřit i díky využívání mikrovlnky a elektrické varné konvice. Ohřívání vody a jídla na sporáku totiž trvá déle a spotřebujete ním tedy o nemalé množství energie víc.
Kuchyně FLASH

2. VYUŽÍVEJTE MODERNÍ TECHNOLOGIE A ZHASÍNEJTE

Bydlíme: 5 tipů na šetření energií
Dnešní doba nabízí velmi efektivní způsoby úspory hlavně při osvětlení. Pokud vyměníte všechny žárovky v bytě že jejich LED alternativy, můžete ušetřit skutečně pěkný obnos peněz. Pro ilustraci – LED žárovka nebo svítidlo spotřebují přibližně desetinu energie v porovnání s klasickými žárovkami a jejich životnost je v současnosti přibližně 24 let při průměrném svícení 6 hodin denně. Navíc nehřejí, takže se dají využít v různých prostředích. Počáteční investice vás bude něco stát, ale velmi rychle se vrátí. Kromě výměny svítidel a žárovek pomůže i jednoduchá rada, na kterou tak často rádi zapomínáme – zhasnout, když jdu pryč z místnosti.

3. VĚTREJTE SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM – HLAVNĚ V ZIMĚ

V létě je pootevřené okno u mnohých samozřejmostí. V zimě ale také toužíme po čerstvém vzduchu, jenže zároveň zvažujeme, jak vyvětrat tak, abychom nezamrzli my ani naše peněženka. Pokud nechcete, aby se vám peníze doslova vypařily, větrejte metodou nárazové výměny vzduchu. Okna otevřete dokořán tak, aby se vyměnil co největší objem vzduchu v co nejkratším čase – měli byste to stihnout maximálně do 5 minut. Větrat by se v zimě mělo 2 až 3krát denně. Správným větráním docílíte toho, že vytopené podlahy a stěny vašeho bytu nebo domu zůstanou v optimální teplotě a vzduch se vymění tak, abyste doma měli zdravé prostředí. Zapomeňte na pootevřenou větračku během mrazivých dní a nocí – tímto způsobem můžete ztratit až třetinu energie vynaložené na topení.
Program Goa

4. VODOVODNÍ TĚSNĚNÍ MUSÍ BÝT VE FORMĚ

Umyvadlová skříňka SPLASH
Kapající baterie v koupelně, nenápadně protékající wc, vytrvale odtékající voda ze zašpuntované vany během koupele. Tyto jevy v domácnosti jsou sice otravné, ale často ne natolik, abychom se nimi začali plnohodnotně zabývat. To je však velká chyba. Tímto způsobem nám kapka po kapce odtékají naše finance do nenávratna. Na oko malý problém může v dlouhodobém měřítku způsobit velké nedoplatky v ročním vyúčtování za energie. Najděte si čas a nedostatečné těsnění vodovodních součástí vašeho příbytku vyřešte co nejdříve. Ušetříte si tím nejen spoustu nervů, ale i nemalý obnos peněz a překvapený výraz při studování přemrštěného čísla na vyúčtování za vodu.

5. VYPNOUT SPOTŘEBIČE I POHOTOVOSTNÍ OHŘEV VODY V DOBĚ MIMO JEJICH AKTIVNÍ VYUŽÍVÁNÍ

Mnoho lidí nechává zapnuté spotřebiče v zásuvkách nepřetržitě – i tehdy, když jedou na dvoutýdenní dovolenou. Pokud chcete ušetřit pár korun navíc, zvykněte si kromě spotřebičů vytahovat ze zásuvek hlavně různé nabíječky a stejně tak i zásuvkové stanice, které mají světelnou signalizaci funkce. Množství spotřebičů totiž i v čase, kdy je aktivně nevyužíváme, funguje v pohotovostním režimu, který spotřebovává jisté množství energie. Ačkoliv tento objem nebývá vysoký, pokud doma máte takových spotřebičů deset, kromě toho tři prodlužovací kabely a tři nabíječky, které jsou konstantně zapojené, může vám to na vyúčtování za elektřinu udělat i několik stovek korun ročně.
Bydlíme: 5 tipů na šetření energií
Pokud máte v bytě nebo v domě bojler (nebo kotel) na ohřev vody, je také třeba dát si pozor na nastavení pohotovostního nepřetržitého ohřívání vody. Pokud je totiž kotel nastavený tak, že vodu udržuje ve vysoké teplotě, bude ji ohřívat i tehdy, když ji reálně nevyužíváte. Při správném nastavení ohřevného tělesa tedy můžete ušetřit slušný finanční obnos.

Čtěte také

Ukázat další články

Regál do domácnosti: funkční doplněk, který poslouží v každé místnosti

Regál patří k multifunkčním kouskům nábytku. Jeho podoby jsou velmi rozmanité, takže ho lze využít v malých i velkých prostorách, a to v interiérech každého stylu. K…

Jak skladovat chléb a pečivo: ideální je chlebník, ale…

Chléb ani jiné druhy pečiva nepatří do lednice ani do neprodyšného plastového sáčku. Neměli byste je nechávat volně položené venku ani v chlebníku. Jak tedy skladova…