Domů / MAGAZÍN / ZAŘIZUJEME / Interiérový hit japandi

Interiérový hit japandi

18. 05. 2021, SCONTO Nábytek
Pokud si myslíte, že Japonsko a Skandinávie toho nemají moc společného, zejména co se týče designových prvků a interiérů, opak je pravdou. Jsou si podobnější, než si myslíte. Estetika každého z nich se zaměřuje na jednoduchost, přírodní prvky a pohodlí, takže není překvapením, že stále více designérů kombinuje tyto dva „looky“. Spojení výrazů Japanese a Scandi dalo název tomuto interiérovému stylu – japandi.
Japandi vznikl skloubením skandinávské funkčnosti a japonského rustikálního minimalismu, který vytváří pocit jednoduchosti a spojení s přírodou. Pokud znáte pojem Scandi, určitě jste se setkali i s termínem hygge, o kterém jsme psali i v našem magazínu. Skandinávský pocit útulnosti dělá z domovů doslova svatyni. Spojte tuto myšlenku s japonským pojetím wabi-sabi, který hlásá, že krásu je třeba hledat v nedokonalostech, a vytvoříte tím dokonalé „manželství“ zvané japandi. I když se tyto dva přístupy liší, jejich rozdíly je doplňují. Tam, kde jsou japonské interiéry elegantní, jsou pak severské rustikální. Sytější (ale stále neutrální) barvy japonského designu zabraňují, aby barevná paleta skandinávských domů působila chladně.
Věděli jste, že?
Kořeny japandi sahají hlouběji do minulosti, než se může zdát. Přibližně před 150 lety začali dánští architekti, designéři a umělci cestovat do Japonska, aby tam našli novou inspiraci. Kromě kulturní výměny proběhla i ta obchodní, asijský národ totiž po stoletích otevřel hranice i cizincům.

Spojení severu a východu

Tato fúze je dokonalou kombinací funkce a formy se zaměřením na čisté linie. Japandi styl se vyznačuje nepřeberným množstvím přírodních materiálů a minimalistického nábytku. Prostory, které působí vzdušně a někdy až prázdně, jsou takto zařízené záměrně. Styl japandi poznáte i podle kvalitního řemeslného zpracování, přičemž důraz je kladen na udržitelnost a kousky, které obstojí ve zkoušce časem. Převaha přírodních materiálů a jednoduchých vzorů z něj dělá skvělé pozadí pro milovníky interiérových rostlin. V japandi najdete také mnoho neutrálních barev. Pokud jsou v interiérech zakomponované jasnější barvy, je to uděláno smysluplně a přitom nenápadně.

Jak využít to nejlepší z obou světů

Klíčem k interiéru ve stylu japandi je redukce. Vyzkoušet můžete „faux minimalism“, tedy jakýsi nepravý minimalismus. Abyste ho dosáhli, nemusíte věci rovnou vyhazovat, schovejte je raději do košů, boxů a krabic, ideálně z přírodních materiálů. Se stejným cílem investujte i do vestavěných skříní nebo výklopných systémů. V původním japonském i skandinávském designu je středobodem jednoduchost. Jejich moderní spojení do japandi upřímilo pozornost na lidi a jejich potřeby. Jednou z nejdůležitějších místností se stala jídelna, která v obou kulturách spojuje rodinu. Útulné teplo hygge v tomto stylu zmírňuje asijskou přísnost, prostor zde mají i organické formy a rustikální útulnost. Nezapomínejte ale, že v případě japandi platí to, co při wabi-sabi – méně je více.

Principy japandi – jak na tento styl ve vašem interiéru?

  • Zaměřte se na jednoduché linie a minimalismus. Existují názory, že původní minimalismus jako reakce na abstraktní expresionistické umění má své kořeny v japonské architektuře.
  • Odstraňte nepořádek, interiér v zenovém duchu vyžaduje vzdušnost a čistotu.
  • Používejte přírodní materiály a tkaniny, upřednostněte dřevo, obvykle v odstínu světlého dubu.
  • Pracujte s přírodními odstíny modré, zelené, švestkové a hnědé. Přidejte k nim tmavý kontrast, tlumené přírodní barvy japandi interiérů často doplňuje černá barva.
  • Prostor v japandi stylu doplní rostliny jako bonsaje, vhodné budou i závěsné květináče.
  • Držte se při zemi – snižte výšku nábytku. Nábytek ve stylu japandi má seříznuté lineární tvary, objemné pohovky s vysokými opěradly jsou zde nahrazeny nižším čalouněným nábytkem.
  • Zakomponujte do interiéru posuvné dveře nebo panely, těm originálním japonským se říká shoji.
  • Nevhodné jsou tuctové a okoukané doplňky, místo nich investujte do jednoho nebo dvou kvalitních kousků. Vhodné budou vázy, ručně foukané sklo nebo neglazované keramické nádobí.

Čtěte také

Ukázat další články

Posezení venku – jaký je ideální nábytek na terasy nebo do zahrad?

Časy, kdy jsme zahradní nebo terasový nábytek vnímali jen jako sezónní doplněk venkovních prostor, jsou dávno pryč. V současnosti se „exteriérovému obýváku“ věnuje s…

Je chybou jako první zařizovat místnosti, které jsou vidět. Proč je to ve feng shui naopak?

Feng shui vnáší harmonii do prostoru, který obýváme. Přestože jeho základy byly položeny již před tisíci lety, jeho principy v interiérech využíváme dodnes. Jak feng…